Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

להיערך לשוק

15 יוני 2005
שוק המניות נמצא בשיא של כל הזמנים, בעלי עניין מוכרים, תכנית ההתנתקות נכנסת לשלביה הסופיים ומתחילים להריח ריח של בחירות. מה עוד צריך לקרות כדי שהשוק יתחיל לאבד גובה? את השאלה הזו שואלים את עצמם רוב הפעילים בשוק ההון בתקופה האחרונה ולא מוצאים לכך תשובה. שוק ההון מתנהג כמו שוק שוורי קלאסי, מתעלם מכל פרשיה או חדשה רעה ומאמץ בחום כל ידיעה טובה.

אבל השוק לא רק מתעלם מחדשות רעות, הוא גם מתעלם מהסכנות שתוכנית ההתנתקות יכולה לגלגל לפתחו. הסכנות הן רבות. יכולות להיות בעיות קשות בזמן הפינוי: שיתוק הארץ ע"י הפגנות של מתנגדים, עימותים קשים בין צה"ל לבין המפונים, לחימה ופינוי תחת אש ועלויות גבוהות מהצפוי בעת הפינוי. לאחר הפינוי, נעמוד בודאי בפני מערכת בחירות סוערת שקשה לשער כיצד היא תסתיים ויתכן ויתחדש העימות עם הפלשתינאים. לא הזכרנו גם כמה תסריטי אימים שיש הנהנים לנפנף בהם, וגם לא תרחיש של דחיית ההתנתקות שעלול לפגוע בשוק, לפחות בטווח הקצר.

מנגד, יכול מאוד להיות שאנו בסך הכל רואי שחורות. יכול להיות שהפינוי יעבור בשלום, הממשלה תמשיך ברפורמות הכלכליות השאפתניות שלה ויחסינו עם הרשות הפלשתינאית רק ישתפרו. יכול להיות. כפי שזה נראה עכשיו, הבורסה מתנהגת כאילו זה התרחיש הריאלי היחיד.

אנו מרגישים קצת לא בנוח להזהיר מכך שהבורסה מתעלמת מהסיכונים הכרוכים בביצוע תכנית ההתנתקות. עד לא מזמן הזהרנו שהבורסה מתעלמת מהסיכון שתקציב המדינה לא יעבור. טענו אז שלא יתכן ששוק הון ימשיך לעלות כאילו ראש הממשלה יצליח להעביר את התקציב בוודאות. טעינו.כל מי שהקטין את חשיפתו למניות כאמצעי זהירות לקראת ההצבעה על התקציב, טעה. יתכן שגם הפעם נטעה, אבל גם מי שמאמין שהכל יסתדר על הצד הטוב ביותר חייב להיערך גם למצב שזה לא יקרה.

מניות
קל לבוא בטענות לממשלה על שהיא לא נערכה כראוי לביצוע תכנית ההתנתקות למרות שהיה לכך מספיק זמן. אין שום סיבה שאנו לא ניערך עם תיק ההשקעות שלנו. מי שמאמין ביכולתו למצוא את העיתוי המדויק, שבו כדאי יהיה לצמצם אחזקות לקראת ההתנתקות, יכול עוד לחכות. כל השאר כבר צריכים להימצא לפחות בחצי הדרך בהיערכותם לקראת ההתנתקות. אנו מאמינים שיש לצמצם אחזקות במניות בישראל לקראת הקיץ ולהחליפם במניות בארה"ב. אין צורך למכור לגמרי את המניות הישראליות. אנו הרי לא יודעים בודאות שיהיו בעיות בביצוע תכנית ההתנתקות.
המלצתנו: להקטין ברבע עד חצי את כמות המניות הישראליות בתיק ההשקעות. בעיקר להקטין את מניות השורה השניה (תא 75) ולהחליפן במניות בבורסה בארה"ב. לחילופין, לקנות אופציות שיגנו על התיק מירידות.

שיקלי
אגרות החוב הארוכות מסוג שחר הגיעו גם הם לשיא של כל הזמנים. המשמעות באגרות חוב היא, שהתשואה עליהן ירדה מתחת ל 6%. העלייה בשער הדולר בארץ ובעולם עצרה את המגמה הזו. האפיק השקלי הארוך החל לדעתנו את מסעו חזרה לתשואות הקרובות יותר ל 7%. יש עוד זמן עד שנחזור ונרכוש שוב שחרים ארוכים.
המלצתנו: להשקיע באגרות חוב צמודות ארוכות ובשקליות (לא צמודות)קצרות.

מט"ח
תקופה ארוכה החזקנו בדעה שהדולר נמוך ושהוא צפוי לעלות בעיקר מול האירו אבל גם מול השקל. החודש ראינו את התחזית שלנו מתחילה להתממש (יורשה לנו להתפאר קצת, לאחר שלפני כמה שורות הודינו בהערכה לא נכונה שעשינו). להערכתנו הדולר רק התחיל את התיקון שלו. הריבית בארה"ב עדיין במגמת עלייה וכך גם קצב הצמיחה של הכלכלה האמריקאית. נתונים אלו יסיעו לדולר להתחזק לאחר שנים של חולשה.
המלצתנו: להמשיך ולהחזיק דולרים גם כהגנה מפני חוסר הודאות של תכנית ההתנתקות וגם כהשקעה מעניינת בפני עצמה.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר