Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

כבר קשה להפחיד אותנו

16 יולי 2009
1607prettywomanהדרך האלגנטית להשתמש בבדיחה גסה בחברה מהוגנת, היא על ידי הזכרת הבדיחה בשפה נקייה כשהמאזינים משלימים את הפאנץ' ליין הגס לבדם.
למשל, בתגובה לתחזית קודרת או חשש כבד, אפשר לומר את המשפט: " אתה לא יכול להפחיד נערת ליווי עם זה". אין צורך לציין את האות המדויקת באלף בית העברי כדי שהשומע יבין שאנו מתכוונים לכך שכבר ראינו הכול ולא ניתן להפחיד אותנו בקלות כזאת. המשך המשפט והכוונה שלו ברורים לכולם.
כך לפחות חשבתי כשנפגשתי עם ברוקר גדול בביקורי האחרון בניו יורק. דיברנו כמובן על המיתון שעובר על ארצות הברית ועל התיקון בשווקי העולם שאולי מבשר את סופו של המשבר.
שותפי לשיחה לא היה אופטימי כלל וכלל. "הזינוק הזה מהתחתית הוא בסך הכול קפיצה של חתול מת", הוא טען. " הרע ביותר עוד לפנינו!!!"
הבעיות לדבריו, עדיין איתנו. נתוני האבטלה והצמיחה עדיין מראים כי המשקים נמצאים בעיצומו של מיתון. מחנק האשראי עדיין לא נגמר והבעיות האמיתיות יצוצו, כך הוא מעריך, כאשר החברות יזדקקו לאשראי נוסף על מנת למחזר את החוב שלהן.
בנוסף, הזרמות הכספים של הממשלות והדפסות הכסף הנרחבות חייבות לדבריו, לגרום לאינפלציה עולמית, כשאשר התנאים ישתנו. לכן, הוא מדגיש, אין מי שיכול להעריך איזה השפעה תהיה לכל זה על מחירי הסחורות וכיצד יושפעו הכלכלות של ארה"ב, סין ואירופה.
לא הסכמתי איתו. ברור שאין מי שיכול להעריך איך יתפתח המשבר, אבל זה אינו אומר שעלינו לקחת בחשבון רק את התרחיש הפסימי. בגישה הזו נקטו משקיעים רבים במהלך שנת 2008 ואי אפשר לומר שהיא ממש הוכיחה את עצמה.
"אחרי כל מה שעברנו בשנה האחרונה אתה מנסה להפחיד אותנו עם זה?", השבתי לו,"כבר שמענו והתמודדנו עם מספיק הערכות כאלו מכדי להתרשם". ואז אמרתי לו את המשפט שחשבתי שיבהיר את כוונתי באופן הכי ברור: "אתה הרי יודע עם מה אי אפשר להפחיד נערת ליווי?"
"לא." הוא קימט את מצחו ושאל,"עם מה?"
אודה שהייתי נבוך. התפתלתי והסברתי את הבדיחה תוך שימוש במילה האנגלית המהוגנת ביותר שיכולתי למצוא. הבדיחה הצחיקה אותו מאוד והוא אף חזר עליה באזני כמה מחבריו וכך למדתי שהבדיחה הזו אינה כל כך מוכרת לאמריקאים דוברי אנגלית.
למדתי גם שכבר אי אפשר להפחיד את רוב הציבור עם ההערכות הישנות. המערכת הבנקאית לא קרסה כפי שצפו רבים. שוק הנדל"ן לא התמוטט לגמרי, אלא רק ירד בכמה עשרות אחוזים (בארה"ב , לא בישראל). האבטלה לא מרקיעה שחקים ואנשים לא נזרקים בהמוניהם לרחובות. מצד שני הירידות בשווקים שיקפו את החשש שכל זה אכן יקרה ולכן הן היו חדות וכואבות כל כך.
זה לא קרה ולכן אנו עדים לתיקון חד ולהתאוששות של המשקים. התאוששות זו מלווה בניצנים של הערכות על התחדשות הצמיחה אצלנו ואפילו בכלכלה הגדולה בעולם, בארה"ב.
המשבר מאחורינו, כך אנו מעריכים. הכיוון הכללי מעכשיו יהיה כלפי מעלה. נכון יש עוד מהמורות בדרך אבל אי אפשר כבר להפחיד את המשקיעים עם סיפורים של אתמול. התחשלנו בעקבות המשבר ואנו לא מוכנים יותר לשמוע את אותן הערכות מוגזמות שוב. יש סיכונים, אבל איך אמר פעם אדי מרפי כשאמרו לו שהוא מצחיק: "Tell us something we don't know motherfucker".


מניות

למשקיע המאמין שעיקר המשבר כבר מאחורינו, יש לא מעט אפשרויות לפעול. בארץ הקדימו מחירי המניות לתקן אבל בארה"ב ובלא מעט שווקים מתעוררים נמצאים המחירים עדיין ברמה נמוכה מאוד.
התיקון המקדים שראינו פה בישראל נבע ככל הנראה מכך שהמצב בארץ בעת הכניסה למשבר היה טוב יותר מאשר בשווקים האחרים. ברור על כן שעם בוא התיקון בשווקים, המשק שהוא במצב הטוב יותר יתקן קודם. השווקים המתעוררים הם בודאי הבאים בתור לתקן ואנו סבורים שהשוק בסין יהיה אטרקטיבי.
המלצתנו: צריך להפסיק לחשוב במונחי משבר ולהתחיל להסתכל מסביב ולחפש הזדמנויות.

שוק האג"ח
משקיע שבוחר להיות יותר אגרסיבי בתקופה זו בתחום המנייתי, חייב לדעתנו להיצמד לאיכות בתחום אגרות החוב הסולידיות. אין סיבה לחפש להגדיל את הסיכון גם בתחום זה, כאשר התשואה ממילא נמוכה כל כך והסיכון מכיוון העלאת הריבית קיים כל הזמן.
המלצתנו: להעדיף את האיכות על פני תשואה. הסיכון בשוק האג"ח הוא גבוה יותר בגלל הריבית הנמוכה.

מט"ח
הגישה הרואה בדולר כמטבע גלובלי כבר לא מתקבלת באותה טבעיות כמקודם. בנקים מרכזיים ובעיקר אלו של סין והודו כבר השמיעו הרהורי כפירה בכך. מוקדם להספיד את הדולר, אך אנו סבורים שהתאוששות השווקים בעולם תחליש אותו עוד יותר.
המלצתנו: הדולר לא יתאושש משמעותית בקרוב.
נתוני שוק - נכון לתאריך 15/07/2009
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
872.6
4.32%
33.2%
דאו
8616
1.4%
1.82%-
נאסד"ק
1863
3%
18.2%
דולר / ש"ח
3.919
1%-
3%
ריבית בנק ישראל
0.5%
0%
1.25%-
אינפלציה
103.4
0.9%
2.2%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר