Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

סקירה שנתית 2011

09 ינואר 2012

סקירת שנת 2011:

שנה לא פשוטה בכלל עברה עלינו, ממהפכות בעולם הערבי, דרך צונאמי ואסון גרעיני ביפן, מדינות אירופאיות על סף פשיטת רגל, הורדת דירוג האשראי המושלם של ארה"ב (מי היה מאמין), התפרצות מחאה חברתית אצלנו בבית ועוד כמה הסדרי חוב (שוב) על הפרק.
בסקירה זו נרחיב על האירועים והמגמות הבולטים בשנה החולפת.

האביב הערבי:
כנראה שהכל החל מצעיר תוניסאי שביאושו מיחס השלטון ומהמצב הכלכלי הקשה הצית עצמו למוות, פעולה שהציתה גם את המחאה במדינה והובילה למהפכה הראשונה שהשפיעה כמעט על כל העולם הערבי, נפילת המשטרים במצרים ובלוב בעקבות תוניסיה השפיעה רבות על מצב הרוח בשווקים העולמיים, על מחיר הנפט ועל התנודתיות והסיכון בשוק. נכון לרגע זה אנו חווים מהפיכה בסוריה, שכרגע ההשלכות לא באות לידי ביטוי בשווקים אם בכלל.
במהלך המהומות וההפיכה במצרים, הבורסה נסגרה לתשעה שבועות, ובסיום 2011 השוק המצרי ירד כ- 50%.

יפן (הצונאמי):
בעקבות אחת מרעידות האדמה החזקות שנמדדו מעולם ( 9 בסולם ריכטר) שפגעה בצפון מזרח יפן והובילה לגל צונאמי בגובה 10 מטרים, הצונאמי מחק כפרים שלמים, 12,000 איש נהרגו ומספר גבוה יותר של אנשים מדווחים כנעדרים, הצונאמי פגע בכור הגרעיני פוקושימה וגרם לדליפת קרינה חמורה.
מבחינה כלכלית הנזק ליפן מוערך בכ- 180 מילאירד דולר (3% מהתמ"ג), והנזק לחברות הביטוח עומד על 35 מיליארד דולר, בסיכום שנתי מדד הניקיי 225 ירד בכ- 17%.

יוון ותחילת המשבר האירופאי:

כנראה שיוון היא "שורש כל רוע" בשנה החולפת, הטריגר העיקרי לירידות באירופה בשנת 2011 הוא משבר החוב היווני והתמודדות יוון מול האיחוד האירופאי מצד אחד ומול אזרחיה מצד שני.

כתוצאה מכך יוון סבלה מחוסר יציבות פוליטי עד שלבסוף הממשלה היוונית לא שרדה, והוחלפה בנובמבר, בסיכום שנתי השוק היווני ירד ביותר מ- 50%, כאשר כולם כבר מסכימים כי התספורות לאג"ח היווניות יעמדו לפחות על 50%.

הורדת הדירוג לארה"ב:
כנראה שהסיבה המשמעותית ביותר לירידות אוגוסט (החודש הרע בשווקי העולם, ועיקר הירידה השנתית) היתה הורדת הדירוג המפתיעה של
S&P לאשראי של ארה"ב, מי האמין שארה"ב תרד מדירוגה המושלם, למרות שהדולר הוא המטבע הסחיר בעולם ולמרות היכולת של ארה"ב להדפיס כסף, סוכנות הדירוג שולחת כאן תמרור אזהרה רציני בנוגע לחוב האמריקאי הצומח בקצב מדהים.

לאור בריחת המשקיעים בארה"ב לנכסים חסרי סיכון, אנו רואים ירידה בתשואות האג"ח האמריקאיות, אך לאור החוב הענק שרק הולך וגדל, משבר החוב האירופאי יכול להיות רק מתאבן למנה העיקרית שתגיש לנו ארה"ב.

התחזקות/התפשטות המשבר האירופי:

עם החמרת משבר החוב במדינות השוליות יותר כדוגמת יוון ופורטוגל, הצרות באירופה התפשטו למדינות גדולות יותר כדוגמת איטליה וספרד, וגרמו לחששות כבדות בנוגע לעתיד הקיום של "גוש האירו".
בדומה ליוון גם באיטליה הוחלפה הההנהגה בממשלה בראשות הכלכלן מריו מונטי, עם זאת תשואות האג"ח האיטלקי עלו מעבר לשבעת האחוזים ושוק המניות האיטלקי ירד כ- 25% בסיכום שנתי.
עם החלפת הנגידים בבנק האירופאי בנומבר,הנגיד דראגי הוריד פעמיים רצופות את הריבית ל-1%, ובמקביל החל בקניית אג"חים בשיעור של מאות מיליארדי יורו, לקראת סוף השנה הסכימו ראשי מדינות הגוש על חבילת חילוץ כוללת העומדת על טריליון יורו, עם כל זאת, נראה כי הפתרון הסופי עדיין רחוק.

כלכלת ישראל והמחאה החברתית:

מבחינה כלכלית, שנה לא רעה בכלל עברה על השוק הישראלי, ע"פ הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2011 התמ"ג עלה ב-4.8% והתוצר לנפש עלה ב- 2.9% , בזמן שהממוצע בין חברותינו למדינות ה- OECD עומד על תוצר לנפש של 1.4% בלבד.
ממחאה של כמה צעירים שהקימו אוהלים בשדרות רוטשילד נקלענו למחאה שסחפה מאות אלפי אזרחים וכמעט את כלל מעמד הביניים הישראלי על רקע הפערים הכלכליים ויוקר המחיה בישראל, עיקר המחאה היתה כנגד מדיניות הממשלות האחרונות, בעיקר בנוגע לנטל המס ולצימצום הפערים בין המעמדות השונים, וכנגד מחירי הנדל"ן והקימעונאות הגואים במדינה.
כתגובה הקימה הממשלה את ועדת טרכטנברג, שעיקר מסקנותיה היו לצימצום הפערים החברתיים, בעיקר על הגדלת נטל המס על המעמד העליון (העלאת מס החברות ומס רווחי הון) והקטנת נטל המס על מעמד הביניים (בעיקר לזוגות צעירים עם ילדים).
עיקר החברות הנפגעות היו חברות המזון והקימעונאות, תנובה, שטראוס, אסם ושופרסל.

הסקטורים בולטים ב-2011:
בסיכום שנתי מדד המעו"ף ירד 18% בהובלת מדד הבנקים שירד כ- 32%, המניות הבולטות הן פרטנר עם ירידה של 46%, סלקום עם ירידה של 40%, חברה לישראל עם ירידה של 45% וכיל בירידה של 30%, מנגד בלטו לטובה פריגו עם עליה של יותר מ- 60% ,מלאנוקס עם עליה של 36% , ורמי לוי עם עליה של 20%.
הדאקס הגרמני ירד ב- 15%, הקאק ירד ב- 18% והפוטסי ב-7%.
לעומת זאת מדדי ארה"ב הפגינו חוזקה יחסית ושלושת המדדים הבולטים סיימו ללא שינוי בולט, אם כי סקטור הבנקאות בארה"ב נפגע גם כן בשיעורים גבוהים, כאשר בנק אוף אמריקה ירד ב-55% וסיטי בנק עם ירידה של 44%.
בסקטור הסחורות ניתן לציין לחיוב את הזהב והנפט עם עליה שנתית של 10% ו- 15% בהתאמה, ומנגד בלטו לשלילה הגז עם ירידה של יותר מ- 40%, והנחושת עם ירידה של יותר מ- 20%.

המלצות האנליסטים ל-2012:
בנוגע לאפיקי ההשקעה המומלצים לשנה הנכנסת מירב בתי ההשקעות ממליצים על חברות מסקטור הגז והנפט, בהמלצות הם טוענים כי חברות הגז נסחרים מתחת לשווי המאגרים, ויש מקום להצפת ערך גדולה וכן לתחום הבנקאות.

מרבית בתי ההשקעות מחלקים את השנה הקרובה לשתיים. הם סבורים כי המחצית הראשונה תבטא הרעה בפעילות העסקית, אולם בהנחה שהעולם לא יגלוש למשבר פיננסי, המדיניות המרחיבה בארץ ובעולם, תשפר את המצב.

נסיים באיחול שנת מסחר פורה.
פרוקסימה.

הסתייגות:פרוקסימה ואו הכותב עשויים להיות בעלי עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו .
אין לראות בנכתב כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד, כל הכתוב כאן הינו בגדר המלצה בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר