Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

השוק לא זול, אז מה?

15 מרס 2004
ידעתם שהשוק כבר לא זול? ידעתם שמחירי המניות אינם משקפים ציפייה לירידות חדות? לכאורה לא אמור להיות בקביעה זו שום חדשה מרעישה. אך יש המוצאים באמיתות אלו סיבות להימנע מהשקעה בשוק ההון.
שווקי הון לא אמורים להיות זולים – נהפוך הוא. לאורך זמן שווקים צריכים לשקף את מחירי הנכסים הנסחרים בהם. במרבית המקרים המחירים בשוק יהיו אף יקרים כדי לשקף את האופטימיות שטבועה ברוב אלו המשקיעים בשוק ההון. זוהי עובדה - שווקים כמעט אף פעם לא זולים. הרי, אין שום סיבה לצפות שמישהו יסכים למכור בשוק נכס שלו במחיר זול.
לפעמים זה קורה. לפעמים שווקים משתגעים, ומשקיעים מתמלאים פחד ואז באמת ניתן למצוא ניירות ערך הנסחרים במחירים זולים. הבעיה היא שבתקופות האלו קשה לשכנע מישהו להיכנס לשוק ולקנות מניות בזול. נסו למכור מכונית משומשת וציינו במודעה מחיר הנמוך משמעותית ממחיר המחירון. תופתעו מכמות הפניות המועט שתקבלו. רוב האנשים יניחו שאם המחיר המבוקש הוא נמוך סימן שיש בעיה ויעדיפו שלא להתחיל בכלל לבדוק. באופן דומה אנשים מעדיפים שלא לסחור בשוק כאשר המחירים נמוכים. הם מניחים, שאם המחירים זולים סימן שיש לכך סיבה ועדיף לא להתמודד עמה.
המחירים היום אינם זולים, אך זו לא סיבה לא להשקיע. השאלה היא, האם המחירים יקרים?

מניות
כאשר מדד הנאסד"ק מתקרב ל – 2000 רבים מאתנו נזכרים דווקא בשנת 2000 – השנה שבה המחירים באמת היו יקרים. המדד היה אז בסביבות ה – 5000 , ושוק ההנפקות בארה"ב ובארץ היה ברתיחה. אנחנו רחוקים משנת 2000 כמעט מכל בחינה שהיא. על הנפקות בעיקר מדברים ופחות מנפיקים, המשקיעים היום יותר סלקטיביים והמחירים ניתנים להסבר, ברוב המקרים, בפרמטרים כלכליים סבירים. שווקי המניות בארץ ובחו"ל אינם זולים. אך, בהתחשב ברמות הריבית הנמוכות ובציפיות ליציאה מהמיתון, שמתבררות כנכונות ( גם על פי נתוני בנק ישראל), ניתן בהחלט לקבוע שמחירי המניות אינם יקרים.חלק מהמניות נסחרות, אמנם, במחירים המגלמים אופטימיות לא כל כך זהירה. אז מה? יציאה ממיתון, היא העת המושלמת להיות אופטימים. לזהירות נזדקק כאשר אף אחד כבר לא יתווכח אם יצאנו מהמיתון או לא.
המלצתנו: הפחד מפני טרור כלל עולמי לא יחזיק מעמד זמן רב. כדאי לנצל חולשת השווקים להגדלת האפיק המנייתי.

שיקלי
חודש נוסף עם אינפלציה אפסית בצירוף עם ירידת הריבית ארוכת הטווח על הדולר , הופכות את השחרים, אגרות החוב הלא צמודות, לאפיק היחיד המבטיח עדיין תשואה קבועה יחסית גבוהה.
המלצתנו: גם אם תרד התשואה בשחרים הארוכים אל מתחת ל - 7% עדיין יהיה מקום להמשיך ולהחזיק בהם. קל וחומר , כאשר התשואה עומדת על 7.25%.

מט"ח
יתכן, שהתחזקות הדולר מול האירו תתברר כתיקון בלבד. אך אנו ממשיכים להאמין, כי נזכה לראות בהחלשות משמעותית של האירו כבר השנה. הריבית הנמוכה על הדולר ונתוני חוסר התעסוקה הגבוהים באירופה יחייבו, בסופו של דבר, את הבנק האירופי להוריד את הריבית על האירו. התחזקות הדולר מול האירו תביא גם להתחזקות השקל מול המטבע האירופאי. אך,ברמת ריבית אלו השקל לא ייחלש משמעותית מול הדולר.
המלצתנו: הדולר התחזק משמעותית מול האירו. כדאי לחכות ל"תיקון" של האירו לפני שרוכשים את הדולר.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר