Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

נגיד ריבית

19 מאי 2007
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, היה רוצה שנאמין שהוא זה שמחליט על שיעור הריבית במשק. הוא היה רוצה לשמור על הרושם שהריבית במשק נקבעת על סמך ניתוח כלכלי מעמיק של הגופים המקצועיים בבנק ישראל. נו באמת?

סטנלי פישר לא קובע מה תהיה הריבית במשק. הוא לכל היותר מנסה לקבוע את קצב השינוי של הריבית. אנחנו, תושבי ישראל והמשקיעים בה, קובעים מה תהיה הריבית במשק ולנגיד אין ברירה אלה להכריז על החלטתנו ולנסות להשפיע על העיתוי ועל הקצב.

את ההחלטה להוריד את הריבית קיבלנו, אנחנו תושבי המדינה, אחרי שנים רבות שבהן הלעיטו אותנו בהפחדות על אינפלציה מובנית ועל התמוטטות הר השקלים וכמובן על פרמיית הסיכון שמן הראוי שתהיה לשקל אך לא לשאר המטבעות.

כל ההפחדות האלו איבדו מן האפקטיביות שלהן בשנים האחרונות לאחר שהתרגלנו לחיות בלי אינפלציה. ראינו גם, שניתן להפוך למדינה עם עודף יצוא על יבוא וגילינו שניתן לצמוח בשיעורים חדים אם עושים את השינויים המבניים הנכונים. אך מעל הכול מצאנו שהאחריות היא שלנו ולא של הממשלה, שאנחנו דרך שווקי ההון יכולים להכתיב לממשלה ולנגיד את רצוננו ובכך לאכוף על גופי הממשל את משמעת השווקים.

וכך עשינו ואנו ממשיכים לעשות. כל פעם שהנגיד פחד להוריד את הריבית למרות שהאינפלציה לא נראתה באופק, הורדנו את הדולר עוד מדרגה, עד שהוא השתכנע. כאשר נראה היה שסטנלי פישר חושש ממצב בו הריבית על השקל תהיה נמוכה מזו של הדולר, מוטטנו את המטבע האמריקאי בצורה חדה והכרחנו אותו לבצע הפחתה של הריבית. כאשר הוא הכריז שלא תהיה הורדת ריבית נוספת, הבאנו את הדולר לסביבות ה 4 ₪ כדי שיבין עם מי יש לו עסק.

נראה שהוא הבין אך עדיין לא הפנים לגמרי. בהורדה האחרונה של רבע אחוז בלבד מנסה נגיד בנק ישראל להפגין קצת עצמאות ולהוריד את הריבית בקצב שלו. ציבור המשקיעים לא קיבל בברכה את הקצב העצמאי של הנגיד. כתגובה עומד הדולר לחצות את רמת ה 4 ₪ לדולר ולסמן לנגיד כי הוא נדרש לבצע הורדה נוספת של הריבית.

סטנלי פישר מובל ע"י השוק. הוא אינו קובע את הריבית אלא מגיב לאירועים. ליעקב פרנקל זה לא היה קורה. פרנקל, בשנים בהם שימש בתפקיד נגיד בנק ישראל, היה מגיב בצורה חדה. מעלה או מוריד את הריבית גם ב - 2 אחוז ומשדר לשוק שהוא נחוש ושהוא יעשה הכל כדי לעמוד ביעדים שהוא הציב לעצמו.

קצת קשה להפגין נחישות כאשר מורידים כל פעם את הריבית ברבע אחוז בלבד. המסר המתקבל הוא שאין חשש מפעולה אגרסיבית של בנק ישראל. במצב זה יש רבים המרגישים בנוח עם פוזיציה הנוגדת את האינטרס של הבנק, מכיוון שאין חשש משינוי חד במדיניות. אנו סבורים, שאם תהליך הורדת הריבית ימשך באיטיות שלא לצורך, נראה את הדולר נחלש אף יותר. אך בסופו של דבר, אנו מאמינים שהנגיד יאלץ לעשות את מה שהוא היה צריך לעשות מזמן ולהוריד את הריבית בצורה חדה, שתחליש סוף סוף את השקל הישראלי החזק.

הקומבינציה של הורדת ריבית, ללא התגברות האינפלציה תוך התרחבות של הכלכלה, מתאפשרת תודות לשינויים המבניים שנעשו במשק בשנים האחרונות ובזכות האחריות התקציבית שנכפתה על ממשלות ישראל ע"י משמעת השווקים. תהליך הורדת הריבית במשק הוא חיובי מהרבה בחינות. הוא טוב לעסקים וטוב ללוקחי המשכנתאות ומשתמשי האוברדרפט. הורדת הריבית תעזור למשק לצמוח ותבלום את הידרדרות הדולר.


נתוני שוק - נכון לתאריך 15/05/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1120
6.67%
19%
דאו
13347
5.83%
7.1%
נאסד"ק
2547
2.21%
5.47%
דולר / ש"ח
3.96
2.61%-
6.27%-
ריבית בנק ישראל
3.75%
0.25-
0.75-
אינפלציה
0.5%+
0.3%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר