Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

השוק טוב, אבל לא להגדיל מניות עכשיו

15 דצמבר 2005
נכון שהבורסה עלתה מתחילת השנה ב – 30% ונכון שזו השנה השלישית ברציפות שהבורסה עולה. נכון גם שהנתונים הכלכליים מראים על שיפור מתמיד בכלכלה הישראלית ונכון שהחברות ממשיכות להראות תוצאות כספיות טובות (אתם מרגישים "אבל" ענק שעומד להגיע?), אבל זה לא אומר שצריך עכשיו להפסיק לדאוג, לקנות בלי מחשבה ולפתח ציפיות כמו מכבי ת"א ואייל ברקוביץ'.
לקראת סוף 2005 יתמלאו בודאי העיתונים בכתבות מחמיאות לבורסה בפרט ולכלכלה הישראלית בכלל, ובצדק. הכלכלה הישראלית צמחה השנה בשיעור ניכר וכך גם מדדי המניות בבורסה הישראלית . אבל גם פה יש "אבל".
השנה נוצר פער בין התשואות של המדדים בבורסה לבין התשואות של מרבית המשקיעים. מרבית המשקיעים מסיימים את השנה בתחושה שהם לא הרוויחו מספיק. אמנם כמעט כל המשקיעים הרוויחו השנה מהשקעה בבורסה, אך מי שלא החזיק את אותם מניות (בנקים, טבע, כיל)שגררו את כל המדדים לעליות החריגות של 30% ומעלה, מרגיש בסוף 2005 קצת מאוכזב.
כתבות סיכום השנה בבורסה יכולות להביא משקיעים להגדיל עוד יותר את החשיפה שלהם למניות, בעיקר אם הם קצת מאוכזבים מהביצועים שלהם השנה. הנטייה של המשקיעים להגדיל את הסיכון כדי לקבל עוד תשואה מוסברת בכך שרבים כבר שכחו איך נראה סיכון בבורסה הישראלית. אחרי הכל, עברו כבר שלוש שנים מאז שראינו ירידות שערים ממושכות בתל אביב.
אנו לא טוענים שהבורסה הישראלית גבוהה מידי. היא אולי גבוהה אך אין בה את המאפיינים של בורסה מנופחת שלמדנו לזהות במפולות קודמות: עליות השערים הם סלקטיביות, לא כל המניות וכל הסקטורים עולים, אין כמעט הנפקות של הון אלא בעיקר אגרות חוב, המכפילים לא יקרים מדי ואין חלום שמסנוור את המשקיעים כמו השלום ב 1994 וההי טק בשנת 2000.
התחושה שלנו היא שהבורסה יכולה בהחלט להמשיך לעלות השנה, אך מי שמשקיע בצורה ממושמעת ומתמיד בכך לאורך זמן חייב להימנע מלהגדיל את חשיפתו למניות ישראליות דווקא עכשיו.
הגדלת אחוז המניות דווקא עכשיו, כאשר הסיבה לכך היא בעיקר הצמיחה שהפגינה הבורסה עד היום, מבטיחה שכשנגיע לתקופת הירידות נחזיק שיעור שיא של מניות ואז הסיכון יהיה גדול יותר מאשר הסיכוי.


מניות
הבורסה בישראל מראה סימנים שהיא רוצה ויכולה להמשיך לעלות. החששות שלנו, שנבעו מתחושה שאי הודאות הפוליטית והמדינית תגרור את הבורסה לירידות שערים ודשדוש, התבדו. טעינו. אין ספק שיש בשוק כוחות (המשקיעים הזרים, אולי) שמאמינים בשוק ומנצלים כל הזדמנות כדי להגדיל מניות, כאשר מנגד המוכרים לא רוצים לחזור על "טעויות" ולממש מוקדם מדי. אם לא יהיו הפתעות בתקופה הקרובה, נראה שהבורסה תמשיך לטפס עד לבחירות ולו בגלל שאין הרבה מוכרים.
להישאר באותה רמת חשיפה לבורסה בישראל. מי שממש רוצה להסתכן יכול לקנות אופציות קול מתוך ציפייה לאפקט סוף שנה או אפקט ינואר או שניהם .

שיקלי
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הפתיע את השוק והעלה את הריבית במשק בחצי אחוז ופתח פער של רבע אחוז מהריבית הדולרית, אליה הוא נצמד בלית ברירה. פישר שהקפיד כל העת לא להביא את הריבית על השקל לרמה נמוכה מהריבית הדולרית יוכל מעתה להפגין יותר גמישות בבואו להחליט על הריבית במשק מבלי שיהיה תלוי רק בהחלטתו של הנגיד האמריקאי.
כל האפיקים השקליים נפגעו מעליית הריבית הלא צפויה. הירידות הביאו את האפיקים הצמודים לתשואות של 3.5 – 4 % וזה כבר נראה מעניין .

מט"ח
העלאת הריבית בישראל עצרה באופן כמעט מיידי את התחזקות הדולר מול השקל וסימנה כי הנגיד לא יאפשר לדולר לסכן את יציבות המחירים. נראה שהדולר יתקשה להתחזק מול השקל כל עוד הריבית השקלית מותאמת לדולר, אך הוא יכול בהחלט להתחזק מול המטבעות שבהם הריבית עדיין נמוכה.
למי שמחזיק דולרים כהשקעה או כהגנה, מומלץ לעשות covered call - למכור באופן קבוע אופציות קול דולריות כנגד ההחזקה, ולהגדיל בכך את התשואה.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר