Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

סנובים, בישראל כבר השקעתם?

16 פברואר 2006
למי לא זכורה הפעם הראשונה שבה קיבלנו שיחה בטלפון הסלולארי שלנו בזמן שטיילנו בחו"ל. "לא, אנחנו בשדרה החמישית עכשיו, נגיע לארץ רק ביום רביעי" הפטרנו בנון שלנטיות והרגשנו "מה זה גלובליים". את אותה הרגשה יכול כל ישראלי לקבל היום בכל סניף בנק. "תקנה לי את מדד המניות הקוריאני ובוא נשקיע קצת גם באוסטרליה" . אפשר לזרוק את המשפט הזה היום לכל פקיד בנק ולהרגיש גלובליים גם אם יש לנו רק עשרת אלפים שקלים.
וכך מתממש לו החשש הגדול של הנהלת הבורסה מפני ביטול אפליית המס לניירות ערך ישראלים. החשש שישראלים יגלו לפתע שהעולם הוא בעצם כפר אחד קטן.
בשנת 2005, משקיעים ישראלים החלו להעביר השקעות לחו"ל בהיקפים שלא היו מוכרים קודם. לאורך כל השנה השקיעו הישראלים במניות בחו"ל סכום שיא המתקרב ל - 1.5 מיליארד דולר (ההערכה היא על בסיס הנתונים שכבר פורסמו ל תשעת החודשים הראשונים של השנה).
למזלם של המשקיעים בבורסה בתל אביב, גל ההשקעות של הישראלים בחו"ל נתקל בנחשול אדיר של משקיעים זרים שגילו את ישראל בפרט ואת השווקים המתעוררים בכלל. 4 מיליארד דולר שהשקיעו הזרים בשנה שעברה בישראל אפשרו לישראלים לצאת בתנאי דה לוקס ואף העלו את הבורסה לרמות שיא.
אולם, מתחילת שנת 2006 השתנה משהו בעוצמת הזרמים הללו. זרם ההשקעה של הישראלים בחו"ל גבר ואילו זה של הזרים המשקיעים בישראל נחלש מאוד. הסיבות לכך הם רבות , אך העובדה היא שכסף זר ממשיך להיות מופנה לשווקים מתעוררים אבל לא לישראל.
על פי נתונים של חברת קרנות מידע זהב, השקיע הציבור בחודש ינואר כחצי מיליארד דולר בקרנות המשקיעות בחו"ל . לראשונה מנהלות קרנות המשקיעות במניות בחו"ל יותר כסף מקרנות המשקיעות במניות בארץ.
איפה זה משאיר את הבורסה הלא כל כך גלובלית של תל אביב? תלויה בזרים יותר מתמיד ובנחיתות מול הישראלים. הישראלים, שתמיד מהירים להשתלב בכל דבר גלובלי, מסיטים במהירות יחסית גדולה את ההשקעות שלהם למקומות שנראים פחות מסוכנים .
עכשיו זה תפקידם של הזרים לשכנע אותנו שלא כל כך מסוכן פה. אם השוק ימשיך לעלות גם הישראלים יחזרו אליו, אבל אם הזרים ינטשו אותנו, אז מפחיד לחשוב לאן תוביל את השוק ההתנהגות ה"גלובלית" שלנו.מניות

ותיקי שוק ההון זוכרים בודאי שהבועה בבורסה בשנת 1994 התפוצצה לאחר ראיון עם ד"ר יעקב שיניין שקבע שהשוק יקר מידי. ואילו עכשיו פורסם כי מנכ"ל מיטב צבי סטפק אמר דברים דומים. אולם, ישנם הבדלים גדולים בין התקופות. הרווחים של חברות רבות בשנת 1994 התבססו על רווחי הון והנפקות ואילו כיום הרווחיות של החברות הרבה יותר יציבה והנתונים המאקרו כלכליים ממשיכים להיות טובים. מדד תא 25 בוחן שוב ושוב את מחסום 800 הנקודות. עד עכשיו הוא לא אזר את העוז כדי לשבור אותו. העדר חדוות קניות ותחושת חוסר הודאות שאופפת את השוק בימים אלו רומזת לנו שאנו עוד נראה אותו שובר את המחסום.

לפזר השקעות לחו"ל ולהמתין לירידות שערים בישראל כדי להגדיל.

שיקלי

הציפייה בישראל להעלאת ריבית נובעת מהציפיות להמשך העלאת הריבית בארה"ב ומהחששות לשיתוק פוליטי שאולי יגיע לאחר הבחירות. באופן אבסורדי, העלאת הריבית בישראל צפויה על אף המדדים הנמוכים ורמת האינפלציה הנמוכה החזויה בטווח הקרוב .

אנו ממליצים על האפיקים שקליים הקצרים ועל אגרות חוב צמודות לטווח הבינוני .

מט"ח

השקל נחלש החודש מול הדולר, לא מעט בעקבות תנועת ההון של משקיעים שהעבירו חלק מתיק ההשקעות שלהם לחו"ל. אנו מעריכים, שברמת הריבית הקיימת, השקל לא ימשיך להיחלש, גם אם תנועת ההון החוצה מישראל תגבר במעט.

להקטין את הדולרים בתיק מתוך ציפייה למימוש קרוב.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/02/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
799.75
3.36-
3.18-
דאו
11058.97
0.96
3.18
נאסד"ק
2276.43
1.48-
3.18
דולר / ש"ח
4.704
0.86
2.19
ריבית בנק ישראל
4.75
0.00
5.56
אינפלציה
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר