Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

להתכונן למדד 1000, אבל לא לפחד

14 פברואר 2007
בסרט "מיליון דולר בייבי" מתאר מר גרנט, המגולם ע"י מורגן פרימן, את האבסורד שבאיגרוף. "איגרוף הוא מעשה לא טבעי", הוא אומר,"במקום לברוח מהכאב כמו אדם שפוי, אתה בוחר לצעוד לתוכו". מורגן פרימן מתאר בעצם כיצד מתאגרפים מקטינים את עוצמת המכה הניחתת ע"י צעידה לקראת האגרוף כדי לפגוש אותו כשהוא עוד לא בשיא עוצמתו.
הפחד מפני האגרוף שיפיל את הבורסה משתק לא מעט משקיעים בייחוד עכשיו כשהבורסה נוגעת - לא נוגעת במספר 1000 . מדד תא 25 מעל רמת אלף הנקודות ילבה את הפחד הזה, שקיים ממילא, ויגרום לחלק מהמשקיעים לנסות לברוח מהמכה ע"י יציאה מהזירה לגמרי.
לכאורה למספר אלף אין שום משמעות כלכלית, אבל 15 שנה לאחר שקבעה הבורסה את המדד על מאה, אפשר להבין שמדד בעל ארבעה ספרות יכול לגרום למשקיעים לעצור ולחשוב.
המשק הישראלי נמצא היום בשיא פריחתו, ממש כמו הבורסה שנמצאת אף היא בשיא כוחה. הנתונים הכלכלים מחזקים את התחושה, שהכיוון החיובי של המשק אינו הולך להשתנות. הצמיחה במשק צפויה להיות גבוהה, הריבית והאינפלציה ימשיכו להיות נמוכות, ההשקעות הזרות ממשיכות לזרום והיצוא ממשיך להתרחב.
סיבות אלו ישמרו על הבורסה מעל אלף בטווח הארוך. אך בטווח הקצר, ל"נגיעה" במדד ה - 1000 יכולות להיות השפעות שנובעות מהפסיכולוגיה של המשקיעים.
פריצה של מדד ה - 1000 תלווה בודאי בסיקור נרחב באמצעי התקשורת ותשווק את הבורסה כמקום שקל להרוויח בו כסף. כבר ראינו איך סיקור כזה, יכול להביא לבורסה רבים, שעמדו עד היום בצד וחיכו, אבל גם יכול להבריח את אלו, שחוששים כל הזמן מבועה.
משקיעים בבורסה צריכים לפעול בימים אלו ממש כמו מתאגרפים מקצוענים. להערכתנו, האגרוף שיבוא (אם יבוא) מכיוון הבורסה לא יהיה אגרוף של נוק אאוט. צריך, על כן, לדעת להקטין במקצת את ההחזקות בבורסה בתל אביב ובכך לקצר את המרחק אל האגרוף, כדי שלא יכה בשיא עוצמתו.

מניות

בסקירות הקודמות הערכנו, שמדד תא 25 יגיע ל 1000 כבר בתחילת השנה. עכשיו אנו מתקשים לתת הערכה לכיוונו של השוק בטווח הקצר. מצד אחד , יש לא מעט משקיעים, שהמחירים נראים להם יקרים אחרי תקופה כל כך ארוכה של עליות, ולכן הם מחכים לקנות אחרי שיהיו ירידות בבורסה. משקיעים אלו מהווים בעצם את רשת הביטחון של השוק. הם מבטיחים שיהיה כוח קניה במחירים נמוכים אשר יאזן את המימושים, אם יגיעו . מהצד השני, מדד 1000 יכול לגרום לחלק מהכסף הממתין מחוץ לשוק להיכנס פנימה מתוך חשש ש"השוק יברח לו". כך נוצרת לעיתים "התרוממות רוח לא רציונאלית" וזו כמעט תמיד נגמרת בירידות.

להקטין במעט חשיפה לבורסה בתל אביב. סקטור מועדף בתל אביב -נדל"ן. להשקיע בחו"ל בשווקי ארה"ב עם פיזור גם ליפאן.

שיקלי

ההערכות שנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ימנע מלהמשיך בתהליך הורדת הריבית, נראות לנו קצת מופרכות. כמו שזה נראה עכשיו, האינפלציה הנמוכה ושערו של הדולר לא יותירו לנגיד הרבה ברירות אלא להמשיל ולהוריד את הריבית שוב. ברמות התשואה האלו, אנו סבורים שכדאי להפנות חלק מהאפיקים הסולידיים להשקעה באג"ח צמוד. התשואה על אג"ח צמוד לשנתיים היא צמוד פלוס 3.2%, בעוד התשואה על שחר לאותה תקופה היא 5.3%. המשמעות היא, שאם האינפלציה הממוצעת בחמש שנים הבאות תהיה מעל 2% , אז האג"ח הצמוד יהיה כדאי יותר.

להמשיך ולהאריך מח"מ באגרות החוב השקליות מסוג שחר ולקנות אגרות חוב צמודות בינוניות.

מט"ח

אנו צופים את המשך התחזקותו של השקל על פני המטבע האמריקאי. המאזן המסחרי החיובי של ישראל וההשקעות הזרות שממשיכות לזרום לכאן, מבטיחים כי לא נראה התחזקות משמעותית של הדולר בזמן הקרוב. כמובן, שהידרדרות בלתי צפויה על רקע חילוקי הדעות בהר הבית יכולה לשנות את התמונה מהקצה אל הקצה. הדולר, על כן, מצוין עבור אלו הרוצים מרכיב של ביטוח בתיק.

הדולר לא צפוי להתחזק אלא במקרה של התלקחות בחזית הביטחונית.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/02/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
990.32
4.1%+
6.9%+
דאו
12767
1.1%+
2.4%+
נאסד"ק
2496.3
0.8%+
2.7%+
דולר / ש"ח
4.203
1.3%-
0.5%-
ריבית בנק ישראל
4.25
0.25-
אינפלציה
99
0.1%-
0.1%-
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר