Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

חוסר ודאות מבורך

14 ספטמבר 2006
הרמטכ"ל דן חלוץ מרגיש בוודאי כמו אותם לקוחות אומללים בפרסומת של בנק פועלים. הלקוחות בפרסומת מנסים לשווא להסתיר את הכתובת המתנוססת מעל ראשם, אשר מסגירה את מצבם הפיננסי ואת הפעילות הבנקאית שלהם.
הקמפיין של בנק פועלים מזכיר לכולנו בדרך מאוד עדינה את בעיית דליפת המידע מבנק לאומי, אך הוא מזכיר לנו גם דבר נוסף: גם אם פעולה היא לגיטימית לחלוטין, לא כדאי לבצעה אם נתבייש בה כאשר היא תתגלה. (זהו לקח חשוב גם לשרים ונשיאים).
אין ספק שדן חלוץ לא עבר על החוק. גם אם תיק המניות שלו היה מנוהל בנאמנות עיוורת, כפי שדורשים ממנו היום, עדיין הייתה שמורה לו הזכות להורות על הנזלת התיק בכל רגע שיחפוץ. זאת לא הבעיה.
הבעיה היא שהמפקד העליון של הצבא הישראלי לא האמין ביכולתה של הכלכלה לעמוד במהלך שהוא יזם ודחף אליו. הוא טעה. המלחמה בצפון הוכיחה כי המשק הישראלי ושוק ההון מתמודדים היטב גם עם אירועים בלתי צפויים, שהיו בלתי נתפסים רק שבוע לפני תחילת הלחימה.
דן חלוץ טעה פעמיים. על פי הפרסומים בעיתון הוא בחר להיכנס לשוק בתקופת האופוריה, שהגיעה אחרי הבחירות והחלטתו של וורן באפט על קניית ישקר, כשמדד תא 25 הגיע לאזור ה - 900 . את ההחלטה לצאת הוא מימש דווקא תוך כדי הירידות החזקות, שאחזו בשוק בעקבות שינוי המצב שיצרה המלחמה.
בשני המקרים נוצרה אצל המשקיעים התחושה שחוסר הוודאות לגבי ההמשך דורש תגובה. מי שבחר להגיב עם המגמה טעה.
בפרוס השנה החדשה, נמצא שוק המניות במקום אחר לגמרי. אין יותר אופוריה, אין פחדים גדולים, יש רק חוסר ודאות רגיל ומבורך. חוסר ודאות שקיים בכל שוק בריא. חוסר ודאות שמזכיר לנו שישנם עוד סיכונים במצבנו הפוליטי והמדיני, אך ישנם גם סיכויים לא מעטים, שהם תוצאה של ההתנהלות הכלכלית הנכונה של ישראל.
______________________________________________________________________
פרוקסימה ניהול השקעות בע"מ מתמחה בניהול תיקי השקעות למגוון לקוחות בארץ ובחו"ל וכן מאפשרת מסחר עצמאי בבורסה בתנאים ובמחירים הטובים ביותר.


מניות

בתקופת החגים קל להתנבא שהמסחר בתל אביב יהיה הססני. החופשות והבילויים בחג ישתלבו היטב עם אווירת אי הוודאות שלא מעודדת איש לבצע פעולות. זו תקופה טובה לטייב את תיק ההשקעות ולחזור לחשיפה לשוק למי שברח ממנו בפחד. סקטורים מומלצים :נדל"ן ובנקים. בארה"ב , המצב נראה טוב יותר. הירידה במחיר הנפט מרגיעה את החששות מפני התפרצות אינפלציונית ומקרבת את סופו של עידן הריסון המוניטארי, דבר אשר יאיץ בוודאי את עליות השערים, שכבר החלו. אנו סבורים שהשוק בארה"ב, אשר נמצא ברמות נמוכות היסטורית, יעשה השנה קפיצת מדרגה.

לפזר את ההשקעות באופן שווה בין ישראל לשווקים בארה"ב. זה זמן טוב לשפר אחזקות במניות בישראל. סקטורים מועדפים: נדל"ן ובנקים.

שיקלי

תקציב המדינה שעבר בממשלה עוד צפוי למאבק לא קטן בקריאות השונות בכנסת, אך לא היינו מהמרים על כך שנגיע למשבר קואליציוני בעקבותיו. ההנחה היא שהתקציב יעבור בסופו של דבר. מהתקציב החדש אפשר ללמוד כי הוצאות הממשלה בשנה הבאה יגדלו ואילו ההכנסות ממיסים צפויות לקטון. סביר שאת ההפרש תממן המדינה מגיוס בשוק ההון המקומי שיביא לירידות במחיר האג"ח ולעליה מסוימת בתשואות.

להשקיע בשחרים לטווח בינוני.( 3-6 שנים)

מט"ח

ההערכות כי תהליך העלאת הריבית עומד בפני סיום הביאו להמשך היחלשות הדולר גם מול השקל. קשה לראות סיבות שיביאו עכשיו להתחזקות הדולר, אבל אנו סבורים שהמטבע האמריקאי נמצא ברמה נמוכה שממנה הוא יעלה כאשר הסיבות יגיעו.

להחזיק בדולר כהשקעה לטווח ארוך.

נתוני שוק - נכון לתאריך 14/09/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
804
0.44-
3.10-
דאו
11381
1.19
7.45
נאסד"ק
2183
1.83
0.80
דולר / ש"ח
4.36
0.23
5.06-
ריבית בנק ישראל
5.5
0.00
22.22
אינפלציה
1.85%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר