Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

סקירה חודשית 02/09/2012

02 ספטמבר 2012

סקירה חודשית – ספטמבר

מדדים בארץ

מדדי חו"ל

סחורות ומטבעות

מדד

שער

שינוי חודשי

מדד

שער

שינוי חודשי

מדד

שער

שינוי חודשי

ת"א 25

1120

1.34%

דאקס

6970

2.93%

דולר

4.03

0.75 %

ת"א 75

654

-1.80%

נאסדק

3067

4.34%

אירו

5.04

2.73 %

ת"א 100

999

0.30%

S &P 500

1406

2.00%

נפט

95.60

7.20%

ת"א בנקים

852

5.47%

דאו ג'ונס

12983

0.80%

זהב

1657

2.30%


מאקרו ישראלי

• מדד יולי עלה ב-0.1% בתאם לתחזיות המוקדמות, עליות נרשמו בסעיפי הדיור, הירקות והמים מנגד נרשמו ירידות בסעיפי הלבוש וההנעלה, התקשורת והדלק. האנליסטים צופים שהמדדים הבאים יושפעו מעליית אחוז המע"מ, התחזקות הדולר ועליית מחירי המזון והאנרגיה בעולם ועל כן יהיו גבוהים מהאומדנים המוקדמים.
מדד אוגוסוט צפוי לעלות בשיעור של -0.8% ומדד ספטמבר צפוי לעלות בכ-0.5% , העליות במחירי הסיגריות, האנרגיה ושכ"ד צפויים להתקזז במקצת בירידות במחירי ההלבשה, התקשורת והחינוך(חוק חינוך חינם לילדים מגיל 3). מדדים אלו מעלים את תחזיות האינפלציה לשנת 2012 ל-2.7%. לדעתנו, כל עוד לא נראה עלייה מעל לתחום האינפלציה שהוגדר ע"י בנק ישראל (כ-3%) לא נראה התערבות של הנגיד ומדיניות הריבית תושפע בעיקר מההתפתחויות באירופה.
• נתוני תעסוקה מעורבים יצאו החודש וגרמו לבלבול רב, מצד אחד נרשמים במשק פיטורים רבים
וישנה עלייה בפניות ללשכת התעסוקה ומצד שני הלמ"ס מפרסם כי אחוז הבלתי מועסקים בגילאי 25-64 ירד ביולי ל-5.6% (ירידה של כ-0.5% לעומת יוני). קשה להסביר את הנתונים הסותרים מלבד הסבר אחד שזהו שיטת החישוב החדשה שנוהג בה הלמ"ס שככל הנראה גורמת לעיוות.
• בתחום הדיור נתוני הלמ"ס החלו להצביע שוב על בעיה מוכרת, היקף התחלות הבנייה בירידה. בעיות האשראי לוחצות על הקבלנים ומונעות התחלה של בנייה חדשה לעומת זאת משרד השיכון מתבשם בנתון הדירות החדשות שהסתיימו (גידול של כ-5%).

סקירת מעו"ף
השוק המקומי נהנה מרוח גבית מהשוק האמריקאי ועלה בלמעלה מ-1% במהלך חודש אוגוסט. הסקטור הבנקאי בלט בעליות על רקע הדו"חות החיוביים של רוב הבנקים. הדו"ח של בנק לאומי בלט לשלילה עקב צניחה של 50% ברווחים שנובעת לטענת הבנק מהפרשה של כ-101 מיליון שקל במניות פרטנר.
סאגה מתמשכת נוספת מגיעים לשלבים מכריעים כאשר דו"חות IDB אחזקות כללו אזהרת עסק חי מה שאומר שקיים איום ממשי להמשך הפעילות העסקית של הקבוצה בשנתיים הקרובות. להערכתנו לא יהיה מנוס מהסדר במצבה הנוכחי של הקבוצה אלא אם יכנסו משקיעים חדשים לקבוצה.
בסקירתנו הקודמת כתבנו על העיוות שנוצר ביום המסחר ב-19/07 עקב חזרתה של מלאנוקס עם פער ארביטראז' של למעלה מ-40%, מסתבר שלא רק אנחנו ראינו את הסיכון וגם הנהלת הבורסה באחד העם הבחינה בכך והחליטה לנקוט במספר צעדים בנושא-
1) יקוצרו זמני הפתיחה והסגירה של המסחר ל-2 דק'.
2) לא יוגבל אחוז העלייה של מנייה מסוימת כפי שמוגבל היום (תנודה מירבית של כ-35%).
3) מנתקי הזרם יופעלו בכל אחד מהניירות הנסחרים בבורסה בעת תנודה חריגה.


סקירת חו"ל
אירופה
שקט יחסי מאירופה בתקופה האחרונה מאפשר לשווקים להתאושש. החדשות הכי חמות מהכיוון האירופאי מגיעות מגרמניה כאשר הקנצלרית ביקשה מהאיטלקים ומהספרדים לעכב את בקשת החילוץ שלהם מהמוסדות הבינלאומיים, ככל הנראה גם הקנצלרית מחכה לפסיקתו של ביהמ"ש הגרמני בנוגע לאישור תוכנית רכישת אג"חים של מדינות אירופאיות כחלק מתוכניתו של הנגיד האירופאי, דרגי.

ארה"ב
זרם נתונים חיובי ובראשם העלאת נתון התמ"ג בדגימה השנייה, משפט מתוקשר בין אפל לסמסונג, הבחירות הקרבות, סופה בדרום ארה"ב ובצורת קשה- כל אלה לא עניינו אף אחד בשוק האמריקאי, הדבר היחיד שמשך את תשומת הלב החודש הוא האם יוכרז על QE3. התפאורה הייתה מוכנה בג'קסון היל בצהרי יום שישי, השווקים היו דרוכים ומוכנים ולבסוף ההכרזה הידועה – "נעשה ככל שנדרש כדי לחזק את התאוששות הכלכלה..." . בנוסף הכריז ברננקי על השארות הריבית על רמתה ההיסטורית הכי
נמוכה-0.25% עד 2015 לפחות. השווקים הגיבו תחילה בירידות אבל מיד התאוששו וחזרו לעלות.


תחזית לחודש הבא
השוק הישראלי סובל להערכתנו מתסמונת "איראן"- כסף חדש מוסט ברובו לחו"ל ואינו מושקע בארץ.
כל עוד המצב הזה ימשך נמשיך לראות ביצועי חסר בשוק המקומי לעומת שווקי חו"ל. למי שבכל זאת מחפש הזדמנויות בשוק המקומי נציין את מחירי הבנקים שעל פי האנליסטים והדו"חות האחרונים נמוכים משמעותית מהשווי הכלכלי. לאוהבי הסיכון נזכיר כי בשבוע הראשון של החודש יתפרסמו תוצאות הקידוח ברישיונות שרה ומירה שבבעלות "מודיעין" ו"הכשרה אנרגיה".

הסתייגות: פרוקסימה ואו הכותב עשויים להיות בעלי עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו.
אין לראות בנכתב כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד, כל הכתוב כאן הינו בגדר המלצה בלבד.


לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר