Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הבועה הסינית

18 דצמבר 2007
הסינים הם עם מוגבל. לא מוגבל ביכולות שלו, ממש לא. אלא מוגבל על ידי המשטר שבו הם חיים.
לסינים יש לא מעט מגבלות. מגבלות על הוצאת הכספים, מגבלות בהשקעות שהם יכולים לעשות, מגבלות בחופש הדיבור וכמובן גם מגבלות בילודה. לא בדיוק דמוקרטיה מערבית מתקדמת.
אך בדבר אחד מתברר שהסינים אינם מוגבלים – בניפוח שווי של חברות סיניות. כאן הסינים הם אלופים. חמש מהחברות הגדולות ביותר בעולם לפי שווי שוק הן סיניות, הנסחרות בשוק הסיני. מתברר שלסינים, המוגבלים בהשקעה בבורסה אחת בלבד (בורסת A של שנחאי), יש תיאבון בלתי מסופק למניות. התיאבון הזה נובע מכך שהחלופות להשקעה עבור סינים כמעט לא קיימות. שוק אג"ח בסין אינו מפותח והחלופה של השקעה בפיקדונות בבנק אינה אטרקטיבית, כאשר האינפלציה בסין נושקת כבר ל - 6% (לאחר 17% עליה במחירי המזון).
בורסת A בשנחאי היא בורסה למשקיעים סינים בלבד וזו גם הבורסה היחידה שבה המשקיעים הסינים יכולים להשקיע. המגבלות האלו יוצרות שוק סגור עם היצע מוגבל וביקוש ענק (מיליארד סינים. זוכרים?) וזהו בדיוק המתכון ליצירת בועה.
אבל זו לא סתם בועה. זו בועה מפוארת עם מחירים ששוברים שיאים עולמיים כל פעם מחדש.
השיא האחרון שכבשה הבורסה של שנחאי היה השיא של החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם. המשקיעים הסינים הסכימו לקנות מניות של חברת הנפט הסינית פטרו-צ'ינה במחיר של 6$ למניה המייצג שווי שוק פנטסטי של 1.1 טריליון (מליון מיליונים) דולר.
אותן המניות בדיוק נסחרו בבורסה של ניו יורק במחיר צנוע השווה ל- 2.5$, או 366 מיליארד $ בשווי שוק. זה רק קצת פחות מהחברה בעלת שווי השוק שהיה הכי גבוה עד לא מזמן – אקסון-מוביל עם 488 מיליארד דולר של שווי שוק.
כמובן שהמגבלות המוטלות על הסינים ועל שוק המניות הסיני לא מאפשרות לבצע פעולת ארביטראז' (קניה בשוק אחד ומכירה בשוק אחר) וכך יכולים הסינים לנפח לעצמם את שוק המניות שלהם כאוות נפשם.
לכל אלו החוששים מהתפוצצות הבועה הסינית, אנו רוצים קצת להרגיע. השוק הסיני מנופח, הבועה הסינית תתפוצץ – זה ברור, אבל ההשפעה על שאר הבורסות בעולם לא תהיה גדולה מידי.
המחירים בבורסה של סין הם גבוהים, אבל בבורסות אחרות שבהן נסחרות מניות סיניות גם כן, לא מקבלים את התמחור הסיני הנדיב. המניות הסיניות הנסחרות גם בשווקים של הונג קונג וניו יורק מקבלות מחירים הרבה יותר מציאותיים. מחירים הנמוכים בעשרות אחוזים מהתמחור של אזרחי סין הרעבים למניות.

מניות
החשש ממיתון בארה"ב מלווה אותנו כבר שנים ומפיל את הבורסות בעולם בכל פעם שנראה כי "הנה זה מגיע". הבורסה בתל אביב מתרשמת מהחששות האלו הרבה פחות. בישראל עם שלל הנתונים המרשימים של הכלכלה, נותנים כבוד לחששות העולמיים אך לא יותר מכך. הבורסה בישראל מראה סימנים שהיא רוצה ויכולה להמשיך לעלות. החשש שמשבר הסאב פריים יתפתח למשבר אשראי שיפיל את השווקים מתומחר כבר לתוך מחירי המניות.

לנצל את הירידות כדי להגדיל אחזקות בעיקר במניות כבדות.

שיקלי
כל מי שיבקר במכולת וישוחח עם הקופאים, יגלה שהאינפלציה בישראל היא גבוהה לאין ערוך מזו המשתקפת במדד המחירים לצרכן. עליית מחירי הסחורות בעולם מעלה איתה גם את המחירים של מוצרי המזון ורק השקל החזק עוד מצליח למתן את העלייה במחירים. במצב כזה כדאי להגדיל פוזיציה באג"חים הצמודים, המגלמים אינפלציה של כ- 2%, על חשבון האפיקים השקליים.

להגדיל את הרכיב הצמוד ולהקטין מח"מ באגרות חוב מסוג שחר.

מט"ח
הבנק הפדראלי מתאמץ לשדר מסר שאין שום סיכוי שתהליך הורדת הריבית על הדולר יימשך. אז מה? בסופו של דבר יאלץ הנגיד להיענות לציפיות של השוק ולא בטוח כלל שהוא יצליח גם לנהל את הציפיות האלו. בכל מקרה, הריבית על הדולר יכולה עכשיו רק לרדת ולכן המטבע האמריקאי לא יכול לעלות בזמן הקרוב.

להמשיך ולהחזיק פוזיציה נמוכה בדולר.
נתוני שוק - נכון לתאריך 16/11/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1200
1.9%
27.5%
דאו
13177
-5.77%
5.72%
נאסד"ק
2637
-5.14%
9.2%
דולר / ש"ח
3.935
-2.5%
-6.9%
ריבית בנק ישראל
4%
0%
-0.5%
אינפלציה
101.5
0.1%
-0.5%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר