Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

מסע בין סיכונים

16 מרס 2005
באחד מפרקי הסדרה "מסע בין כוכבים" , מסביר ד"ר ספוק לקפטן קירק, שלא ניתן להוכיח מבחינה לוגית שהשמש תזרח מחר בבוקר. בלוגיקה, כך טוען ד"ר ספוק מכוכב הלכת וולקן ( שם שולטת החשיבה הלוגית ההגיונית), לא ניתן להוכיח שמשהו יתרחש בעתיד רק על סמך זה שהוא התרחש בעבר ולכן, לא ניתן להוכיח אירוע טריוויאלי כמו זריחת השמש. קפטן קירק הרים גבה, חייך ולא ייחס חשיבות רבה להערכה של הקצין הראשון שלו.


גם בשוק ההון היום, איש אינו מייחס חשיבות רבה לאפשרות שראש הממשלה עלול להיכשל בהעברת תקציב המדינה. כפי שכולנו מאמינים שהשמש תזרח מחר, כך גם נראה שמאמינים הפרשנים שהתקציב יעבור בסוף החודש. גם במקרה זה לא ניתן להוכיח בשום דרך לוגית וגם לא במספרים כיצד יתרחש האירוע "הטריוויאלי" הזה. השוק בתל אביב נמצא עכשיו בשיא של כל הזמנים. המניות נמצאות ברמה הכי גבוהה שלהן, הריבית במשק היא הנמוכה ביותר מעולם והדולר נמצא בשפל של 4 שנים. נראה שכולם נערכים למצב שבו התקציב עובר ותוכניתו המדינית השאפתנית של ראש הממשלה יוצאת לפועל ומצליחה.

ומה אם לא? אנו מאמינים שרמת המחירים הנוכחית בשוק אינה לוקחת בחשבון גם את הסיכונים של התהליך. רק בגלל ששרון הצליח להעביר עד היום כל מהלך שהוא רצה, אינו אומר שהוא יצליח בכך תמיד. יותר מכך, כשלון שלו ייצור נזק לתדמית "הכל יכול" שנבנתה לו לאחרונה ויגרום למשקיעים לתמחר גם את הסיכונים של התהליך. ראש הממשלה במסעו בן הארבע שנים לחיפוש חיים חדשים למזרח תיכון, צועד בעוז למקומות שבהם איש לא היה לפניו. כמשקיעים, אולי כדאי לאמץ גישה פחות אמיצה ולא להקדים את המאוחר. (דרך אגב, השמש על אותו כוכב לכת שבו ביקרה האנטרפרייז, לא זרחה באותו בוקר – ליקוי חמה או משהו כזה. אנחנו כבר לא כל כך זוכרים).

מניות
שוק המניות בתל אביב נבלם שוב ושוב ברמות השיא שלו בעודו ממתין להעברת התקציב ולפרסום הדוחות הכספיים. סטיות התקן באופציות המעו"ף, נמוכות עכשיו. ברמות אלו כדאי לשקול לקנות הגנות לקראת ההצבעה על התקציב. תזכורת למחזיקים טבע בהיקפים לא פרופורציונלים לתיק ההשקעות שלהם: טבע מעל 30$ במכפיל 20 – זה זמן טוב להקטין אחזקות בנייר.
המלצתנו: בחו"ל -עליית מחירי הדלק ממשיכה לתדלק את סקטור האנרגיה. סקטור מומלץ נוסף - תשתיות.

שיקלי
האפיקים השקליים הארוכים ממשיכים להפגין עצמה על אף הצמצום בפער הריביות בין השקל לדולר. ההערכות הן, כי בנק ישראל לא יוריד את הריבית בתקופה הקרובה ולכן אנו עשויים לראות ירידה בביקושים לאגרות החוב השקליות. מנגד, צמצום ההנפקות ע"י בנק ישראל יכול ליצור מחסור בשוק האג"ח ולדחוף משקיעים לאגרות החוב הקונצרניות ואגרות החוב להמרה.
המלצתנו: להקטין את אגרות החוב הארוכות מסוג שחר ולהחליפן באגרות חוב לטווח קצר יותר.

מט"ח
התחזקות הדולר מול המטבעות המרכזיים בחודש פברואר, החזיקה מעמד לזמן קצר בלבד. הסנטימנט השלילי נגד המטבע האמריקאי ממשיך לשלוט ותורם משמעותית להתחזקות השקל, שממשיך ליהנות מזרימת השקעות זרות לישראל. המומחים ממשיכים להאמין שהדולר ימשיך להיחלש, ואנו חושבים שזה סימן לכך שאנו כבר בקצה גבול ההחלשות של הדולר. גם וורן באפט, המשקיע האגדי מאומהה, שפתח פוזיציה גדולה נגד הדולר, הודה כי הוא מוטרד מכך שרבים חושבים כמוהו. וורן באפט הרי יודע שקשה להרוויח כשאתה פועל עם הכיוון של הקונסנזוס.
המלצתנו: כשכולם נגד הדולר, אנחנו מעדיפים להיות בעדו.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר