Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

על גאות ושפל והיומרה לשלוט בהם

18 דצמבר 2008

המלך קאנוט השני, שהיה מלך דנמרק ואנגליה במאה ה- 11, זכור במיוחד בעקבות אגדה על ניסיונו לשלוט בכוחות הטבע עצמם. הוד מלכותו, על פי האגדה, עמד על חוף הים בסאות'המפטון ופקד על הגאות לעצור כדי שכף רגלו המלכותית לא תירטב מהגלים.
כישלונו הברור הביא אותו להכיר בקטנותו של האדם והשררה אל מול עוצמתו של הטבע. הוא תלה את הכתר שלו ולא חבש אותו יותר לעולם.

היום מסופרת האגדה כדרך ללגלג על בעלי השררה והכוח, אשר ההצלחה העבירה אותם על דעתם והם מאמינים ביכולתם להצליח ממש בניגוד לכול חוקי הטבע. במקור, האגדה באה כדי לשבח את המלך קאנוט, שביקש להוכיח לנתיניו שיכולותיו הן בסך הכול של בן תמותה, אפילו אם הוא חובש לראשו כתר.

המלך קאנוט נפטר בשנת 1030 לספירה לפני כמעט אלף שנה, אולם מתברר שהשיעור מהניסוי בסאות'המפטון עדיין לא חלחל לכולם. מתברר שיש עוד כאלו המאמינים ביכולתם של יחידי סגולה לשלוט בחוקי הטבע ובפורענויות שלו.
ברנרד מאדוף, שהונה משקיעים בהיקף של 50 מיליארד דולר, חבש לראשו כתר. כתר מרשים ומכובד שהביא רבים וטובים להאמין שבזכותו הוא יכול למנוע מגלי הים הקרים לגעת בחסכונותיהם. האמונה הזאת היא כל כך תמימה, אך עם זאת אנושית מאוד.

ברנרד עצמו, שהציג בשני העשורים האחרונים תשואות מרשימות בעקביותם, לא האמין לרגע ביכולתו המלכותית לנצח את הגלים הקרים והסוערים של שוק ההון. לכן הוא מראש ויתר על דיווח של גובה פני הים והעדיף לדווח אך ורק על מצב העננים והשמש . המשקיעים לא היו מוטרדים. מאדוף האומלל אמנם התרטב שוב ושוב מגלי שוק ההון, שאף איימו להטביעו, אך בהיותו הברוקר של עצמו, הייתה לו את היכולת להופיע יבש כשנדרש לכך בכל ביקורת שעבר.
ההונאה של מאדוף היא הונאת פונזי קלאסית, שבה מממנים את התשואות הגבוהות המובטחות מכסף חדש שנכנס ולא מהשקעות. זו הגדולה והמרשימה מכל הונאות הפונזי שנתגלו עד היום.

פונזי, שזכה שעל שמו תירשם שיטת הונאה זו, היה מהגר איטלקי שחי בארה"ב בתחילת המאה הקודמת. הוא עלה על ארביטראז' בין בולי דואר בארה"ב לאנגליה והחליט לגייס לכך כסף ממשקיעים תוך הבטחת תשואה על-טבעית של 50% ל- 15 יום. פונזי גייס כסף ממשקיעים, אך גילה מהר מאוד שהארביטראז’ שהוא קיווה לו נעלם כשהוא ניסה לעשות אותו בהיקפים גדולים.
אך פונזי גילה גם דבר נוסף. הוא גילה שמאוד קל לגייס כסף כאשר מבטיחים תשואות נחשקות כאלו. הוא המשיך לגייס ולמחזר את הכסף שניתן לו במשך מספר חודשים. אבל פונזי יצר לעצמו שם של משקיע רציני לאחר שהצליח איכשהו לעמוד ב"ריצה אל הבנק" של המשקיעים שרצו ממנו חזרה את כספם. לאחר ההצלחה הזו היה לו הרבה יותר קל לגייס כסף.
הונאת פונזי נמשכה כשנה בלבד לפני שהיא התפוצצה ברעש גדול. ברנרד מאדוף , לעומת זאת, הצליח להונות את המשקיעים בו כמעט 20 שנה. הוא הצליח בהונאה דווקא כי הבטיח תשואות הגיוניות ולא התחייב לתשואות העל-טבעיות כמו פונזי. משקיעים למדו עם השנים להיזהר מתשואות לא הגיוניות ומאדוף הרדים אותם על ידי כך שנתן להם תחושה שהוא מצליח לאורך זמן.

משקיעים גדולים ומתוחכמים נפלו קורבן להונאת הפונזי של מאדוף. אפשר להסיק מכך על טבע האדם ועל הנטייה של אנשים ללכת לפעמים בעיניים עצומות אחרי כל מי שמפגין ביטחון. דווקא משקיעים שונאי סיכון נופלים לפעמים בהשקעות המתיימרות להיות סולידיות, אך מתגלות כמסוכנות. לא תמיד ההפסד נובע מהונאה של מנהל ההשקעות. יותר פעמים ההפסד נובע מכך שהמשקיעים הסולידיים בוחנים את ההשקעה לפי התשואה בלבד מבלי להבין כיצד היא נוצרה.
יש לא מעט משקיעים שמאמינים שניתן להכות את השוק ולהתגבר על המחזוריות המתסכלת של הגאות והשפל בשוק ההון. המלך קאנוט לא הצליח להתגבר על חוקי הטבע של הגאות והשפל. חשוב לזכור שחוקים אלו חלים גם על שוק ההון ומנהל השקעות שמתיימר להתגבר עליהן מעמיד את לקוחותיו בסיכון גבוה.

מניות
ישנם לא מעט שווקי הון בעולם שרשמו עליה של 20 אחוז ואף יותר מנקודת השפל אליה הם הגיעו רק לפני כחודש. זה יכול להיות שינוי של המגמה אבל אנו יותר נוטים לראות בכך כתיקון חד לירידות האלימות שראינו לפני חודש כמעט מידי יום. השפל של נובמבר ביטא חשש כבד מקריסה של תעשיות וכלכלות שלמות. היום, החשש הזה עוד קיים אך תוכניות התמריצים של הממשלות מסביב לעולם קצת עזרו לו להתפוגג, אך התקוות לשיפור עדיין זקוקות לחיזוקים ועד אז אנו צפויים להמשך של הדשדוש.

המלצתנו: להישאר באותה רמה של חשיפה לשוק המניות.

שיקלי
הנטייה של מרבית המשקיעים לברוח מסיכון יוצרת בועה קטנה בתחום הסולידי. למה בועה? מכיוון שיש לא מעט משקיעים שקונים מק"מים ואג"חים ממשלתיים מבלי להתעניין במחיר ובתשואה וזה בהכרח גורם לעליית מחירים לא טבעית. למה קטנה? כי ממילא הציפיות לתשואה הן עכשיו מאוד נמוכות והאינפלציה הנמוכה תעניק הגנה למשקיעים גם כשהתשואות יהיו נמוכות. המשך הורדת הריבית בישראל צפוי אף הוא לתרום להמשך ניפוחה של הבועה.

המלצתנו: למרות הורדת הריבית הצפויה מעדיפים להישאר באפיקים הקצרים.

מט"ח
שווקי המטבע בעולם הופתעו השבוע לא מהורדת הריבית של הדולר, אלא מהכוונה המוצהרת של נגיד הבנק הפדראלי להשאיר את רמת הריבית הזו (ואף נמוכה מזו) עוד תקופה ארוכה. רמת ריבית נמוכה כל כך תגרום בוודאי להמשך הידרדרותו של הדולר. אנו מאמינים שגם הנגידים בישראל ובאירופה יאלצו להוריד את הריביות אצלם ויביאו כך לעצירת היחלשותו של הדולר.

המלצתנו: לרכוש דולרים ברמות נמוכות במידה וימשיך לרדת גם אחרי הורדת הריבית הצפויה בישראל.

נתוני שוק - נכון לתאריך 17/12/2008
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
681
1.3%
-44%
דאו
8824
3.85%
-33.5%
נאסד"ק
1579
4%
-40.5%
דולר / ש"ח
3.755
-3.5%
-2.4%
ריבית בנק ישראל
3
0
-1.25%
אינפלציה
106.5
-0.6%
4.5

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר