Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הגיע זמן הנדלן

15 ינואר 2006
פרשן הכדורגל של ערוץ 10, רן בן שמעון, העניק לא מזמן מחמאה יוצאת דופן לעידן טל, קשרה המוכשר של מכבי חיפה. " הוא כמו מניית טבע", אמר ומיהר להסביר לשדרן המופתע, " הוא השקעה בטוחה".
ההתייחסות לעידן טל כאל השקעה בטוחה (הכוונה הייתה להיותו אופציית מסירה אטרקטיבית) הזכירה לנו דווקא את מה שנחשב במשך שנים להשקעה הבטוחה האולטימטיבית – סקטור הנדל"ן.
במשך שנים ידעו לדקלם כל פרשן כדורגל וכל אם עבריה כי אי אפשר להפסיד בנדל"ן בישראל. אלה וגם אלו טעו. בעשור האחרון מחירי נכסי הנדל"ן בישראל רק ירדו ומניות סקטור הנדל"ן פיגרו בתשואה שלהן אחרי כל סקטור חוץ מסקטור חיפושי הנפט.
ותיקי שוק ההון יודעים לספר שבפעמים קודמות כשהשוק היה בשפל, היה זה סקטור הנדל"ן שהתחיל בעליות וסימן את תחילת היציאה מהמיתון. אך לא הפעם. הפעם היו אלה סקטורי הבנקים הביטוח והכימיה. הנדל"ן נשאר הרחק מאחור וזאת על אף שבארה"ב ובמדינות רבות באירופה מחירי הנדל"ן עלו חזק.
אנו סבורים שהגיע הזמן שסקטור הנדל"ן בישראל ייהנה גם הוא מהצמיחה של המשק בשנתיים האחרונות. אם הנדל"ן לא גרר את המשק החוצה מהמיתון, הוא צריך לפחות להיגרר אחריו. צמיחה של 5.2% בתוצר ב-2005 לאחר עליה של 4.4% ב-2004 אמורה הייתה לייצר כ-200 אלף מקומות עבודה חדשים. בהנחה ש-25% מתוכם הם במגזרי ההיי - טק והשירותים, אפשר להעריך שגורם זה לבד הביא לביקוש של-500 אלף מ"ר של משרדים.
גם המשקיעים הזרים, בעיקר יהודים במקרה הזה , תרמו ועוד יתרמו להמשך הצמיחה במחירי הנדל"ן. בשנה האחרונה החלו משקיעים זרים רבים לקנות דירות בישראל ואגב כך העלו את מחירי הדירות לרמות קצת יותר קרובות לרמות המחירים המוכרות להם מהבית.
הרפורמות בתחום הנדל"ן והטבות המס הנובעות מחוק הריט החדש, המסדיר את פעילותן של קרנות הנדל"ן החדשות , יתרמו בוודאי להמשך העליות במחירי הנדל"ן ולרווחיות החברות הפועלות בתחום.
מניות סקטור הנדל"ן שפיגרו אחרי השוק בשנים האחרונות נראות היום אטרקטיביות. הן כבר לא יחזרו להיות "השקעה בטוחה" אבל חוץ ממניית טבע, אין יותר השקעות בטוחות בשוק היום, נכון?


מניות

מפלגת קדימה מצטיירת כמכבי חיפה של הפוליטיקה הישראלית. בשלב זה, זכייתה היא כמעט ודאית ולכן אי הודאות הפוליטית דווקא ירדה עכשיו. לא פלא שהבורסה בישראל ממשיכה להפגין אופטימיות ככל שהדברים מתבהרים. השווקים בארה"ב התחילו את השנה עם אפקט ינואר נאה שהעלה את המדדים לרמה שלא ראינו כבר זמן רב. לאחר שנה של דריכה במקום אנו מצפים שהמגמה תימשך. ביפאן, העליה מתחילת השנה היתה מתונה יותר, אך אנו מאמינים שההתאוששות בטוקיו תמשיך גם השנה לאחר שנים רבות של דריכה במקום.

להגדיל את משקל המניות בחו"ל כדי לפזר סיכון. בארץ אנו מעדיפים את סקטור הנדל"ן, בחו"ל את סקטור המוליכים למחצה ותעודות סל על המשק היפאני.

שיקלי

נראה שהפעילים בשוק ההון מרוצים מדרכו הכלכלית של שר האוצר הנוכחי ומעריכים שהוא ימשיך במדיניותו הכלכלית לאחר הבחירות, הפעם כראש הממשלה. אם המשמעת התקציבית תישמר גם בממשלה הבאה לא יזדקק הנגיד לנשק העלאת הריבית אלא רק בתגובה להעלאת הריבית הדולרית.

אנו ממשיכים להמליץ על אפיקים שקליים קצרים וצמודים בינוניים .

מט"ח

התחזקות הדולר מול השקל ושאר המטבעות, שראינו בשנת 2005, עומדת להערכתנו להיעצר בשנת 2006 . הצמיחה בארה"ב תהיה גם השנה גבוהה יותר מאשר באירפה אך קצב הצמיחה האירופאי צפוי השנה להיות גבוהה מהאמריקאי. גם הריבית האירופאית צפויה לעלות השנה וכנראה גם הריבית על הין.

להחזיק פחות דולרים ולשפר את הפוזיציה בעזרת covered call.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/01/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
828.8
0.4
0.4
דאו
10960
2.25
2.25
נאסד"ק
2317.04
5
5
דולר / ש"ח
4.622
0.4
0.4
ריבית בנק ישראל
4.5
0
0
אינפלציה
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר