Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הכללים לא השתנו

19 אפריל 2009

לאחר שישה שבועות רצופים של עליות שערים בכל הבורסות בעולם, ישנם דווקא לא מעט משקיעים המלאים בטרוניות כלפי הריצה המרשימה שעשו השווקים.
את רשימת הטרוניות מובילה הטענה שהעליות האלו אינן הגיוניות. הרי המשק עדיין במיתון וצפוי שהמצב רק יחמיר והאבטלה רק תתגבר ובכל מקום חוזים רק קשיים. אז איך זה שבמצב כזה השווקים מתנתקים
מהמציאות ומתחילים לעלות? מה זה? קזינו?
את הטרוניה הזאת אפשר כמובן לחזק במחקרים ותחזיות של גופים רציניים שמבטיחים במספרים ובהערכות שווי, שהמצב רק יחמיר בכמעט כל תחום ובעיקר בתחום הנדל"ן והפיננסים. אז איך זה שדווקא הסקטורים האלו התעוררו ראשונים?
כמובן שאפשר להוסיף לתמהיל הטענות האלו את טענת הקונספירציה. מדוע לא להאשים איזה גוף מסתורי המנצל את החולשה בשווקים כדי להעלות אותם בצורה מלאכותית? יש רבים המאמינים שכך מפתים הגופים הגדולים את המשקיעים התמימים להיכנס לשוק רק כדי ליפול איתו לאחר מכן כשמהלך העליות הלא הגיוני הזה יגיע למיצוי.
בסופו של דבר, את מרבית הטענות מזינה תחושת ההחמצה של המשקיעים. רבים מהם מרגישים שהם פספסו את מהלך העליות המפואר הזה, שמופיע בשווקים לא יותר מפעם או פעמים בעשור. שוב ושוב אנו למדים שניסיון לזהות את שינוי המגמה של שוק לפני שהוא קורה וגם במהלכו נידון ברוב המקרים לכישלון.
תחושת הכישלון אינה נעימה והיא מלווה בתחושה שביטא אותה נפלא ספירו אגניו, סגן נשיא ארה"ב בתקופת ניקסון , שנתפס על התחמקות מתשלום מס: "הממזרים שינו את הכללים ולא עדכנו אותי!!!"
זהו, שלא הפעם. טבע האדם לא השתנה וגם לא הכללים שמנחים את השווקים. בכל מפולת יש לאנשים את התחושה שהפעם זה שונה, הפעם זו מפולת כל כך ייחודית ומיוחדת שלא כדאי להסיק ממפולות קודמות על איך המפולת תסתיים. אבל גם הפעם מסתבר שדווקא מי שהביט אחורה וראה איך המפולות הקודמות הסתיימו, קיבל מושג גם לגבי המהלך האחרון.
בכתבה שפורסמה פה בדיוק לפני שנה כתבתי ששווקים דוביים נמשכים בין 16 ל – 24 חודשים ושהם לרוב מסתיימים לאחר ירידה של 40 עד 50 אחוזים מהשיא. כתבתי גם שביציאה ממפולת שווקים עולים בין 19 ל – 52 אחוזים או 32% בממוצע ורציתי לכתוב שכמו בכל מהפך בשוק יהיו אלו הבנקים שיתחילו את המהלך. רציתי לכתוב, אבל אפילו אני לא האמנתי. כמובן שכתבתי במהלך השנה גם כמה דברים שלא התממשו בדיוק, אבל בגדול אפשר להגיד שהתזה שגרסה שהמפולת הנוכחית לא שונה בהתנהגותה משאר המפולות הוכחה כנכונה – לפחות עד כה.
קשה מאוד להצהיר שהמשבר בשוק כבר מאחורינו. צפויות עוד לא מעט מהמורות בדרך, אך כנראה שרובם תומחרו כבר. מנגד עומדים להם משקיעים וגופים רבים עם נזילות מאוד גבוהה, שנובעת מהבריחה מהסיכון שהיוותה מטרה בפני עצמה בשנה האחרונה. אותם משקיעים רואים לנגד עיניהם ריבית אפסית ואף שלילית. גם פה חוקי הכלכלה לא השתנו: ריבית אפסית והעדר אלטרנטיבות סולידיות יוביל משקיעים להגדלת החשיפה שלהם לסיכון בכלל ולמניות בפרט.

מניות
אנו סבורים שמהלך העליות הנוכחי לא הסתיים עדיין למרות שכנראה המשך המגמה לא יהיה אגרסיבי כמו שראינו עד כה. יתרמו להמשך העליות הריבית הנמוכה והנזילות הגבוהה של מרבית הגופים. בכל מקרה אנו לא צופים חזרה לאווירת המפולת שהייתה פה עד לא מזמן. השווקים עדיין נמצאים ברמת מחירים נמוכה ונדרשות תחזיות שחורות מסוג שעדיין לא שמענו כדי להוריד את רמת המחירים עוד יותר.

המלצתנו: להקטין קצת באפיקים שבהם כבר הצטברו רווחים גדולים.

שיקלי
הירידה בגביית המיסים בישראל ביחד עם הכוונה להמשיך ולהפחית את מס ההכנסה עוד השנה מצביעים על כך שיידרש קצוץ חד בתקציבי המשרדים השונים. זה בוודאי יקרה, אבל יחד עם זאת תיאלץ הממשלה להגדיל את גיוסיה הן בשוק ההון בארץ והן בעולם. אנו סבורים שגם אם רמת הריבית לא תעלה בקרוב, היא תהיה חייבת לגדול לפחות בטווח הארוך ולכן לא היינו ממליצים להחזיק אג"ח עם מח"מ ארוך.

המלצתנו: להישאר באפיקים שקליים במח"מ בינוני.

מט"ח
אנו ממשיכים להשתומם מכך שבנק ישראל קונה דולרים גם ברמות הנוכחיות של הדולר. אנו ממשיכים להאמין שהדולר צפוי להיחלש בכל מקרה, אבל החולשה שלו תבלוט כשבנק ישראל יפסיק את מסע הרכש שלו.

המלצתנו: להקטין אחזקות בדולר ברמות שמעל 4.2.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/04/2009
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
793.4
17.9%
21.1%
דאו
8125
12.6%
7.4%-
נאסד"ק
1670
19%
5.9%
דולר / ש"ח
4.189
1.31%
10.2%
ריבית בנק ישראל
0.5%
0.25%-
1.25%
אינפלציה
101.1
0.5%
0.1%-

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר