Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הנפט לא עוצר

14 אוקטובר 2004
לפני שנתיים הכריז נגיד בנק ישראל, דוד קליין כי אין לו בעיה, שהדולר יגיע גם לשער של 5 שקלים. הכרזה זו, שלחה את הדולר בדיוק לשם ובזמן קצר. מדוע נזכרנו פתאום בהצהרה זו? כי בימים אלו נשמעים מכל עבר ההערכות, שמחירה של חבית נפט יכול להגיע גם לשער של 60 ואף 70 דולר לחבית. זה בדיוק סוג ההצהרות, שיוצרות מסע מטורף של עליות המונע ע"י פחד. פחד של הסוחרים מפני מצב שבו הם יאלצו לקנות את הנפט במחיר הגבוה של ההערכות. והרי נפט, בניגוד למניות, הוא נכס שיש לא מעטים אשר חייבים לקנות אותו בכל מחיר. פחד זה מניע את הסוחרים לגדר את עצמם כבר עכשיו ותורם לעליות במחירי הנפט.

בחודש יוני כתבנו כאן, שהנפט ימשיך לעלות כי הביקוש לנוזל השחור רק גדל בלי שום סימן של התמתנות בביקוש כתוצאה מהעליות במחיר (ביקוש קשיח). מחירה של חבית נפט עמד אז על 38$. גם היום כאשר מחיר הנפט נושק ל 53$ לחבית, אנו ממשיכים להאמין כי עדין לא ראינו את סופו של גל העליות.

אנו עדין לא מבחינים בסימני השפעה של מחיר הנפט על הצריכה. האם שמעתם על מישהו שהחליף את מכוניתו במכונית חסכונית יותר עקב מחיר הדלק הגבוה? האם שמעתם על ביטולים של חופשות עקב עליה במחירי הדלק למטוסים? אנחנו לא שמענו.

וגם לא שמענו שהמדינות המפיקות נפט הגבירו את קצב ההפקה או את כושר הזיקוק שלהם. אבל שמענו שצריכת הנפט העולמית היא בשיא של כל הזמנים ושעתודות הנפט בכלל ובארה"ב בפרט ממשיכות להצטמצם.

מתי יסתיים התהליך הזה? אנו מאמינים שהתהליך יסתיים רק כשנראה את מחיר הנפט משפיע על ההחלטות שלנו. כאשר אנשים יבטלו נסיעות, יחסכו בחשמל, ויתחילו לרכב על אופניים, נדע שהדרך למטה לפנינו, והיא בודאי תהיה תלולה. לפני זה, יש לקחת בחשבון שמחיר הנפט יכול להמשיך ולעלות. מחיר השיא של חבית הגיע ב - 1981 , בזמן מלחמת איראן – עיראק, ל - $60.32 (בדולרים מתואמים לשנת 2000). השאלה לאן יגיע המחיר הפעם היא עדין פתוחה, אנו מאמינים שהשיא הזה עוד ישבר.

מניות
השווקים כבר לוקחים בחשבון עליה במחירי הנפט או לפחות דשדוש ברמת שערים גבוהה, כך שמחירי הנפט העולים משפיעים פחות ופחות על המסחר. הצפייה היא, שהתייקרות הנפט תמתן את הצמיחה בכלכלת ארה"ב ותמנע מנגיד האמריקאי את הצורך להשתמש בנשק העלאת הריבית. מניות החברות הקשורות לנפט כבר עלו באופן ניכר – כדאי להמתין למימוש ולקנות כדי ליהנות מהמשך העליות בנפט. ביום שלישי התברר לחלק מהמשקיעים בישראל כי הממשלה תתקשה לתפקד במתכונת הנוכחית והם הגיבו במכירות, שהובילו לירידות שערים חדות בבורסה. תרחיש של תוהו ובוהו פוליטי בישראל הוא ריאלי מתמיד ומבטיח כי מחירי המניות לא יישארו כה קרוב לשערי השיא שלהם עוד הרבה זמן.
המלצתנו: לקנות מניות של חברות אנרגיה ונפט בארה"ב אם יהיו מימושים, ולהמשיך להקטין החזקה במניות בארץ.

שיקלי
הדיונים להעברת תקציב המדינה נתקלים כבר עכשיו בקשיים עוד לפני שנכנסו לפרטים של תקציב ההתנתקות. מי שמאמין שההתנתקות תעלה רק מיליארד דולר ושהתקציב לא ייפרץ במסגרת המשא ומתן הקואליציוני והבחירות שאולי יבואו, יכול להמשיך ולשבת באגרות חוב הארוכות מסוג שחר. הסכנה היא שפריצה תקציבית תמומן גם על ידי הנפקות גדולות של אגרות חוב ממשלתיות.
המלצתנו: להקטין במעט את החשיפה לאגרות החוב מסוג שחר. התשואה בהן עדיין אטרקטיבית, אך הסיכון כעת הוא גבוה יותר.

מט"ח
כמו בכל שנה , לקראת סופה, גם השנה נחלש הדולר מול השקל וגם מול שאר המטבעות בעולם.
המלצתנו: כדאי לנצל ירידות של הדולר אם ירד מתחת ל4.45 .

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר