Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

לא מאוחר מידי

15 פברואר 2004
בדיוק, בדיוק לפני שנה ב - 15 בפברואר 2003 פרסמנו כאן את הדברים הבאים:

ג'קי מייסון, קומיקאי יהודי אמריקאי, תיאר פעם התנהגות שאופיינית, לדבריו, ליהודי בניו יורק. יהודי ניו יורקי, כך הוא טוען, נוהג להסתובב במנהטן, להצביע על בניין ולהתלונן: "אתה רואה את הבניין הזה? יכולתי לקנות אותו ב – 100,000$. אתה יודע כמה הוא שווה היום ? אבל הבסטרדס שכנעו אותי לא לקנות". כשאנו רואים את מחירי המניות, קשה לנו, שלא לתהות מתי גם אנחנו נתלונן כך. כבר היינו בסרט הזה. שמענו את הסיפורים. סיפורים שמסתיימים במקבילה הישראלית למשפט הניו יורקי: "יכולתי לקנות כל כמות ותראה כמה זה שווה היום. אבל הפחידו אותי".

מפחידים אותנו. מבכיר הכלכלנים במשק ועד אחרון הכתבים הכלכליים בעיתון. מנסים לשכנע אותנו, שמצבנו, הפעם, הוא שונה וייחודי, ושזו לא המחזוריות הרגילה של פריחה ומיתון, שכל כלכלה עוברת. הפעם, כך אומרים לנו, ייתכן שנתמוטט לגמרי כי אף אחד לא עושה את מה "שבאמת צריך לעשות".

קשה להאמין שעברה רק שנה. היום אנו נמצאים במצב אשר מזכיר לנו דווקא את הפאנץ' ליין של אותה בדיחה: ג'קי מייסון ממשיך ושואל את היהודי מדוע אין הוא קונה עכשיו את הבניין. "עכשיו", הוא מקבל תשובה, "עכשיו זה כבר מאוחר מידי".

מניות
שווקי הון ידועים ביכולתם לשקוע בדיפרסיה עמוקה וגם להתרומם לאופוריה אדירה. לפני שנה היינו בדיפרסיה מהסוג שתופס שווקים כפעמים בעשור. מאז השוק אכן עשה כברת דרך ארוכה. קצת תזכורת: מדד ת"א 25 עמד על – 310 (עלה מאז ב - 70% ) וריבית בנק ישראל עמדה על 8.9% (נחתכה מאז בחצי). אמנם עליות נאות, אך אנו עוד רחוקים מסוג האופוריה שמאפיינת בועות מנופחות. מחירי המניות עדיין סבירים וההרגשה שהם גבוהים נובעת, לא מעט, מכך שעברה רק שנה ואנו עדיין זוכרים את המחירים שיכולנו לקנות אז – כשעוד הפחידו אותנו.
המלצתנו: האפיק המניתי , אם לא יקרה הבלתי צפוי, יהיה האפיק שייתן את התשואה הגבוהה ביותר השנה. עם זאת, חשוב לא להיסחף ולשמור על חשיפה הגיונית לאפיק זה כדי לא להיתפס בחשיפה גבוהה מידי כשיבואו הירידות.

שיקלי
תכנית האוצר להפחתת מסים (מע"מ ומס קניה) צפויה להביא לירידת תשואות בשוק האג"ח. האוצר שמחויב לעמידה ביעד הגירעון, מפגין ביטחון ביכולתו של המשק להמשיך ולצמוח ולהביא להגדלת הכנסות המדינה ממיסים. במצב כזה תוכל הממשלה, אם לא תגדיל את הוצאותיה ( מה שעדיין דורש הוכחה), לגייס פחות כסף בשוק ההון. הפחתת המיסוי תשפיע בוודאי גם על מדד המחירים לצרכן בכיוון של ירידה נוספת. במצב כזה, נראה כי אין הצדקה לפער של יותר מ – 3% עבור אגרות חוב המעניקות הגנה מפני אינפלציה.
המלצתנו: אגרות החוב הארוכות מסוג שחר נותנות היום תשואה של כ – 7.3% . תשואה זו נראית אטרקטיבית לנוכח הציפיות להמשך ירידת הריבית והאינפלציה.

מט"ח
אנו מוכנים להסתכן ולהעריך שהעלייה ביורו ממשיכה את תהליך ההתנפחות של בועת המטבע שסופה להתנפץ. את העיתוי ואת העוצמה של התנפצות הבועה, אין ביכולתנו לחזות, אך נראה כי ברמות האלו, הדולר הוא זול על אף הריבית האפסית שהוא נותן.
המלצתנו: לנצל את הדולר הזול כדי להגדיל החזקות. לאמיצים בעלי אורך נשימה מומלץ לפתוח פוזיצית שורט על היורו.
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר