Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

האופטימיות התפוגגה

15 יוני 2006
לפני חודש בדיוק התפעלו כולם (גם אנחנו) מעסקת באפט – ישקר. ראינו כולנו בעסקה אות לכך ששוק ההון הישראלי "קפץ מדרגה". עבר חודש ומתברר כי השוק החליק בקפיצה ומצא את עצמו נחבט כל הדרך אל הקומה שמתחת.

עבר רק חודש והאופטימיות שהייתה מנת חלקנו מתחילת השנה התפוגגה לה ונעלמה, והסיבות לכך מעולם לא היו כל כך לא ברורות.

אפשר כמובן לתלות את האשמה במונדיאל. בשלושת המונדיאלים האחרונים, ירד שוק המניות בישראל בזמן המונדיאל, או תיכף אחריו. ב - 2002 ירד השוק בתגובה לאווירה של האינתיפדה השנייה. ב - 1998 ירד השוק בזמן המונדיאל והתמוטט מיד אחריו במה שזכה לכינוי "הקדחת האסיאתית". גם ב - 1994 ירד שוק המניות בזמן המונדיאל ועד סופה של השנה, במה שהיה התיקון הגדול של אופורית אוסלו.

האמת היא, שקשה לשים אצבע על הסיבה לכך שהאופטימיות נעלמה. זה כמו לנסות להבין למה נזרקת על ידי בחורה. כמו ששואל הגבר בשיר "נובמבר" של מירי מסיקה : "היה מושלם וככה סתם ואיך זה שאת לא בוכה".

סיבות יש הרבה, אבל כמו בפרידה ממישהו אהוב, זה נשמע כמו תירוצים: חששות מהתפרצות אינפלציונית בארה"ב? נו באמת, תמיד חששנו. המשך עליית הריבית? מה חדש, זה כבר שנתיים שהריבית בעליה. עליה במחיר הנפט? עכשיו נזכרנו!

כנראה שתחילתו של גל הירידות בעולם פשוט הזכיר למרבית המשקיעים את הבעיות שיש לכל שוק בביתו הוא. וכך התחיל מהלך שהזין את עצמו והוביל לחשש כלל עולמי.

שוב הוכח כי העולם הפך לכפר גלובלי. פיזור ההשקעות על פני הגלובוס לא עזר למי שביקש לפזר סיכון. הירידות הגיעו לכל הבורסות ופגעו בעיקר בבורסות האופנתיות של השווקים המתעוררים.

מה יכול לגרום לאופטימיות לחזור? קשה לראות, כפי שהיה קשה לראות מה יביא להתפוגגות האופטימיות. אנו סבורים שצריך לעבור לא מעט זמן עד שהשוק יחזור לרמתו הקודמת. הבריחה של המשקיעים לעבר האפיקים הסולידיים לא תיעצר ביום אחד וגם לא בחצי שנה. האופוריה הסתיימה וסיסמאות של "קפיצת מדרגה" ו"מצב כלכלי כמעט מושלם" כבר לא עובדות יותר.


מניות

האווירה בתל אביב השתנתה. הלהט הספקולטיבי שאפיין את העליות בשוק נחלש והפרופורציות חוזרות. כנראה שלא מובטחת לנו תשואה דו ספרתית משוק המניות כל שנה. הממשלה החדשה מגלה סימני חולשה בכל הנוגע להתנהלותה במישור הכלכלי והציפיות לצמיחה כבר מגולמות ברובן במחירי המניות, ועל כן יש להיות יותר סלקטיביים בהשקעות. כשהשווקים יורדים, צריך לנצל את הירידות כדי לקנות נכסים שסובלים מהאווירה. הפחד לקנות מניות תוך כדי ירידות הוא בדיוק כמו הפחד שמתבטא בזריקת מניות בשיא הירידות. צריך לדעת להתגבר על הפחד הזה ולקנות עם משמעת ובמידה.

לא להיכנס לעמדת המתנה. להגדיל רק בירידות .

שיקלי

מדד המחירים לצרכן עלה בשיעור של 0.9% באפריל. העלייה נבעה מביקושים עונתיים של חג הפסח. המדדים הבאים צפויים להיות נמוכים עד אפסיים. הורדת המע"מ הצפויה שתתרום אף היא להמשך מגמת הירידה באינפלציה, תאפשר לנגיד בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה ולא להיגרר אחרי הנגיד האמריקאי.

להשקיע באפיקים שקליים קצרים ובאגרות חוב צמודות בינוניות.

מט"ח

הירידות החדות בשוק המניות בתל אביב בלבלו את המשקיעים. לראשונה בישראל, הירידות לא לוו בעליה בשער הדולר. יותר מאשר להצביע על חוזקה של הכלכלה בישראל, הדבר מלמד בעיקר על חולשתו של הדולר שלא מתחזק על אף הציפיות להעלאת הריבית בארה"ב.

להחזיק דולרים בשיעור נמוך כמרכיב הגנתי לתיק.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/06/2006
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
829
2.7-
0.36
דאו
10817
3.93-
0.92
נאסד"ק
2086
6.04-
5.4-
דולר / ש"ח
4.46
1.33-
3.11-
ריבית בנק ישראל
5.25
0
16.67
אינפלציה
104.5
0
1.75
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר