Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

סקירה חודשית 02/05/2012

02 מאי 2012
סקירה חודשית – מאי

מדדים בארץ

מדדי חו"ל

סחורות ומטבעות

מדד

שער

שינוי חודשי

מדד

שער

שינוי חודשי

מדד

שער

שינוי חודשי

ת"א 25

1164

3.50%

דאקס

6761

-2.70%

דולר

3.75

0.94%

ת"א 75

787

2.40%

נאסדק

3046

-1.50%

אירו

1.324

-1.19%

ת"א 100

1066

3.30%

S &P 500

1398

-0.75%

נפט

104.85

1.80%

ת"א בנקים

1011

1.70%

דאו ג'ונס

13214

0.01%

זהב

1665.5

-0.25%מאקרו ישראלי
• שלל נתוני המאקרו מראה שישראל ממשיכה לשמור על יציבות כאשר סוכנות פיץ' הותירה החודש את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A.
• מדד חודש מארס עלה בהתאם לתחזיות ב- 0.4% מה שאפשר לנגיד פישר להותיר את ריבית בנק ישראל ללא שינוי ברמה של 2.5%.
• שינוי אופן החישוב של רמת האבטלה במשק מתעתע בכלכלנים והאנליסטים- צורת החישוב החדשה שנכפתה ע"י ארגון הOECD מכלילה בתוכה נערים מגיל 15 , חיילים ותלמידי ישיבות הקפיצה את רמת האבטלה לכמעט 7% זאת למרות נתוני המשרות הפנויות מראים על עלייה של כ-20% במשרות הפנויות בחודש מארס כאשר הזינוק החד ביותר הינו בביקושים לעובדי בניין.
• הגרעון הממשלתי צפוי השנה להתרחב מעבר ליעד הממשלתי של כ-2% מהתוצר זאת עקב הירידה מהכנסות ממיסים ויישום דו"ח טרכטנברג, חריגה משמעותית מיעד הגרעון עלולה לגרום להעלאת מיסים ופגיעה בדירוג הישראלי בעתיד.

סקירת מעו"ף
השוק בת"א הפגין עוצמה החודש למרות החולשה היחסית בשווקים בחו"ל זאת בניגוד לתחילת השנה בה הפגין השוק המקומי ביצועי חסר לעומת הראלי שהיה בעולם.
בולטת מעל כולם מניית מלאנוקס שקפצה החודש לא פחות מ-41% !!! לעומתה סקטור התקשורת שממשיך להפגין חולשה עקב המשך הרגולציה בתחום שמבצע משרד התקשורת.
סקטור הגז סבל החודש מעצבנות רבה בהמתנה לתוצאות קידוח הנפט בלויתן זאת בנוסף לביטול הסכם הגז עם מצרים והפגיעה האנושה בחברת אמפל אמריקן.

סקירת חו"ל
אירופה
המשבר האירופאי ממשיך לספק כותרות החודש -
• יוון ובריטניה נכנסו רשמית למיתון עם צמיחה שלילית ברבעון הראשון.
• דירוג החוב הספרדי ירד מדרגת A לBBB+ זאת בנוסף לנתוני אבטלה בלתי נתפסים
כ- 24.4% (כ-5.64 מיליון מחוסרי עבודה).
• נתוני מדדי מנהל הרכש בגרמניה צנחו לשפל של 3 שנים.
• מבחינה פוליטית – ממשלת רומניה נפלה בשבוע שעבר, רה"מ הולנד התפטר לאחר שלא הצליח להעביר תקציב ל-2013 ובצרפת הולכים לסיבוב שני בבחירות לאחר חוסר הכרעה בסיבוב הראשון.
- נראה שהמשבר האירופאי לא הולך לפתרון בקרוב ונקיטת מדיניות הצנע והקיצוץ במדינות היורו נתקל בהתנגדות קשה מצד האזרחים.
ארה"ב
נכון ליום שישי, שיעור של 60% מחברות ה- S&P500 דיווחו על תוצאות הרבעון הראשון. מבין החברות המדווחות שיעור של 71% היכה את התחזיות המוקדמות. בולטת מכולן הינה מניית אפל שתוצאותיה גרמו לה לזנק בכ-9%.
נתוני המאקרו מעורבים פורסמו החודש בארה"ב, כאשר מצד אחד נתוני האבטלה ומחירי הבתים מאכזבים ומצד שני נתוני הצמיחה והצריכה של הצרכן האמריקאי מפתיעים לטובה. לסיכום ניתן להסיק כי הנתונים אינם מספיק גרועים בכדי להצדיק הרחבה כמותית נוספת אך בטח לא מספיק טובים כדי להגיד שהמשבר מאחורינו.


תחזית לחודש הבא
המשך מבול הדו"חות הרבעוניים בשוק האמריקאי והתגלגלות המשבר האירופאי בדגש על מצבה הכלכלי של ספרד ותשואות האג"ח שלה ישפיעו על הכיוון בחו"ל.
השוק המקומי לעומת זאת ימתין למספר התפתחויות משמעותיות-
1. הקדמת הבחירות – הצורך בהחלטות תקציביות משמעותיות כשברקע המחאה החברתית מעודדות את הקול המצדד בהקדמת הבחירות וביישום החלטות משמעותיות שהשפעתם על המשק הישראלי רבה בנושאים כמו העלאת מיסים וגידול ביעד הגרעון הממשלתי.
2. החלטות FDA – תחום הביומד שסבל בשנה האחרונה מביצועים חלשים ממתין בדריכות לתשובת הFDA בבקשת האישור לתרופות של חברות מדיגוס ופרוטליקס.
3. תוצאות קידוח הנפט בלויתן – העיכוב במתן התוצאות נותן את אותותיו בכל הסקטור. משמעות מציאת נפט בכמות מסחרית בגבולות ישראל הינה מרחיקת לכת עבור המשק כולו.

מניות במוקד-
טאואר - לאחר אינספור הודעות חיוביות שביניהן ההסכם עם סמסונג , בחירתה כזכאית למענקים ע"י משרד המסחר והתעשייה של יפן והרחבת הפעילות בסין, הודו ודרום אמריקה הגיעה נקודת ההכרעה על כיוון המנייה. המשקיעים שחששו מגודל החוב והמשך הדילול במניה הורידו אותה למחיר תחתית של 227.5 אג' בדצמבר האחרון מאז עלתה המנייה בכ-70% וכעת המנייה נאבקת על רמת ה380 (אזור ה1$ בארה"ב). התבססות מעל שער זה תביא להערכתנו להמשך העליות במנייה.

מניות לויתן – לאחר דשדוש ועצבנות רבה במניות לויתן נראה כי המשקיעים בחרו כיוון והמניות הפגינו חולשה משמעותית במהלך חודש אפריל עם ירידות של כ- 10%. למרות השמועות העקשניות על תוצאות קידוח הנפט ועל סמך ניסיון העבר נובל תמשיך לשמור על דיסקרטיות מוחלטת לגביי התוצאות שעתידות להיחשף במהלך חודש מאי. נזכיר כי התמחור הנוכחי של המניות לא מתמחר כלל תגלית נפט מסחרית.

הסתייגות:פרוקסימה ואו הכותב עשויים להיות בעלי עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו .
אין לראות בנכתב כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד, כל הכתוב כאן הינו בגדר המלצה בלבד.


לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר