Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

להתגבר על הפחד

19 מרס 2007
כל מי שקפץ באנג'י אי פעם מכיר את ההרגשה. הרגשת הפחד שאוחזת בקופץ לפני הקפיצה, במהלכה ואחריה. לפני הקפיצה, כשמסתכלים למטה ורואים את הגובה הרב. במהלך הקפיצה , כשמתגנב חשש קטן ללב שאולי החבל לא יחזיק מעמד. ואילו אחרי הקפיצה, אז מגיע החשש לנסות קפיצה נוספת.
מדוע נזכרנו לפתע בקפיצת באנג'י? כי הגרפים של מרבית הבורסות בעולם, בחודש האחרון, מזכירים לנו את הקפיצה המפחידה: העלייה לשיאים חדשים בכל הבורסות המשמעותיות, הנפילה החדה שבאה לאחר מכן וכמובן, הפחד.
באורח מדהים, מדדי המניות בעולם הגיעו כולם ביחד לשיאים בשבוע האחרון של פברואר. אך מה שמדהים אף יותר הוא, שבתחילת מרץ החליטו כל המדדים כולם לקפוץ קפיצת באנג'י נועזת ולרדת בחמישה עד עשרה אחוז ואף יותר.
הירידות, שסחפו את כל העולם, החלו בצניחה של 9% בשנחאי עקב הגבלות חדשות שהוטלו על שוק המניות הסיני. המגבלות ישפיעו רק על משקיעים סינים, אך הם נתנו דחיפה חזקה למטה, לכל הבורסות בעולם.
גם יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, אלן גרינספן, תרם לבהלה שאחזה במשקיעים, כשאמר בנאום כי אינו פוסל אפשרות למיתון בכלכלה האמריקאית.
משקיעים עם פחד גבהים ניסו לצאת מהבורסות שוברות השיאים ויצרו את קפיצות הבאנג'י המפוארות שאנו רואים היום בכל גרף של כל בורסה. אצל רבים התעורר החשש, שהנתונים הכלכליים המשופרים, לא יספיקו כדי למנוע מפולת וכך חווינו ירידות חדות שלא נראו כבר שנים במרבית הבורסות.
עכשיו יש בעיה חדשה שמפריעה לשווקים לעלות: בעיית ההלוואות בשוק המשני למשכנתאות בארה"ב. הפחד הוא, שבארה"ב תהיה עכשיו ירידה בנכונות לתת הלוואות וזה כמובן יוביל ל.... , ניחשתם נכון, האטה בכלכלה האמריקאית.
החשש מפני האטה בכלכלה האמריקאית בולם מידי כמה חודשים את הבורסות בכל העולם והוא מונע ממשקיעים לחזור לבורסה לאחר גל הירידות הנוכחי.
אנו, עם זאת, נוטים להשתכנע מהערכתו של יו"ר הבנק הפדרלי הנוכחי, בן ברננקי, שבניגוד לגרינספן, טוען כי הכלכלה האמריקאית תמשיך לצמוח. הכלכלה האמריקאית מראה סימנים, שהיא מצליחה לעבור בשלום את התפוגגות בועת הנדל"ן שהחשש מפני התפוצצותה מעיב על השוק כבר שנים.
ייתכן וניתקל בעוד בעיות בהמשך, אך הכלכלה האמריקאית, להערכתנו, תוסיף לצמוח ותפיג לאט לאט את החשש של המשקיעים מפני קפיצות באנג'י נוספות.

מניות

הירידות בשווקי העולם מהוות , להערכתנו, הזדמנות קניה. אנו מאמינים ששום דבר מהותי לא קרה בין השבוע האחרון של פברואר לשבוע הראשון של מרץ שיצדיק ירידות כאלו. אם זאת , אין אנו ממליצים להגדיל את החשיפה למניות מעבר לרמה שבה היינו לפני תחילת הירידות. יש להסתפק בקניית מניות רק כדי לשוב לחשיפה הקודמת, שבוודאי קטנה עם הירידות בשווקים. בשעה זו אנו מעדיפים להתרכז במניות יציבות יותר ולא במניות השורה השנייה או השלישית, כיוון שיתכן ונזדקק לאורך נשימה לפני שיחזרו העליות לשווקים.

לנצל את הירידות לקניות כדי לחזור חזרה לשיעור המניות הרצוי. עדיפות למניות השורה הראשונה.

שיקלי

ההערכות בשוק הן שנגיד בנק ישראל לא ימשיך להוריד את הריבית לאחר שכבר נוצר פער של 1.25% בין ריבית הדולר לשקל ולאחר שההורדות הקודמות לא עצרו את התיסוף בשקל. לעומת זאת, אנו סבורים שהנגיד יהיה חייב להמשיך ולהוריד את הריבית, ואם לא החודש אזי השוק יאלץ אותו לעשות זאת בחודש הבא . אם זאת, ייתכן ושינוי פרסונאלי בבנק ישראל יטרוף את הקלפים בטווח המיידי וימנע את המשך המדיניות המוניטארית הנוכחית.

להאריך מח"מ באגרות החוב השקליות מסוג שחר ולקנות גם אגרות חוב צמודות בינוניות להגנה מפני שינוי אפשרי בבנק ישראל.

מט"ח

אנו מעריכים כי המטבע האמריקאי ימשיך להיחלש מול כל המטבעות העיקרים בעולם וגם מול השקל, כל עוד החששות מפני האטה בכלכלה האמריקאית ימשיכו לרחף מעל השווקים.
הדולר יתחזק רק במקרה של התלקחות צבאית, לכן כדאי להחזיק בו רק כהגנה או כחלק מאסטרטגיה המשלבת מכירת קולים כנגד.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/03/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
952.8
3.7%-
1.2%
דאו
12159
4.7%-
2.4%-
נאסד"ק
2379
4.7%-
1.5%-
דולר / ש"ח
4.212
0.01%-
0.03%-
ריבית בנק ישראל
4%
0.25-
0.5-
אינפלציה
98.7
0.3-
0.4-
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר