Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

שנה לא טובה לאפריקה

16 ספטמבר 2009
Toto - Africaשנה לא טובה לאפריקה

חיים ונציה – מנכ"ל פרוקסימה בית השקעות

משהו מוזר קורה בניירות הערך של אפריקה השקעות. הודעתו הדרמטית של לב לבייב בסוף אוגוסט, על כך שהחברה לא תוכל לעמוד בכל התחייבויותיה כלפי בעלי החוב, הביאה לצניחה של 40 עד 50 אחוזים בכל ניירות הערך של החברה - גם במניות וגם באגרות החוב שלה.
לכאורה לא אמור להיות כאן שום דבר מוזר. הודעה לא טובה של החברה אמורה אכן להפיל את ניירות הערך שלה, אך במקרה זה לא ברור למי ההודעה לא טובה, לבעלי המניות או לבעלי החוב?
בשיעורי המימון הראשונים לומדים סטודנטים כלל מאוד בסיסי : שווי נכסי החברה יהיה שווה תמיד לשווי ההון שלה ביחד עם שווי החוב. המשמעות היא, שבחברה יש שני סוגים של משקיעים שמחזיקים חלקים שונים שלה וביחד מחזיקים את כל נכסיה.
מקובל להתייחס לחברה כאל פושטת רגל כאשר סך הנכסים שלה נמוך מסך ההתחייביות שלה ואין ביכולתה לשלם את כל החוב. זה אינו המקרה של חברת אפריקה השקעות.
ערב ההודעה על של אפריקה, נסחרו מניות החברה בבורסה לפי שווי שוק של 4.4 מיליארד ₪. שווי החוב שנסחר בבורסה באותה עת עמד אף הוא על אותו מספר – 4.4 מיליארד ₪. לאפריקה היו וישנן עדין חובות עצמיים (סולו) לבנקים בסך של 3.5 מיליארד ₪ ועוד מעל 10 מיליארד ₪ חובות פרויקטלים המיוחסים לפרויקטים ספציפיים. סך נכסי החברה על פי הדוחות שפורסמו מיד אחרי ההודעה עמד על כ – 30 מיליארד ₪. הסיבה לאי התאמה בין המספרים נובעת מכך שההון העצמי וכן החוב הסחיר של אפריקה רשומים בספריה במחירים גבוהים יותר מאשר המחיר בו הם נסחרו בפועל ערב ההודעה.
ניתן לראות כי לחברה ישנם נכסים ששווים בספרים הוא גבוה יותר מאשר כל חובותיה. כמובן שהחשש מירידה בשווי הנכסים של החברה היה קיים כל העת והוא ההסבר לכך שהחוב של החברה וגם ההון שלה נסחרו במחיר כה נמוך כבר אז.
כשבועיים אחרי ההודעה נסחרות עכשיו מניות חברת אפריקה ישראל בשווי של 2.3 מיליארד ₪ ואילו החוב הסחיר נסחר בשווי מעט גבוה יותר של 2.8 מיליארד. בסך הכול איבדו בעלי המניות ובעלי החוב כ – 4 מיליארד שקלים בעקבות ההודעה.
ההודעה של אפריקה השקעות מתייחסת בעצם לחלוקה מחדש של שווי האחזקות בחברה בין בעלי המניות לבין בעלי החוב. תיאורטית היא לא היתה אמורה להשפיע על שווי נכסי החברה. הרי אם ההסדר יגרום לכך שבעלי המניות יאלצו לוותר יותר לטובת בעלי החוב, משמעות הדבר הוא ששווי החוב אמור לעלות באותו השיעור שהפסידו בעלי המניות. אבל זו כמובן רק תיאוריה. מכיוון שאיש אינו יודע כיצד יסתיים ההסדר בין בעלי המניות לבעלי החוב, חוסר הודאות גורם לכך ששווי שני הנכסים ירד.
אם זאת, אנו סבורים ששיעור הירידה של 4 מיליארד שקלים בשני סוגי הנכסים הוא גבוה מדי. בייחוד נראית לנו מוגזמת הירידה בשווי החוב של אפריקה. הרי מלכתחילה נסחרו אגרות החוב האלו בתשואות המצפות להסדר עתידי ולא לפדיון מלא .
אנו מבינים טוב יותר את הסיבות לירידה בשווי של מניות אפריקה השקעות. נראה לנו שלב לבייב, כבעל המניות העיקרי בחברה (75%) ייאלץ לוותר יותר למען בעלי חוב ואיתו יפגעו שאר מחזיקי המניות.
שתהיה למשקיעים באפריקה, לנו ולכל בית ישראל שנה טובה ומוצלחת יותר. שנרוויח ונצליח ושבעיקר נהנה. שנה טובה.

מניות
ירידות השערים שתקפו את בורסות העולם חיזקו את הטענות של אלו שצועקים כבר הרבה זמן שהמשבר עדיין לא עבר. אז זהו, שהם טועים - הוא כן עבר. כך אנו מאמינים לפחות. זה אינו אומר שמעתה והלאה הבורסה תעלה בקצב חודשי של עשרה אחוז, אבל זה אומר שלא נראה בקרוב את השוק חוזר למצב רוח דובי. אלא אם כן יקרה אירוע קיצוני בלתי צפוי. ולא, הסדר חובות בחברת אפריקה השקעות אינו נחשב לאירוע קיצוני בלתי צפוי.
המלצתנו: למרות הירידות האחרונות, אנו לא נמצאים בשוק דובי. כדאי לנצל את הירידות למי שטרם הגדיל אחזקות במניות.

שוק האג"ח
מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אוגוסט ב 0.5% . ברור עכשיו לכל משקיע שבמשק אכן שוררים תנאים של אינפלציה. במצב הזה לא תהיה ברירה לנגיד בנק ישראל והוא יהיה חייב להעלות את הריבית. ההעלאה תהיה קרוב לודאי סמלית ותשאיר את הריבית ברמות הנמוכות בה היא נמצאת היום, מה שיבטיח לנו שנישאר עם ריבית ריאלית שלילית.
המלצתנו: להישאר באפיקים שקליים קצרים.

מט"ח
בתחילת אוגוסט הודיע בנק ישראל שהוא מפסיק את הרכישות היומיות של דולרים ויפעל בשוק לפי הצורך. מאז זיהה הבנק צורך לפעול בלא מעט ימי מסחר. בנק ישראל יאלץ להכיר בסופו של דבר במגבלת הכוח שלו והדבר יוביל לירידה נוספת בשער הדולר.
המלצתנו: עדיין לא הגיע הזמן לרכוש דולרים.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/09/2009
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
951
1.82%
45%
דאו
9683
4.35%
10%
נאסד"ק
2102
6.75%
33%
דולר / ש"ח
3.761
1.85%-
1%-
ריבית בנק ישראל
0.75
0.25%
1%-
אינפלציה
105
0.5%
3.75%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר