Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הדולר מחפש סיבה לעלות

16 ינואר 2005
בסוף שנת 2002, כאשר המשק היה בעיצומו של מיתון כבד והאינתיפאדה השתוללה, פירסם "ידיעות אחרונות" את כתבת סוף השנה הרגילה שלו, שבה התבקשו בכירי המשק להעריך מה יהיה בשנת 2003. המסקנה של כל אותם בכירים השתקפה בכותרת של הכתבה: " יהיה רע" בישר העיתון לקוראיו. בשנת 2002 היה קונסנזוס. כולם האמינו שהמשק ימשיך להתדרדר וכולם טעו. גם היום מתגבש קונסנזוס, לא רק בארץ אלא בעולם. כולם אומרים, שהדולר ימשיך להיחלש מול האירו ושאר המטבעות.

הערכות אלו נובעות מסיבות רבות וכבדות משקל. לארה"ב גירעון תקציבי ענק וגירעון מסחרי שהוא הגבוה ביותר שהיה לה אי פעם. בנוסף, הצרכן האמריקאי ממשיך לצרוך ואינו מגדיל את שיעור החיסכון. גם הבנק הפדרלי הרגיש נוח עד עתה עם ריבית נמוכה ומטבע חלש.

הכל נכון. "ועכשיו ספר לי משהו שאני לא יודע" היה אומר על כך אדי מרפי ומדגיש את הנקודה בתוספת של איזו מילה או שתיים. זאת בדיוק הנקודה. הכל ידוע ומגולם כבר במחירי המטבעות. הדולר הרי הגיע לרמתו הנמוכה בגלל כל הסיבות שפרטנו למעלה ובגלל עוד כמה. אסור להיתפס לאמונה שסיבות אלו בלבד ימשיכו את מגמת ההיחלשות של הדולר. לא צריך להיות כלכלן מלומד כדי להבין שהדולר היום זול בהשוואה למרבית המטבעות. מספיק לטייל בעולם ולהרגיש עד כמה המחירים זולים בארה"ב לעומת אירופה. מצב זה לא יכול להימשך עוד זמן רב. לפני הרבה מאוד שנים (בעצם רק 4) היה המצב הפוך. האירו היה זול להפליא והדולר מלך. נסו להיזכר, גם אז איש לא האמין שהמצב ישתנה, אבל המצב השתנה.

אי אפשר לדעת מתי בדיוק יתחזק הדולר מול האירו ושאר המטבעות בעולם. יכול להיות שהוא עוד ייחלש קצת, אבל בסופו של דבר הוא יתחזק ולא יישאר ברמות השפל האלו עוד זמן רב. לא דרוש לכך הרבה. צריך רק זרז שיתחיל את התהליך. זה יכול להיות המשך מגמת עליית הריבית בארה"ב וזה יכול להיות נכונות של ממשל בוש החדש להתמודד עם הגירעון בתקציב. כבר עכשיו הדולר מתקשה להיחלש משמעותית גם עם נתונים גרועים מכיוון הגירעון בארה"ב. כשתתהפך המגמה , ישתנה גם הכיוון אצל מחזיקי הפוזיציה נגד הדולר ברחבי העולם. אנו מאמינים כי הדולר הוא זול וחסרה לו רק סיבה כדי להתחזק.

מניות
אופורית השלום, שהחזיקה את שוק המניות התל אביבי בחודשים האחרונים, מתחילה להראות סימני התפכחות. האירועים בעזה יחד עם החשש מפני חוסר יכולתה של הממשלה לקדם את האג'נדה הכלכלית והמדינית שלה, מעיבים קצת על תחושת האופטימיות ששררה בשוק.
המלצתנו: להמשיך לפזר את ההשקעות באפיק המנייתי גם לשווקים בחו"ל.

שיקלי
מינויו של סטנלי פישר לנגיד בנק ישראל והעלאת תחזית הדירוג של מדינת ישראל משלילי ליציב, העלו את מחירי אגרות החוב הארוכות והביאו אותן לתשואה של 6.5% ברוטו. ברמת תשואה כזאת אפשר להתחיל לצמצם את האגרות הארוכות מסוג שחר ולהגדיל באגרות החוב צמודות המדד.
המלצתנו: להקטין את האחזקות באגרות החוב הארוכות מסוג שחר ולהחליפן באגרות חוב צמודות ארוכות ממשלתיות או באג"ח גלילה.

מט"ח
מתגברות ההערכות כי הבנק המרכזי האמריקאי יגדיל את קצב העלאת הריבית באחוז עד יוני. פער הרביות שיווצר מול האירו צפוי לתרום אף הוא להתחזקותו של הדולר. עליה של המטבע האמריקאי מול האירו תביא בוודאי גם להתחזקותו מול השקל.
המלצתנו: אנו מאמינים כי הדולר ברמה זו מהווה הזדמנות קניה. לאמיצים בעלי אורך נשימה מומלץ להיכנס לפוזיצית שורט שקל ולונג דולר. לאמיצים יותר מומלץ להיכנס לפוזיצית שורט אירו ולונג דולר.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר