Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

לצאת בזמן

16 מאי 2006
החלום הרטוב של כל משקיע, מתחיל או מנוסה, הוא לתזמן את השוק. להיכנס בדיוק בתחתית ולצאת בול בפסגה. הפנטזיה הזו הופכת לרלוונטית כאשר שוק המניות נמצא ברמות שיא וכל אחד מחפש איזה סימן,איזה אינדיקאטור שיורה כי הגיע הזמן לצאת.
המודל לחיקוי הוא כמובן גוז'ף קנדי, הספקולנט הנודע, שבשנות ה - 20 של המאה הקודמת החליט לצאת מהשוק רגע לפני המפולת רק בגלל שהבחין שמצחצח הנעלים שלו מדבר על מניות.
על בסיס האגדה הזאת, פיתח כל אחד אנלוגיה משלו שתשמש לו, כסימן לצאת מהשוק. אנחנו למשל יודעים שבפעם הבאה שנראה באחת מתכנית האירוח בטלוויזיה, ילד בן 12 שמשחק בבורסה ומרוויח, נדע שהגיע הזמן לברוח.
(בינואר 94 , רגע לפני המפולת, אירח דן שילון במעגל את צבי סטפק שבחן את ידיעותיו של איזה ילדון שהרוויח בבורסה וחשב שהוא מבין בהשקעות).
אבל הסימנים הכי בולטים מגיעים תמיד מהפעילים בשוק ההון. לא נחדש לאיש אם נאמר שהתנהגות הפעילים היום מזכירה תקופות דומות מהעבר שבהן השוק התחיל להיות יקר מידי.
אנחנו מרגישים שבקרב רבים מבין אלו שלא נכנסו עדיין לשוק יש תחושה חזקה של החמצה. על רקע התקרבות מדד תא 25 ל 900 נקודות , אנו נתקלים בלא מעט משקיעים שהפחד מכך שהשוק יברח ל 1000 נקודות גורם להם להיכנס לשוק דווקא עכשיו. אלו הם אחרוני המאחרים.
יש גם סוג נוסף של משקיעים, שנתקלים בהם לא מעט בתקופות של גאות, אלו הם המשקיעים המפחדים למכור. "הרווחת , תמכור" אומרים להם. אך הם בשלהם:" אם אני אמכור , אז מה אני אקנה במקום? הכול יקר".
כל הסימנים האלו מעידים כי השוק הוא אכן יקר וזורם אליו כסף ספקולטיבי שיכול לנפח אותו לרמות מסוכנות. אבל כאן בדיוק טמונה הבעיה הגדולה, השוק אולי יקר אך אין שום דבר שימנע ממנו להיות עוד יותר יקר.
אין סיבה שהשוק לא יהיה יקר. כשכולם אופטימיים והמצב הכלכלי מצטייר כיציב וטוב, ואפילו "כמעט מושלם" לפי מורגן סטנלי, אין סיבה שמחירי הנכסים לא יהיו יקרים.
באווירה הנוכחית השוק בודאי ימשיך לעלות ולשבור רמות שיא חדשות, אך כשהאופטימיות תיעלם, השוק יתמוטט אל מתחת לרמה בה הוא נמצא עכשיו. הרמה בה מצטרפים אליו אחרוני המאחרים. אבל לא צריך לדאוג , צריך רק לזהות את הסימנים ולצאת בזמן......


מניות

עסקת ישקר וההמלצות החמות שקיבל המשק הישראלי מהברוקרים הזרים הקפיצו את שוק ההון מדרגה. רמת ה – 900 לפנינו והשאלה בפי כול היא " מתי נראה את השוק באלף?" אנו סבורים שהצמיחה הגבוהה ( 6.6% ) והתנאים מסביב יתמכו בהמשך העלייה של השוק, אך מזכירים גם, שכך חושבים כולם והמחירים כבר מגלמים את הצפייה הזו ואולי גם מזינים אותה. בארה"ב, השוק ירד חזק עקב החששות שקצב הצמיחה המהיר יוביל לאינפלציה. אנו מאמינים שהחששות מהאינפלציה יתפוגגו ושהצמיחה לעומת זאת, תישאר.

לשמור על חשיפה קבועה לשוק המניות בישראל ולממש תוך כדי עליות.לממש גם במדד הנדל"ן ולנצל ירידות בארה"ב כדי להגדיל.

שיקלי

שר האוצר החדש התחיל את תפקידו עם רוח גבית נעימה. העודף התקציבי הוא הגדול ביותר שהיה אי פעם והצמיחה כמעט הכי גדולה שהייתה אי פעם. אנו חוששים שהרוח הגבית הנעימה הזו עלולה להיהפך לסופה של דרישות תקציביות שיגרמו לנגיד לאחוז ברסן הריבית כדי למנוע השתוללות תקציבית.

להישאר באפיקים הקצרים.

מט"ח

הדולר שינה כיוון השבוע ובחר להתחזק לאחר התיסוף החד של השקל בחודש האחרון, שהגיע כמעט ל 5%. אנו סבורים שהצמיחה במשק תתרום להמשך התחזקותו של השקל. גם הריבית השיקלית, שנשארת גבוהה, ללא כל סיבה, ביחס לריבית הדולרית, תישמור על השקל ברמות גבוהות.

לנצל את העליות בדולר כדי להקטין חשיפה למטבע האמריקאי.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/05/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
884
1.89
7.04
דאו
11429
0.76
6.63
נאסד"ק
2238
2.9-
1.48
דולר / ש"ח
4.459
0.71-
3.13-
ריבית בנק ישראל
5.25
0
16.67
אינפלציה
104.5
0.9
1.75
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר