Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

לא לחכות לרגע האחרון

16 יוני 2008

בראשית שנות התשעים, התחיל ארנולד שוורצנגר את אופנת הג'יפים הגדולים כאשר "הכריח" את AMG ,יצרנית הג'יפים הצבאית, לייצר עבורו דגם אזרחי. ג'נרל מוטורס התרשמו מאוד מהמגמה וקנו בתחילת 1998 את המותג "האמר" ומכרו מאז מאות אלפי רכבים מהסוג הזה. יצרנית הרכבים האמריקאית הגדולה ביטאה במהלך הזה את מה שהרגישו אז כולם: הנפט זול.

בשנת 1998 עמד מחירה של חבית נפט על 20$, מחיר אטרקטיבי מאוד למי שסבור היה אז שנוזל השחור הוא זול. עשור אחרי, מחירה של חבית נפט נוגע אמנם ב - 140$, אך האומלל שרכש את החבית ב - 20$ ב - 1998 זכה לראות את מחירה נחתך בחצי, לאזור ה - 10$, תוך פחות משנה.
מגמת ההחלשות של הנפט נעצרה בשנת 1999 ומאז ועד היום החל מחירו לטפס בהדרגה (אם נתעלם מהירידה שארעה בעקבות התמוטטות התאומים).

בתחילת המילניום גם היה ברור לכולם, שהיורו, המטבע האירופאי החדש, הוא זול. כל מי שביקר אז גם באירופה וגם בארה"ב לא יכול היה שלא להתרשם עד כמה הכול זול ביבשת הישנה לעומת המחירים באמריקה. אך על אלו שהמירו את השקעותיהם לאירו עברה תקופה לא קלה לפני שהם זכו ליהנות מהשקעתם. בינואר 2000 עמדו הדולר והאירו על שוויון (Parity) , אך לפני שהאירו התחיל במסע שהביא אותו ל – 1.55 , המחיר בו הוא נמצא היום, זכו המשקיעים להביט בבעתה במטבע האירופי נוגע ב 85 סנט לאירו באמצע שנת 2001. האירו חזר לשוויון רק בסוף 2002 ומאז הוא התחזק אל מול הדולר באופן עקבי.

גם אלו שהשקיעו בנפט בשנת 1998 וגם אלו שהשקיעו באירו בשנת 2000 זיהו נכון את המגמה של הנכסים האלו. בשני המקרים היה ברור לכולם שהנכסים זולים אך המשקיעים נאלצו להצטייד בהרבה אורך רוח לפני שהם נהנו משינוי המגמה.
מהלך העליות של הנפט ומהלך ההיחלשות של הדולר החלו פחות או יותר בתחילתו של העשור. אנו סבורים שלקראת סופו של העשור המהלכים הללו צריכים לבוא אל סיומם.
הדולר זול עכשיו. יעיד על כך כל תייר מארה"ב, שמזדעזע מהמחירים במסעדות בתל אביב. ("15$ לארוחה עסקית פשוטה בתל אביב?") יעידו על כך גם המוני הישראלים הממלאים מזוודות בארה"ב, כיוון שהכול שם כל כך זול.
הנפט יקר עכשיו. יעידו על כך המוני האמריקאים שאחרי תקופה ארוכה החלו לעשות צעדים ממשיים לחיסכון בדלק. תעיד על כך גם חברת ג'נרל מוטורס ששוקלת להביא לידי סיום את הייצור של ההאמר זולל הדלק. כמה מתאים לסמן כך סיומה של תקופה.
משקיעים שמצפים לפעול בדיוק בנקודה שבה תשתנה המגמה, צפויים להתאכזב כמעט בוודאות. כפי שאי אפשר היה לקלוע בול בנקודה בה החלו העליות של הנפט והיורו, גם עכשיו לא ניתן יהיה לקלוע בול בנקודה בה ייחלש הנפט ויתחזק הדולר.

מניות
על פי היקפי המסחר והעניין בבורסה בתל אביב נראה כי השנה המשקיעים בחרו להתחיל את חופשת הקיץ קצת יותר מוקדם. השוק נע בתוך טווח מחירים צר ונראה שרק אירוע מהותי ישנה את כיוונו בחודשי הקיץ החמים. שווקי המניות בארה"ב מפגינים חולשה, שנובעת מחששות המשקיעים שההאטה הכלכלית תהיה משמעותית יותר ממה שציפו. גם כאן אנו לא מצפים לשינוי כיוון מהותי בקרוב. הירידות החזקות בסקטור התעופה הופכות אותו למעניין. האפ-סייד יכול להגיע ממיזוגים בין חברות וכמובן במידה ומחירי הדלק ירדו בסוף.

לחכות לירידות כדי להגדיל אחזקות במניות. סקטור התעופה שירד מאוד מתחיל להיות מעניין.

שיקלי
אגרות החוב הצמודות הקצרות נסחרות בריבית אפסית מתוך ציפייה לאינפלציה גבוהה בטווח הקצר. האינפלציה הגלומה באיגרות החוב לטווח קצת יותר ארוך היא כבר מתונה יותר ומגיעה ל 3 – 3.2 אחוז. אנו מאמינים שהאינפלציה בישראל נובעת בעיקר (אפילו אם לא רק) מאינפלציה של סחורות בחו"ל. בכל מקרה, אינפלציה שתישאר ברמות האלו לא תפתיע איש ולכן כבר לא כדאי להיכנס לאפיק הצמוד אלא למי שצריך הגנה .

מעדיפים להשקיע יותר באפיקים שקליים קצרים ורק מעט בצמודים.

מט"ח
נגידי הבנקים בכל העולם מעוניינים בדולר חזק וגם נגיד הבנק הפדראלי, בן ברננקי , הצהיר כי הוא מעוניין לראות את הדולר חזק יותר. היצואנים היו רוצים שהדולר ישנה כיוון ויתחיל לעלות וגם בעלי הנכסים בארה"ב היו רוצים שהחולשה של הדולר תסתיים. כולם רוצים אבל זה לא קורה. אך כשזה יקרה, לא נבין איך לא ידענו לחזות את זה מראש.

להגדיל אחזקות בדולר כל עוד הוא זול.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/06/2008
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1163
6.4%
4.44%-
דאו
12307
5.24%-
7.22%
נאסד"ק
2454
2.93%-
7.41%-
דולר / ש"ח
3.422
1.78%
11.02%-
ריבית בנק ישראל
3.5
0.25
0.75-
אינפלציה
104.8
0.7
2.3%

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר