Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

טיסה נעימה

11 אפריל 2006
בחיל האוויר, כך מספרים, יש משפט שכל טייס קרב משנן " המטוס שיפיל אותך הוא המטוס שלא ראית". כך גם בשוק ההון. הסיכון שאיש לא רואה הוא תמיד זה שמפתיע ותופס את המשקיעים לא מוכנים. הדבר נכון שבעתיים כאשר השמים נקיים מעננים והראות מצוינת.
והראות אכן מצוינת ובאמת העננים מסביב נראים קטנים ולא מאיימים. מה יש לדבר? חוסר הודאות של החודשים האחרונים התפוגג ומסביב האווירה אופטימית והכול נראה חיובי: קואליציה יציבה מתגבשת סביב קדימה, עמיר פרץ כנראה לא יהיה שר האוצר והעיקר,בקופת המדינה יש היום עודף תקציבי ענק שיאפשר לממשלה להפנותו למטרות חברתיות.
הכול נהדר. לא מפליא איפה שהטייסים מתחילים להמריא ומניות מתחילות לטוס וגם השקל תופס גובה. כל מי שחשש מהשוק בגלל חוסר הודאות הפוליטית בישראל יכול להרשות לעצמו לחזור היום חזרה לבורסה בלי לשלם קנס גדול.
ההרגשה מסביב היא שאין הרבה גורמים שיכולים לעצור את עלייתה של הבורסה. פה ושם כבר שומעים התבטאויות שנותנות יעד עגול ויפה לשוק, עוד השנה. קשה לנו להתווכח עם זה. באווירה הנוכחית כל מספר יכול לעבוד. צריך רק לזכור שישנן עדין גורמים שיכולים להפיל את השוק. יש כמה מטוסים שיכולים לקלקל את החגיגה.
מטוס קטן כזה מסתתר היום בתקציב המדינה. לשר אוצר, מי שלא יהיה, מחכה בעיה גדולה. עודף תקציבי ענק, שלא יאפשר לו לסרב לתביעות החברתיות והאחרות שיצוצו במהלך המשא ומתן הקואליציוני. התירוץ "אין לי" פשוט לא יעבוד הפעם. הסכנה היא שבגלל הקושי לסרב לתביעות של השותפים הקואליציוניים, תבחר הממשלה להעביר תקציב רחב עם הנחות צמיחה לא הגיוניות, שיגרמו לגירעון תקציבי גבוה ולאכזבה של השוק.
החמאס, לעומת זאת, הוא מטוס בכלל לא קטן. ניצחון החמאס בבחירות כמעט והצליח להפיל את השוק לפני חודשיים. היום, החשש מהחמאס התפוגג במקצת ונותר רק ירי הקאסמים , שאותם איש כבר לא סופר (430 קאסמים מאז ההתנתקות מעזה למי שמתעקש כן לספור). הסכנה היא שהחמאס לא יחכה שאולמרט וממשלתו יתפנו להתכנס, אלא יעכיר את האווירה בזמן שנוח לו.


מניות

למרות שהבורסה בתל אביב נמצאת ברמה קרובה לרמת השיא שלה, אנו מאמינים שעדיין יש בה פוטנציאל להמשך עליות. רמת אי הודאות בשוק ירדה באופן משמעותי אחרי הבחירות ונראה שיש מקום להגדיל אחזקות בעיקר בסקטור הנדל"ן שנמצא עכשיו בעיצומו של מסע התאוששות לאחר שנים של מיתון. בחו"ל אנו מעדיפים את תחום הטכנולוגיה. בשנים האחרונות חברות רבות העדיפו שלא להשקיע סכומים ניכרים במחקר ופיתוח כלקח מהתפוצצות בועת ההיי טק בשנת 2000 . בתקופה האחרונה אפשר להרגיש שהמגמה משתנה והנטייה להגדיל את ההשקעות במו"פ משפיעה על מרבית חברות הטכנולוגיה.

להשקיע 50% מהאפיק המניתי בישראל עם נטייה לענף הנדל"ן ו 50% בחו"ל – בארה"ב וביפאן עם נטייה לתחום הטכנולוגיה.

שיקלי

בעקבות העודף התקציבי הגדול , הודיע משרד האוצר כי ברבע השני של השנה הוא יגייס רק 1.5 מיליארד ₪ באמצעות הנפקת אג"ח בשוק ההון. ההודעה מצביעה על כוונה לשמור על גרעון תקציבי נמוך גם בהמשך. בעקבות הצפי להמשך העלאת ריבית במטבע האמריקאי, נאלץ גם אנחנו להיענש בהעלאת ריבית על השקל. עדיף על כן להישאר באפיקים הקצרים.

מק"מים לשנה בתשואה של 5.75% נראים אטרקטיביים.

מט"ח

להערכתנו הדולר צפוי להתחזק בעולם בהמשך למגמת העלאת הריבית בארה"ב שהגיעה כבר ל 4.75% וצפויה להמשיך ל 5% לפחות. אנו לא סבורים שהשקל יחלש מול הדולר אלא ישמור על רמתו הנוכחית.

למי שמחזיק דולרים, מומלץ למכור קולים על חלק מהכמות כדי לקבל תשואה נוספת.

נתוני שוק - נכון לתאריך 20/04/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
842.57
4.22
2.00
דאו
11278
1.52
5.22
נאסד"ק
2370
1.33
7.47
דולר / ש"ח
4.6
1.39-
0.07-
ריבית בנק ישראל
5
5.26
11.11
אינפלציה
103.6
0
0.88
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר