Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

היי הג'יפ

16 מאי 2005
סוף סוף התבשרנו על שינוי . לאורך כל מהלך העליות של הנפט, החזקנו בדעה שמחירו של הנוזל השחור ימשיך להאמיר עד שנבחין בשינוי בביקושים לנפט. רק שינוי בצריכה שינבע משינוי באורח חיינו יביא לירידה במחיר הנפט , כך אמרנו. והנה החודש התבשרנו כי מכירות רכבי הכביש - שטח (SUV ) ירדו ב – 19% בארבעת החודשים הראשונים של 2005 בשל רתיעת האמריקאים מרכבים זוללי דלק. אם אנחנו לא טועים זהו השינוי היחיד מצד הביקוש שנתקלנו בו לאחרונה. כל שאר הידיעות והשינויים עד עכשיו באו מצד ההיצע בלבד.

יתכן וזה הסימן הראשון. מחירי הנפט ירדו החודש אל מתחת ל – 50 דולר לחבית גם בגלל הידיעה הזו וגם בגלל כמה סיבות נוספות: עליה בשער הדולר מול האירו (המביאה תמיד לירידה במחירי הסחורות), ירידה בקצב הצמיחה של צריכת הנפט בסין (לא ירידה בצריכה), וגידול במלאים בארה"ב. חשוב לזכור, אמריקאי ממוצע צורך 25 חביות נפט בשנה בעוד סיני ממוצע צורך רק 1.3 חביות בשנה והודי ממוצע צורך אפילו פחות מחבית. עליה ברמת החיים של הסיני וההודי הממוצע חייבת להביא עמה גם גידול בביקושים לנפט. הדרך היחידה למתן את הביקושים לנפט היא לצמצם את הצריכה הבזבזנית של ארה"ב בפרט ושל המערב בכלל. קניית פחות ג'יפים היא צעד שאולי מצביע על מגמה ואולי הוא רק מקרי. אם הוא ילווה בצעדים נוספים, יתכן שאז נראה שינוי כיוון במחירי הדלק.

מניות
ההערכות האופטימיות שהשמיעו שר האוצר ונגיד בנק ישראל החדש לגבי עתיד המשק הישראלי חלחלו גם אל הבורסה שהגיבה בעליות נאות לרמות שיא חדשות. המומנטום החיובי ניזון מציפיות להמשך הצמיחה ומהתוכנית הכלכלית החדשה שרוקח האוצר. בנוסף, האווירה הביטחונית הרגועה והירידה הנמשכת בריבית, הופכים את הבורסה ליותר אטרקטיבית ומכהים את תחושת הסיכון של המשקיעים. חשוב לזכור, שההשלכות של תכנית ההתנתקות , כמו גם הביצוע שלה, עלולים להשפיע לשלילה על האווירה בבורסה במידה ויתעוררו בעיות במהלך הפינוי או אחריו.סקטור מועדף שמתחיל להראות סימני התאוששות הוא סקטור הנדל"ן. הירידה המתמשכת בריבית והשיפור במצב הביטחוני הביאו רבים לשקול לחזור להשקעות בנדל"ן. גם משקיעים זרים השקיעו השנה בנדל"ן בישראל בעיקר עקב המחירים הנמוכים בשוק. מחירי הנדל"ן נראו השנה נמוכים במיוחד עבור משקיעים מגוש האירו שנהנו גם מהעליה בערכו של המטבע האירופאי. התאוששות בנדל"ן בישראל תוביל לשיפור במניות סקטור הבניה שהיו חבוטות שנים רבות והחלו להתאושש רק לאחרונה.
המלצתנו: להישאר בחשיפה מתונה למניות ולהגן על הפוזיציה עם אופציות ארוכות. סקטורים מומלצים: בישראל – נדל"ן. בארה"ב – אנרגיה ותשתיות.

שיקלי
אגרות החוב הארוכות מסוג שחר ממשיכות להפגין עוצמה. התשואה בהם ממשיכה לרדת על אף שאין איש שמצפה להורדה נוספת בריבית. צמצום ההנפקות עקב הגירעון הנמוך והעדר אלטרנטיבות, שולח את המשקיעים אל ההיצע הקיים. אנו סבורים שהאפיק השקלי הארוך מתומחר באופטימיות יתרה. כאשר החשש מפני התגברות האינפלציה גובר, ופער הריביות בין הדולר לשקל קטן, יש להעדיף את אגרות חוב המעניקות הגנה מפני האינפלציה.
המלצתנו: להגדיל את האחזקות באגרות חוב צמודות ארוכות על חשבון השחרים הארוכים.

מט"ח
לאחר תקופה ארוכה של נסיגה ודשדוש, החל הדולר האמריקאי להפגין עוצמה מול מרבית המטבעות בעולם. השיפור בכלכלת ארה"ב והקשיים שמפגינה הכלכלה האירופאית שלחו את שער הדולר – אירו למקומות שבהם הוא לא ביקר הרבה זמן – לאזור ה 1.26 דולר לאירו.
המלצתנו: כדאי להקדים ולצאת מהאירו לפני שכל הפוזיציות הגדולות, שהתרגלו להרוויח בשנה האחרונה, יתחילו לברוח מהמטבע.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר