Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

התנתקות

28 אפריל 2004
מתיישבי חבל עזה צפויים להיות מושפעים יותר מכולם מהמשאל בקרב מתפקדי הליכוד בשאלת תכנית ההתנתקות של ראש הממשלה. אך גם אנו, המקווים להיות מושפעים לטובה מתוצאות המשאל, חשוב שנערך , מבחינת תיק ההשקעות שלנו, לקראת ההכרעה בליכוד.

לכאורה, החלטה של מתפקדי הליכוד להתנגד לתכנית, תשפיע על שוק ההון בדרך יחסית צפויה. מקובל לחשוב שהפעילים בשוק ההון תומכים באופן כמעט אוטומטי בכל יוזמה מדינית שמוצגת על ידי הממשלה. כך היה כל השנים. מכאן, שהצבעה נגד התכנית תביא בודאי לירידות בשוק ולו בשל העובדה, שלאחר תוצאה כזאת צפויה תקופה של חוסר ודאות. האפשרויות הן רבות ושוק ההון באופן מסורתי לא אוהב אף אחת מהן: התפטרות ראש הממשלה, בחירות מוקדמות , ואקום מדיני וכו'. ההשפעה על הכלכלה ועל המשך הצמיחה לא תהיה מידית ולא מהותית. אך ההתפתחויות הלא צפויות, שיבואו בעקבות כישלון העברת תכנית ההתנתקות, יכולות להשפיע באופן שלילי גם על הצמיחה ועל ההתנהלות הכלכלית.

מצד שני הסקרים, לעת עתה , מבטיחים דווקא ניצחון לתומכי ההתנתקות. מצב זה, שהוא כאמור צפוי, לא יביא בעצמו לשיפור בכלכלה או בשוק. מנגד, ספקות יתחילו לצוץ לגבי עלות הפינוי ודרך מימונו. ההערכות לגבי העלות של תכנית הפינוי תלויות בהשקפתו הפוליטית של המעריך.

מעריכים, התומכים בתכנית , מציינים את העלות הנמוכה של הנכסים ברצועה ואת מיעוט האנשים ומחשבים עלות של 3 מיליארד ₪. מתנגדי התכנית מדגישים את העלות האלטרנטיבית של הנכסים ומגזימים במספר המשפחות ומגיעים לחישוב של כ- 25 מיליארד ₪. אפשר להראות הכל בחישובים, אבל מהיכרותנו את היעילות, הנדיבות וגם הפזרנות של הגורמים המחליטים ובהתחשב בלחץ הזמן, כנראה שהתשובה נמצאת היכן שהוא באמצע. עלות של 10 מיליארד ₪ היא לא בלתי סבירה והיא מהווה מעמסה כבירה על תקציב 2005. רק לשם השוואה, פרוייקט הרכבת הקלה בת"א אמור לעלות כ – 5-8 מיליארד ₪, על פני שנים. האמריקאים ישמחו להשתתף במימון הפינוי באותו שיעור שהם מימנו את פינוי לבנון – כלום. הממשל האמריקאי דחה באופן מוחלט גישושים מצד ישראל לסיוע במימון הפינוי. על פי תקדים סיני, ארה"ב תעניק סיוע צבאי אך לא אזרחי שעלול להתפרש כהכרה בחוקיות ההתנחלויות. הפינוי ימומן מתקציב המדינה, בתקופה בה מנסה האוצר להקטין את התקציב ואת חלקה של הממשלה במשק, כדי להגביר את הצמיחה.

לא הקדשנו מספיק מקום גם לאפשרות שהכל יעבור חלק: הפינוי יעלה מעט, הבנק העולמי יקנה את אמצעי הייצור ברצועה מישראל , עלות הישיבה ברצועה תרד משמעותית והצמיחה במשק תאפשר לממן את הפינוי מבלי לקצץ בתקציב ומבלי לבטל קיצוצי מסים. נקווה. אך זו היא רק אפשרות אחת שכל אחד צריך להעריך בעצמו את הסיכוי שלה להתממש, ובודאי לא לפעול כאילו זו האפשרות היחידה.

מניות
שוק המניות בישראל יושפע בטווח הקרוב מהמצב הפוליטי בישראל. בארה"ב , תחרות בין הדוחות הטובים לבין הפחד מהעלאת ריבית. אנו צופים שבסופו של דבר השוק ייתן דגש דווקא לדוחות הטובים.
המלצתנו: לקנות אופציות פוט על השוק או להקטין את החשיפה למניות בישראל.

שיקלי
התרחבות תקציבית, אם תבוא, תגדיל את ההיצע בשוק האג"ח.
המלצתנו: להגדיל את החלק השקלי הקצר בהדרגה על חשבון המניות.

מט"ח
החלטת קליין, שלא להוריד את הריבית, תבלום את התחזקות הדולר מול השקל.
המלצתנו: להמשיך ולהחזיק בדולרים בעיקר כהגנה מפני התרחבות תקציבית ותרחישים גיאו- פוליטיים.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר