Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

לקראת הבחירות

16 מרס 2006
שמתם לב שאין קמפיין בחירות של שום מפלגה משמעותית שמזכיר את המילה "שלום". אין יותר "נתניהו – עושים שלום בטוח". ואין "רק שרון יביא שלום". בבחירות האלו אף אחד לא מדבר על "שלום" אבל כוווולם מדברים דווקא על צדק. צדק חברתי כמובן, וגם היסטורי אבל לא שלום.
שבועיים לפני הבחירות ושוק ההון בוחר הפעם קדימה ולא בגלל תהליך השלום אלא בגלל תהליך השיפור בכלכלה הישראלית בשנים האחרונות.
בשלוש השנים האחרונות השתפרה כלכלת ישראל מן הקצה אל הקצה. השיפור ניכר בכל תחומי החיים והבורסה יודעת להעריך את זה. השאלה למי יש יותר זכויות על הצמיחה והגידול במשק אינה רלוונטית בהקשר הזה. המשכיות ויציבות, בעיני הפעילים בשוק ההון, חשובה להמשך הצמיחה. בבחינת מה שהיה הוא שיהיה.
כך אנו מוצאים את עצמנו שבועיים לפני הבחירות בבורסה שמפרגנת לממשלה ומעריכה שזכייה של קדימה בבחירות תמשיך את הצמיחה במשק. הערכות אלו מתבססות לא על מצע מפלגת קדימה או על אידיאולוגיה יוצאת דופן של העומדים בראשה, אלה על האמונה שנבחרי קדימה ידעו כבר מה לעשות.
אם הם ידעו או לא, נדע רק לאחר הבחירות. נוכל להתנחם בכך, שבמשק פתוח כמו בישראל שבו יש משקיעים זרים רבים והרבה ישראלים שמשקיעים בחו"ל, קשה כבר להעביר החלטות שלא מקובלות על השוק. ככה זה כשלמשקיעים יש אלטרנטיבות.
פריצה של המסגרת התקציבית, קצת אינפלציה בשביל קצת צמיחה, כל אלו לא יעבדו יותר. ממשלה שתנקוט בשיטות כאלו לא תוכל ל"סדר" את השווקים, שיעבירו מסר ברור של חוסר שביעות רצון ולא יאפשרו לממשלה לקדם שום תוכנית.
מה שנשאר, אם כך, הוא רק החשש מפני אירוע מדיני בטחוני שישפיע על המצב הכלכלי באזורנו. חשש זה עומד מאחורי אופנת ההשקעות האחרונה בישראל שהתגברה השנה והביאה רבים לפיזור ההשקעות שלהם על פני מספר שווקים בחו"ל.
ברמות הגבוהות בהם נמצא עכשיו השוק הישראלי יש בהחלט מקום להפנות חלק לא קטן מתיק ההשקעות לשווקים אחרים.


מניות

הדוחות הכספיים לשנת 2005 זורמים לבורסה ומהם מצטיירת תמונה נאה של שיפור ברווחים וצמיחה. גם המשקיעים הזרים ממשיכים להמליץ על השוק הישראלי ועל מניות ספציפיות כמו: בנק לאומי ודיסקונט, בזק, פרוטארום וכד'. שווה אולי לנצל את הסנטימנט החיובי כדי להקטין. שוק הנדל"ן בישראל מתעורר סוף סוף לחיים ואיתו גם סקטור מניות הנדל"ן בבורסה בתל אביב, שעלה בשיעור הגבוה ביותר מתחילת השנה. לא צריך להיות יזם עשיר או קבלן גדול כדי להרגיש את ההתעוררות בשוק הנדל"ן בישראל. גם מי ששוכר דירה קטנה בתל אביב מרגיש שהשוק השתנה. אנו ממשיכים להאמין שהסקטור ייתן גם בהמשך השנה תשואה עודפת על השוק.

לנצל את השיפור היחסי בשוק בתל אביב כדי להקטין אחזקות בישראל. סקטור מועדף בישראל – נדל"ן.

שיקלי

בחודש מרץ צפויה לעלות הריבית בישראל ברבע אחוז נוסף ולהגיע לשיעור של 5% . המק"מים נסחרים בתשואה גבוהה יותר ומשקפים ציפייה להמשך העלאת ריבית השנה לרמות המתקרבות גם ל - 6 %. אנו מתקשים להבין מדוע הריבית בישראל צריכה להמשיך ולעלות וממליצים על כן לנצל את התשואות הגבוהות במק"מים ולקנות גם אגרות חוב צמודות בינוניות לשם הגנה.

מק"מים לשנה ואגרות חוב צמודות בינוניות.

מט"ח

הדולר נמצא בהמתנה לקראת הפתעת בחירות שאולי תבוא ואולי לא. במצב הנוכחי שבו מובטח לכולם שהריבית השיקלית לא תרד מתחת לריבית הדולרית, רק אירוע מפתיע יגרום להמשך התחזקות הדולר.

להחזיק דולרים עד אחרי הבחירות למי שרוצה להתגונן מהפתעה.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/03/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
824.77
2.64
0.17
דאו
11209.77
1.41
4.59
נאסד"ק
2311.84
0.12-
4.83
דולר / ש"ח
4.697
0.19-
2.04
ריבית בנק ישראל
4.75
0
5.56
אינפלציה
103.3
0
0.58
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר