Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

זיכרו, טבע היא מניה, לא אפיק

16 אוגוסט 2004
בשנים האחרונות, נתקלנו בביטוי הקלישאתי " תופעת טבע" , כל פעם כשחברת טבע פרסמה את תוצאותיה הכספיות והכתה את תחזיות האנליסטים. התופעה גרמה לכך, שמשקיעים ישראלים החלו להתייחס אל החברה הישראלית הכי מוצלחת אי פעם כאל אפיק השקעה בפני עצמו. משקיעים רבים, חלקם סולידיים, שמאסו בתנודתיות שבשוק החלו להשקיע נתחים ניכרים מתיק ההשקעות שלהם במניה בודדת –טבע.

אמנם, יש משקיעים מתוחכמים אשר משקיעים חלק ניכר מהונם בנכס אחד, אך הם עושים זאת לאחר בדיקה מדוקדקת של העסק ומתוך הבנת הסיכון הכרוך בהשקעה. אולם, רוב המשקיעים שהשקיעו בטבע עשו זאת כי זה היה קל, וזה עבד. טבע אף פעם לא איכזבה. עד החודש.

טבע ירדה בחודש האחרון בשיעור של כ – 30% בעקבות שורה של סיבות שבאופן רגיל לא היו מביאות את המנייה לירידות כאלו. ירידות בנאסד"ק ובישראל, דוחות טובים אך לא מצוינים, המרה של אגרות החוב של טבע ושמועות ופחדים; כל אלו הביאו לגל של מכירות, שהתרגלנו לראות רק במניות אחרות.

הירידות בטבע הביאו את אלו, שהחזיקו היקפים גדולים במניות החברה לחפש את מה שהם לא נזקקו לו קודם - ייעוץ והכוונה לגבי מניית טבע. מה צריך לעשות משקיע המחזיק נתח ניכר מתיק ההשקעות שלו בטבע? בשלב ראשון, כלום. אנו מאמינים שטבע היא חברה מצוינת, שלא כדאי למכור אותה במכפיל רווח של 15. אם בכלל, זהו מחיר שכדאי לקנות בו, אך לא היינו ממליצים להגדיל חשיפה למניה, כאשר חלקה בתיק הוא לא פרופורציונלי מלכתחילה . וכאן אנו מגיעים לשלב השני: זה הזמן להחליט על מחירי יעד למכירת טבע. עכשיו, ולא כשהיא תעלה ואז הפיתוי להרוויח, עוד קצת, יגבר.

אנו סבורים כי מי שמחזיק כמות גדולה של מניות טבע, צריך להקטין את הכמות לרמה, שבה הוא ירגיש נוח לקנות עוד מניות אם המניה תרד שוב. אם אתה מפחד לקנות עוד מניות טבע, כאשר המניה יורדת חזק, סימן שיש לך יותר מידי מניות. טבע היא חברה הפועלת בשוק תחרותי עם סיכונים לא קטנים. הנהלת החברה הוכיחה כי יש ביכולתה לצמוח מרבעון לרבעון ולהראות שיפור בהכנסות וברווחים. אך הסיכון במניה גובר ככל שמחירה עולה ועמו המכפיל. מספיק שטבע לא תצמח בשיעורים שהתרגלנו אליהם, כדי שמכפילה יקוצץ ואז מכפיל 15 כבר לא יראה זול כל כך. טבע אמנם נראית זולה, אך היא רק מניה שיכולה לעלות או לרדת. היא אינה אפיק השקעה סולידי המגן מפני ירידות.

למען הגילוי הנאות, אנו רוצים להדגיש כי אנו משקיעים במניית טבע עבור לקוחותינו וסוחרים במניה לעיתים קרובות ובאופן יום-יומי.

מניות
שווקי המניות בישראל ובארה"ב ירדו בחודש שחלף, כאשר הנאסד"ק מוביל את הירידות. הנפט אמנם צפוי להמשיך לעלות, אך מניות סקטור האנרגיה כבר מגלמות עליה נוספת והן לא צפויות לעלות בתגובה. אנו סבורים כי המצב הפוליטי בישראל לא יתבהר בתקופה הקרובה ושוק המניות בתל אביב יישאר חלש.
המלצתנו: להגדיל במעט את החשיפה למניות על ידי קניה של מניות שירדו בחוזקה בעיקר בנאסד"ק.

שיקלי
הריבית על הדולר עלתה שוב ברבע אחוז בלבד. זו צפויה להיות ההעלאה האחרונה השנה בפרט שהעלייה במחירי הנפט עדיין לא באה לידי ביטוי בעליות מחירים. בישראל , דיוני התקציב לא משפיעים עדיין על שוק האג"ח, זה יקרה רק לקראת סוף השנה.
המלצתנו: עם אינפלציה נמוכה ולאחר שהתפוגגו החששות מהדולר, השחרים נראים אטרקטיבים שוב.

מט"ח
אנו צופים שהדולר ימשיך לנוע ברמות אלו. כל עוד הדולר לא יתחזק בעולם, הוא לא יתחזק גם מול השקל. בקרוב לא צפויה העלאת ריבית על הדולר ולכן לא סביר שנראה התחזקות של המטבע האמריקאי מול האירו, בטח שלא באוגוסט, חודש בו גם המטבעות יוצאים לחופש.
המלצתנו: להמשיך להחזיק דולרים לטווח קצר.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר