Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

תורת המשחקים: השוק לא ירד כל עוד הוא יקר

16 אוקטובר 2005
לא קל להרוויח כסף בשוק ההון על ידי יישום של תיאוריות מתחום תורת המשחקים. על כך יכול להעיד גם פרופסור ישראל אומן שאת מיליון הדולר שלו הוא הרוויח רק עכשיו עם קבלת פרס נובל לכלכלה על מחקריו בתחום.
לראיה, אם ננסה להשתמש בכלים של תורת המשחקים כדי לבחון כדאיות של השקעה בשוק המניות כאשר הוא בשיא כל הזמנים, נגיע למסקנה פרדוכסלית: כאשר המחירים בבורסה מוערכים כיקרים כדאי לקנות מניות, ואילו כשהשוק מוערך כזול , כדאי דווקא למכור. הפוך על הפוך.
ננסה להבהיר: תורת המשחקים היא תיאוריה לוגית-מתמטית המנסה להסביר החלטות של שחקנים רציונלים על סמך התחזית שלהם לגבי דרך הפעולה של שחקנים אחרים בשוק.
משקיע השוקל להיכנס לשוק מנסה להעריך כיצד פועלים שאר השחקנים. אם לדעתו רבים חושבים שהשוק גבוה מידי, קרוב לודאי שהוא יושפע מכך ויעבור לעמדת המתנה וימנע מלקנות מניות, או יקנה מעט. עמדת המתנה זו היא שמבטיחה שהשוק לא ירד. מדוע? כי משקיעים שנמצאים בעמדת המתנה נוטים לנצל ירידות שערים כדי להצטייד במניות. "כל ירידה היא הזדמנות קניה" , זוכרים את הסיסמא.
שוק המניות ממשיך אפוא לטפס כל עוד כסף חדש נכנס פנימה. הכסף החדש ימשיך להיכנס כל עוד יהיו אנשים בעמדת המתנה. אנשים יישארו בעמדת המתנה כל עוד הם יחשבו שהשוק גבוה מידי.
ריבוי של שחקנים בעמדת ההמתנה מביא איתו באופן טבעי גם מאמרי פרשנות וההערכות שהשוק גבוה מידי. לכן, כאשר ההערכות מסביב תומכות בסברה שהשוק גבוה מידי, זה הזמן לרוץ ולקנות מניות, רק שאז השוק ייפול – כאשר רוב המשקיעים יזנחו את עמדת ההמתנה ויקנו מניות.
משקיעים שעד לא מזמן היססו להיכנס לשוק מפאת מחירו היקר, ישמחו לפתע לספר לכל מי שמוכן לשמוע שהשוק הוא זול ויש לו עוד מקום לעלות. אין פה כל מניפולציה, אנשים פשוט נוטים לדבר מהפוזיציה.
שינוי הפוזיציה מתבטא בשינוי ההערכות כלפי השוק. מהערכות מסויגות להערכות אוהדות. ואז כשכולם בפנים ומספרים בשבחו של השוק , אז תתרחש הנפילה. פשוט יגמרו הקונים ולא יהיה מי שיקנה מניות בעת ירידות שערים.
האם זה באמת עובד כך? אולי, אך בפועל, קשה לפעול על פי גישה זו כי היא דורשת מאתנו לפעול הפוך מההיגיון שלנו וזה לא רציונלי , אבל זה כבר בתחום של זוכה פרס נובל ישראלי אחר – פרופסור כהנמן

מניות
השוק בישראל ממשיך לשבור שיאים חדשים מידי שבוע והוא נמצא כבר ברמת מחירים שהיא לכל הפחות, מלאה. אם לשפוט על פי מה שכתבנו למעלה, זה הזמן לרוץ ולקנות מניות, אך אנו נשארים צמודים לגישתנו המקדמת התמדה ומשמעת . בשוק עולה אנחנו מעדיפים להקטין סיכון, להיצמד למניות מהשורה הראשונה ולא להתפתות להרפתקאות מהסוג שהשוק מספק למכביר בתקופה של גאות. אנו מעדיפים להעביר לפחות 50% מתיק ההשקעות המנייתי מהבורסה שעלתה הכי הרבה בשנה האחרונה לבורסות אחרות שלא מתומחרות כל כך מלא.

להתמיד בפיזור ההשקעות על פני שווקים נוספים בעולם. אנו נוטים להעדיף את השווקים בארה"ב ואת סקטור המוליכים למחצה. מנית אפל AAPL , יצרנית ה Ipod מציתה את דמיוננו, אם יורשה לנו להסתכן קצת בכל זאת.


שיקלי
הריבית השקלית תמשיך ככל הנראה לעלות בקצב שיחליט נגיד הבנק הפדרלי. משום מה, הרעיון שבארץ תשרור ריבית הנמוכה מהריבית בארה"ב הוא בלתי נתפס. זאת למרות שקצב האינפלציה בארה"ב הוא מעל 4% ובישראל רק 2.5%. אנו אמנם לא צופים גידול משמעותי באינפלציה, אך אנו חייבים להיערך למצב שבו הריבית בישראל ממשיכה לעלות.

לשבת על שקלים קצרים ועל אג"ח צמודות בינוניות למקרה שהאינפלציה תפרוץ.

מט"ח
הדולר ניצל את תקופת החגים כדי לקפוץ למחיר של 4.65, מחיר שלא ראינו למעלה משנתיים. אך מול האירו הדולר לא הצליח להתחזק משמעותית מעבר לרמה של 1.19 אירו לדולר. אנו מעריכים שבטווח הקצר הדולר ייחלש בארץ.

להקטין קצת אחזקות דולריות למי שמחזיק הרבה או למכור קולים כנגד.
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר