Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

דאגות

19 אפריל 2005
כבר חודשים שהמשקיעים בוול סטריט מקווים שיקרו שני דברים, שמחירי הנפט ירדו ושהפדרל רזרב לא ימשיך לעלות את הריבית בצורה חדה. השבוע קרו שני הדברים ושווקי המניות בארה"ב הגיבו בירידות החדות ביותר מזה שנתיים.

מקרה קלאסי של "קנה בשמועות, מכור בחדשות"? לא ממש. יותר דומה לתחושה של: " אם זה הלך כל כך בקלות, אז כדאי להתחיל לדאוג". לדאוג ממה? לדאוג מכך שהירידה במחירי הנפט אכן מסירה את החשש מפני העלאת מחירים, אבל מצביעה אולי גם על ירידה בפעילות הכלכלית. אפשר גם לדאוג מכך שאם הפדרל רזרב מהסס לעלות ריבית, אז כנראה שהכלכלה לא צומחת כפי שציפו.

הוסיפו לכך את העלייה הקטנה מהצפוי בנתוני התעסוקה ובמכירות קמעוניות ותקבלו חששות אמיתיים שקצב הגידול של הכלכלה מתמתן. באופן רגיל, קצב גידול מתון של כלכלה היה דווקא מבשר טובות למשקיעים , שתמיד חוששים מקצב גידול מהיר מידי שעלול להביא לאינפלציה, אבל עכשיו, הכל השתנה. חדשות טובות כבר לא עוזרות. מי שעוסק במניות מספיק שנים, יודע שכאשר חדשות טובות מתקבלות כחדשות רעות, סימן שהכיוון של השוק הוא כלפי מטה. כך לא מתנהג שוק שחושש מאינפלציה, כך מתנהג שוק שפוחד ממיתון עמוק.

מניות
הפחד מפני מיתון עלול לגרום לשווקים בארה"ב לדשדש ואף לרדת בתקופה הקרובה. אך הכל תלוי בסופו של דבר בתוצאות הדוחות הכספיים שיתפרסמו בשבוע הקרוב. בישראל, מתרחשת בימים אלו תופעה שלא ראינו מאז שנת 1993. השוק מתנתק מהמגמה, שמורידה את השווקים בכל העולם, ונהנה מסנטימנט חיובי, ששומר עליו ברמות השיא שלו. ב - 1993 הסיבה לכך הייתה הסכמי אוסלו, שהציתו את דמיון המשקיעים אשר ציפו למזרח תיכון חדש. גם היום, אפשר לציין בין הסיבות לעוצמה של השוק, את תהליך ההתנתקות, שיש המאמינים שיוביל למהלך של רגיעה לטווח ארוך.גורמים נוספים העוזרים לשוק הם הצמיחה הצפויה במשק, הירידה בריבית והגידול בהזרמת השקעות זרות לישראל. חשוב לזכור, שכל הגורמים הללו תלויים אחד בשני וחלקם לא יוכלו להתקיים אם תוכניתו המדינית של ראש הממשלה לא תצליח. בנוגע לנפט - אנו מאמינים שעדין לא ראינו את סופו של גל העליות . הביקוש לנוזל השחור גובר כל יום , ואילו התפוקה, הזיקוק וההובלה של הנפט נמצאים כל הזמן באזור שיא היכולת שלהם.
המלצתנו: אנו ממשיכים להאמין בסקטור האנרגיה ובסקטור התשתיות בארה"ב. מומלץ לנצל את הירידות כדי לקנות מניות מתוך סקטורים אלו או לקנות מניות מעקב על המדדים עצמם.

שיקלי
העליות המתמשכות במחירי איגרות החוב מסוג שחר הביאה את התשואה בהם לרמה של 6.5%. התשואה על אגרות חוב דולריות מקבילות עומדת כרגע על 4.5% ואילו באג"ח צמודות ניתן לקבל היום 4.3%. ברמת ריבית נמוכה כל כך קשה לצפות לרווחי הון משמעותיים באגרות החוב הארוכות מסוג שחר, והריבית הצמודה נראית לפתע אטרקטיבית.
המלצתנו: להקטין אחזקות באגרות החוב הארוכות מסוג שחר ולהגדיל מנגד במק"מים, באגרות חוב לטווח קצר יותר, ובאגרות חוב צמודות ארוכות.

מט"ח
הריבית על הדולר עדין במגמת עליה וכך גם המטבע האמריקאי. הדולר ממשיך להתחזק מול האירו והין וגם מול השקל. זוכרים את הימים שבהם קיבלתם כחצי אחוז בלבד על הדולר לטווח קצר. היום כבר אפשר לקבל מעל 2.5%. זה כבר לא כל כך רחוק מה 3.5% שמקבלים היום במק"מים.
המלצתנו: חשוב שבתיקים יהיה לכל אחד גם מרכיב דולרי.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר