Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

דיאט נפט

15 יוני 2004
הנפט מסוג "מערב טקסס מתוק" אשר נסחר בבורסת הסחורות בניו יורק, שבר לפני ימים ספורים את מחיר השיא של כל הזמנים (נומינלית). מחירו הגבוה של הנפט הפתיע רבים בעולם, שיאלצו עכשיו להיכנס לדיאטת נפט חריפה. "מתיקותו" של הנפט הטקסני באה לו מהיותו דל בגופרית (ולכן קל יותר לזיקוק) בהשוואה לנפט מסוג ברנט מהים הצפוני הנסחר באירופה במחיר הנמוך ב – 2 $ לחבית מאחיו המתוק.

מחירו של הנוזל השחור הגיע לאזור ה - 40 $ , לאחר שרק בתחילת העשור הוא ביקר באזור של 10 – 15 $ . למען אלו הסבורים שמחיר הנפט הוא בלתי נסבל, ננסה קצת לפשט. בחבית נפט יש 159 ליטרים. מכאן, שמחירו של ליטר נפט הנשאב מהקרקע הוא 25 סנט בלבד. מחירו של אותו ליטר לאחר זיקוק ומיסוי במשאבות בארה"ב הוא 50 סנט ואילו בישראל 1.1 דולר. רק בשביל הפרופורציה, נוזל מתוק ושחור אחר, הנקרא קוקה קולה, נמכר בישראל ב 60 סנט לליטר.

האמת היא שמחירי הנפט אמנם גבוהים,אך גם הביקושים. הביקוש לנפט ומוצריו הוא הגורם המרכזי לעליית מחירי הנפט ולא בעיות, או חשש מבעיות, באספקה, כפי שהיה בעבר. צריכת נפט בלתי מתחשבת ובזבזנית, בעולם בכלל ובארה"ב בפרט, ביחד עם צמיחה מוגברת בסין ובהודו, מביאים את הצריכה היומית של נפט לשיא של 75 מיליון חביות ביום. מעריכים כי בעולם ישנם עתודות נפט של טריליון חביות ( 1000 מיליארדים), שיספיקו בקצב הזה ל - 40 שנה בלבד.

מסבירים לנו, שאופ"ק אינו מעונין במחירי נפט גבוהים כל כך, כיוון שהם עלולים לפגוע בו לטווח הארוך. כנראה שזה נכון, אך לאופ"ק לא הייתה השפעה גדולה על חברותיו, גם כאשר מחירי הנפט היו בשפל. היום חברות אופ"ק מספקות 40% מצריכת הנפט העולמית ויהיה זה תמים לחשוב שהם ירצו לפעול בכל הכוח למען הורדת מחירים, כאשר הביקוש לנפט ומוצריו הוא קשיח ואף גדל. זה כמו להסביר למנכ"לים, שהשכר שלהם הוא גבוה וכדאי להם לפעול להורדה שלו, מיוזמתם, אחרת זה יפגע בכולם. על זה נאמר: כן , בטח!

במקרים קודמים בהם ראינו עליות חזקות בנכסים פיננסים ( כמו באירו ובמניות תחום האבטחה), סברנו שהעליות חדות מידי ומוגזמות. הפעם, אנו בדעה שונה. אנו סבורים כי מחירי הנפט לא ירדו בקרוב, בצורה משמעותית, כיוון שהטיפול בנושא מצטמצם לטיפול בצד ההיצע בלבד. נדרשת דיאטת נפט. רק לאחר שינקטו צעדים משמעותיים להורדת צריכת הנפט בעולם, נוכל לראות מחירי ם זולים יותר.

מניות
יש מספר מוגבל של אפשרויות לרכישת פוזיציה על הנפט. דרך אחת, היא לקנות חוזים או אופציות על חוזים בבורסת הסחורות בניו יורק; הבעיה היא, שאין הרבה בנקים המאפשרים סוג כזה של פעילות. אפשרות אחרת, היא לקנות סל של מניות מתחום האנרגיה ( סימול XLE ) או לפעול באופציות על מדד הנפט (סימול OIX ). בכל מקרה, יש להגביל את חשיפת התיק לנפט, עקב התנודתיות הגבוהה שלו. בנוגע למצב בישראל , חשוב לזכור שממשלות מיעוט לא הצליחו לשרוד לאורך זמן והן גררו עמן את הבורסה למטה כשהן נפלו.
המלצתנו: להקטין חשיפה למניות בישראל. לגוון ע"י הגדלה של סקטור האנרגיה- יצרנים, ספקי שירותים (לא חיפושי נפט בישראל).

שיקלי
הריביות בכיוון מעלה. בעולם, גם אם עדיין לא אצלנו.עליית הריבית הצפויה בדולר, תחזק ודאי את החששות מפני עליית ריבית בישראל, בטווח הארוך. בנוסף, קיים חשש מפני אי יכולתה של הממשלה לתפקד בתחום הכלכלי בלי רוב בכנסת.
המלצתנו: לא להגדיל את החלק השיקלי הארוך כל עוד השווקים בחוסר ודאות לגבי שיעור העלייה של הריבית על הדולר.

מט"ח
ההערכות הן כי הריבית על הדולר תעלה ברבע עד חצי אחוז. השווקים מעדיפים לראות עליה של חצי אחוז, כדי להוריד את נושא הריבית מסדר היום לזמן מה. השקל ימשיך לנוע בטווח הצר של 4.45-4.6, עד שיהיה שינוי משמעותי בריבית או באקלים הפוליטי.
המלצתנו: זה לא הזמן לאיגרות חוב ארוכות על הדולר. מומלץ להחזיק איגרות חוב דולריות קצרות בציפייה להתחזקות המטבע, עקב העלאת הריבית.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר