Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

ההתנתקות כבר מאחורינו

16 אוגוסט 2005
מאז שהטיל בייגה שוחט את הפצצה על שוק ההון והודיע על תוכניתו להטיל מס על הבורסה, לא היה לנו חודש אוגוסט כל כך מעניין. חודש אוגוסט המאופיין תמיד בחוסר עניין ומסחר דליל, הפך השנה, עם תחילת ביצוע תוכנית ההתנתקות, לחודש מרתק ואף מותח.

תוכניתו של שוחט נכשלה בסופו של דבר והעלתה את השוק. על תוכנית ההתנתקות לעומת זאת, איש אינו מדבר במונחים של כישלון. בשבועות האחרונים הצליחו צה"ל וכוחות הביטחון לצרוב בתודעה של כולנו שהם ערוכים לבצע את משימת הפינוי בכל מצב.

הפגנת הכוח האדירה בכפר מימון היתה דווקא של כוחות הביטחון שהוכיחו שהם מוכנים ונחושים. מאותו יום, התהפכה המגמה והבורסה החלה לטפס לשיאים חדשים. היום, התחושה הכללית בשוק היא, שהפינוי כבר מאחורינו. הסכנה היא, שעכשיו אפשר להפתיע את השוק רק לרעה.

גם התפטרותו של שר האוצר, יקיר השוק, לא הצליחה לזעזע בצורה משמעותית את האמונה של השוק בתוכנית ההתנתקות. הצלחת המהלך, כך נראה, לא תפתיע איש ולכן אנו לא צופים שיפור מהותי בשוק עקב כך. לעומת זאת, קשיים בפינוי, קרבות עם הפלשתינאים או סתם תחושה שצה"ל ממצמץ, עלולים לפגוע קשות באמון השוק ולהביא למימושים.

גם מערכת הבחירות הצפויה עם סיומו של פינוי חבל עזה צריכה להעיב על שוק ההון. צריכה אולי, אבל עדיין לא משפיעה. ההתמודדות בבחירות הבאות תביא לידי ביטוי את כל המתחים והתחושות הקשות שהצטברו אצל האנשים בתקופה האחרונה. זו לא יכולה להיות מערכת בחירות קלה ואיש היום לא יכול לדעת כיצד היא תסתיים.

חוסר הודאות של הפינוי מתגמד מול חוסר הודאות של הבחירות אבל שוק ההון בוחר להתעלם משניהם ולהמשיך להאמין שהכל יסתדר בסופו של דבר. למען ההגינות, כל מי שבחר בדרך זו בשנים האחרונות והשקיע מבלי לחשוש מהבלתי צפוי, נהנה משוק עולה שתמיד צדק בתחזיותיו החיוביות.

מניות
מי שתוהה מדוע השוק ממשיך לעלות למרות שחוסר הודאות אופף אותנו מכל עבר, צריך להפנות את השאלה למשקיעים הזרים. חלק ניכר מהעליות בשוק נובע מקניות של משקיעים זרים שמתייחסים אחרת לחשיפה של ישראל להתנתקות ולבחירות. מבחינתם ההשקעה בישראל היא השקעה במזרח תיכון חדש וטוב יותר. הסיכון הוא אכן גדול אבל גם הסיכוי. מי שפועל לפי הגיון זה צריך להשקיע רק נתח קטן מכספו בישראל. מי שרוב כספו מושקע בישראל בעת הזו, כאשר השווקים נמצאים במחירי שיא, לוקח פשוט סיכון גבוה מדי.
נפט - יותר אנשים מסבירים לנו שמה שמעלה את מחיר הנפט זה פשוט הביקוש הקשיח לנוזל השחור. נגמרו התירוצים של חורף קר וחשש מבעיות במפרץ. עכשיו שכבר התחילו להפנים את הבעיה, יתכן ונראה סוף סוף ירידה במחירי הדלקים.
המלצתנו: לא להתפתות להגדיל רכיב מנייתי בארץ - הסיכון גבוה מדי. להקטין ואף לחסל אחזקות במניות סקטור האנרגיה בארה"ב.

שיקלי
הריבית קצרת הטווח על השקל ועל הדולר הגיעה השבוע לראשונה לשוויון ב-3.5%. גם אם יתכן מצב שבו השקל ישלם ריבית נמוכה מהדולר, סביר יותר שאנו עומדים לפני העלאה של הריבית בארץ בטווח הבינוני וכנראה גם גידול באינפלציה. יכולתה של הממשלה הנוכחית לשלוט בתקציב לנוכח ההרכב הפרסונלי והמצב הקואליציוני, מוטלת אף היא בספק.
המלצתנו: השקלים פחות אטרקטיביים. לטווח הארוך אנו מעדיפים את האפיקים הצמודים.

מט"ח
הגרעון התקציבי האמריקאי התרחב שוב יותר מהצפוי והביא לכך שהדולר נחלש החודש מול מרבית המטבעות בעולם וזאת למרות העלאת הריבית ע"י הבנק הפדרלי. ב-3.5% הריבית על הדולר כבר אטרקטיבית מספיק גם למי שמחזיק שקלים.
המלצתנו: להגדיל את האפיק הדולרי הקצר על חשבון האפיק השקלי הקצר.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר