Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

חור שחור

16 ספטמבר 2008

במאיץ החלקיקים שבז'נבה בוצע בשבוע שעבר ניסוי מהפכני בו נשלחו 2 אלומות להתנגש אחת בשנייה בניסיון ליצור תנאים הדומים למצב שהיה במפץ הגדול. את הניסוי חסר התקדים ליווה חשש שהוא עלול ליצור בטעות חור שחור על כדור הארץ, אך המדענים משוויץ הגיבו בגיחוך.
מתברר שהם טעו. לא עבר אפילו שבוע מתחילת הניסוי ובוול סטריט נפער חור שחור ענק ששואב לתוכו מיליארדים מכספי המשקיעים. החור השחור נוצר בעקבות המפץ הגדול של בועת האשראי, שנבע ממפגש של שני כוחות הרסניים: מינוף גדול וביטחונות נמוכים מתחום הנדל"ן.

במשך שנים הצליחו חברות ההשקעה בוול סטרייט למכור מכשירי השקעה מובנים שלא היו מובנים כלל ועיקר לרוב המשקיעים. במכשירים הללו ניתן היה להשיג תשואה גבוהה יחסית לתשואה חסרת הסיכון, זאת בהינתן שלא יקרו אירועים מסוימים שתמיד הוצגו כאילו התרחשותם תהיה סימן שסוף העולם הגיע.
כנראה שסוף העולם אכן הגיע. עבור ליהמן ברודרס, בר סטרנס ולמשקיעים בתחום הפיננסים זו בהחלט לא נראה כמו מטאפורה. העולם שבו חברות ההשקעה בוול סטרייט נראו חסינות מפני התמוטטות אינו קיים עוד.
כל השיטה שהתבססה על דירוגים גבוהים למכשירי השקעה מסוכנים פשטה את הרגל מכיוון שהיא התבססה על ההנחה המוטעית שהסיכוי שכל הבעיות יתממשו בו זמנית הוא נמוך. פעם בכמה שנים כל ההנחות שעליהן מתבססים כשמחליטים על רמת סיכון מתבררות כמופרכות ואז מגיע המשבר.

הרי הטיעון "נראה לך שליהמן תפשוט רגל" עוד עבד טוב מאוד עד לפני חודש. עד לפני כמה חודשים עוד האמינו רבים שההתמוטטות של בר סטרנס הייתה אירוע חריג שנבע מהאופי ה"אינדיאני" של החברה. היום כבר מדברים על כך שייתכן ובשנה הקרובה יפשטו את הרגל כאלף מוסדות פיננסים בארה"ב ובעולם. אולי, לנו זה נראה הגזמה לכיוון השני , אבל כאמור אין לאף אחד דרך לדעת לאן הולך המשבר הנוכחי.

חשוב לזכור שהמשבר הנוכחי הוא רק משבר פיננסים (וגם נדל"ן שבעצם התחיל את כל הבלגאן הזה). זהו "רק" מאוד גדול , אבל העובדה היא שבמגזרים אחרים המשבר עדיין לא מורגש בעוצמה חזקה. יש הרגשה של האטה בצמיחה אבל עדיין לא מרגישים מיתון. לא בטוח שהמשבר הזה יישאר מוגבל למגזר הפיננסי בלבד. הירידות החדות בכל הבורסות בעולם מצביעות על חשש מפני זליגה של המשבר לעבר תחומים נוספים.
אין איש שיכול לחזות איך ומתי יסתיים המשבר הנוכחי. גם אנו לא מתיימרים לספק לכך תשובה. אנו רק יודעים שהמשבר הנוכחי, שנמצא עכשיו בנקודת השפל שלו, החל לפני כשנה, הירידות עד כה גילחו כ – 20 עד 30 אחוזים מהשיא ורמת הייאוש של המשקיעים היא גבוהה עד גבוהה מאוד.

על פי ניסיון העבר השווקים צריכים לרדת עוד כארבעה חודשים(ממוצע של 16 חודשים למשבר). הם ירדו עוד כחמישה עד עשרה אחוזים (ממוצע של 40% ירידה לתקופה) ובסופם יהיו משוכנעים אחרוני המיואשים, שהפעם ההתאוששות תיקח הרבה יותר זמן ושכדאי לחכות בחוץ.

מניות

גם אם תחפשו היטב בכל העיתונים, לא תצליחו למצוא ולו תחזית אופטימית אחת לגבי מצב השווקים. נקודות האור היחידות שניתן לקרוא בין השורות, הן שהמצב בישראל אינו גרוע כל כך כמו בארה"ב ושהנפילות במגזר הפיננסי אצלנו לא יהיו קשות כמו שם. אנו שותפים לדעה הזו ומזכירים שהזמן לקנות הוא כאשר כולם פסימיים. עכשיו כולם פסימיים, אבל אולי כדאי לחכות עוד קצת עד שהפסימיות תשתלט גם על אלו שעוד מעיזים למצוא נקודות אור. אנחנו בדרך לשם.

למי שמסוגל לא להתייאש מהירידות החזקות, מומלץ להתחיל להקצות כספים להגדלת החלק המנייתי.

שיקלי
בתחילת השנה, כשגלי משבר האשראי העולמי החלו להכות גם בחופי בבורסה התל אביב, החלה בריחה של משקיעים מכל אפיק ההשקעה בבורסה התל אביבית. הפעם יש קצת יותר הגיון בירידות. אנו רואים את מה שנקרא "בריחה אל האיכות". הפעם אנו רואים משקיעים שבורחים מהמניות אל האפיקים הסולידיים ומורידים אגב כך את התשואה באגרות החוב הממשלתיות. החששות של הציבור ושל נגיד בנק ישראל מפני מיתון עולמי מרגיעים את החששות מאינפלציה ומביאים אותנו להעריך שלא נראה העלאת ריבית בקרוב. במצב זה האפיק השקלי הלא צמוד נראה עדיף.

להעדיף שקלים קצרים ובינוניים על פני האפיק הצמוד .

מט"ח
מגמת התחזקותו של הדולר מול השקל נעצרה ברמות של 3.6 ₪ לדולר במקביל לעצירת התחזקותו בעולם. אנו מעריכים שהמשבר הנוכחי ומדד אוגוסט היחסית גבוה יקשו על הדולר להמשיך להתחזק בטווח הקרוב מעבר לרמה זו שלא נפרצה.

להוריד קצת אחזקות בדולר ברמה של 3.6.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/09/2008
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
878
14.34%-
27.86%-
דאו
10,917
6.37%-
17.7%-
נאסד"ק
2,180
11.09%-
17.8%-
דולר / ש"ח
3.498
2.56%-
9.05%-
ריבית בנק ישראל
4.25
0.25+
-
אינפלציה
106.95
0.8+
4.34%

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר