Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

ההתנתקות מהזרים

16 פברואר 2005
האופטימיות שהשרתה פסגת שארם על שוק ההון בישראל, מתפוגגת לאיטה ומפנה את מקומה לחששות של השוק מהבעיות העומדות בפני הממשלה לקראת אישור התקציב וההתנתקות. אך אם לשפוט על פי התנהגות המשקיעים, החששות אינם כה כבדים. ההנחה היא ששרון, הפוליטיקאי הכי מתוחכם באזור (זו מחמאה?), יניע קדימה את התהליך, ששוק ההון ללא ספק חפץ ביקרו. האמונה הרווחת היא שהמשקיעים הזרים, שהקפיצו את שוק המניות בארץ לגבהים חדשים והורידו אגב כך את השקל, לא יישארו בארץ יום נוסף אם ייכשל המהלך של ההתנתקות.

כמו שהדברים נראים עכשיו, שוק ההון "לא רואה מצב" שהממשלה תיפול בעקבות התקציב או שתהליך ההתנתקות לא יעבור. הנחה זו מגובה גם בנתונים כלכליים טובים שממשיכים לזרום ומחזקים את התחושה האופטימית: הריבית השקלית ממשיכה לרדת , צמיחת המשק בשנת 2004 היתה מרשימה וחברות דירוג האשראי העלו את דירוג האשראי של ישראל משלילי ליציב.

הסיבות הללו יעמדו לזכות השוק אם וכאשר תושלם תוכניתו המדינית של ראש הממשלה לשביעות רצונם של המשקיעים הזרים, שהשקיעו כאן בתקופה האחרונה. אך הם לא ישנו כלל אם תכנית ההתנתקות תבוטל , תיתקל בקשיים בביצוע או סתם תסתיים בחריגה תקציבית גדולה בלי סיוע מצד האמריקאים. קשה להעריך איך תעבור הממשלה את החודש הקרוב. קשה להעריך מה תהיה העלות האמיתית של ההתנתקות. וקשה אף לצפות איזה השלכות יהיו לפינוי על סדר היום הפוליטי בארץ. מעשים קיצוניים של מתנגדי ההתנתקות ותמונות קשות ומקוממות של תהליך הפינוי יכולים להשפיע לרעה על הלך הרוח של המשקיעים המקומיים. לחימה עם החמאס ופינוי תחת אש בודאי באופן שלילי על המשקיעים הזרים.

כל הבעיות האלו יכולות להתברר כקצף על פני המים, אך לא יהיה זה נבון להתעלם מהם ולהעריך שהכל יסתדר איכשהו. המשקיעים הזרים, שהעלו את השוק, יורידו אותו בקלות לאחר הסימן הראשון שהדברים אינם מתנהלים לפי הציפיות.

מניות
מקובל לחשוב שהמשקיעים הזרים הם שהעלו את מניות הבנקים לרמת השיא שבה הן נמצאות היום. אנו מעריכים שמניות הבנקים נסחרות במחיר מלא שמגלם בתוכו אופטימיות רבה. בחו"ל, סקטור האנרגיה וסקטור התשתיות עדיין מומלצים.
המלצתנו: להקטין אחזקות במניות הבנקים ולהסיט למניות השורה השניה ולמניות בחו"ל.

שיקלי
צמצום פער הריבית בין השקל לדולר אינו משפיע על האפיקים הסולידיים כפי שהתרגלנו לחשוב. רק לפני שנתיים, צמצום הפער גרם לציבור לרוץ אל הדולר. היום, כאשר הדולר בשפל והאינפלציה בישראל היא שלילית, מורגשת נטייה להעדיף את הריבית על השקל על אף הפער שהצטמצם (לעשר שנים – 6.4% לעומת 4% ). איגרות החוב צמודות המדד מסוג גלילה עלו יפה במהלך החודש אך הם צפויות לרדת בעקבות המדד הנמוך.
המלצתנו: לנצל ירידות בגלילה כדי להגדיל אחזקות. להקטין באגרות החוב הארוכות מסוג שחר ולהחליפן באגרות חוב לטווח קצר יותר.

מט"ח
נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש פרסם השבוע הצעת תקציב, אשר שמה דגש על כוונת הממשל להתמודד עם הגירעון בתקציב והביאה להתחזקות הדולר . הכרזותיהם של ביל גייטס וג'ורג' סורוס נגד הדולר רק חיזקו את ההערכות שלנו שהדולר הגיע לשפל והוא עתיד לעלות. רוב השחקנים הגדולים ממילא כבר בפוזיציה נגד הדולר ועכשיו ניתן להפתיע אותם רק אם הדולר יעלה.
המלצתנו: מצטערים אם זה נשמע משעמם – אנחנו בעד הדולר.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר