Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

בריחה מהסיכון

18 אוגוסט 2007
כל מי שראה את הסרט "מלך האריות" שנעשה ע"י אולפני וולט דיסני זוכר בוודאי את הסצנה הכי חזקה בסרט. סימבה, גור האריות, עומד לבדו בנקיק כשלפתע הוא שומע שעטה של עדר הדוהר לעברו. סימבה המפוחד לא יכול לעשות דבר. הוא מביט בבעתה על העדר המתקרב ומתחיל לברוח. זוכרים את המבט על פניו של סימבה? אי אפשר לשכוח אותו. כך גם נראה המבט של משקיעים רבים שנאלצו להתמודד לפתע עם תופעה לא מוכרת – הבריחה מסיכון.
הבריחה מסיכון יצרה למעשה את המשבר האחרון – משבר הסאב פריים. על שמם של הלווים בעלי כושר החזר נמוך (בניגוד ללווי פריים), שלקחו משכנתא בארה"ב לצורך רכישת נדל"ן ועכשיו קשה להם לעמוד בהחזרים, לאחר שהריבית עלתה ושוק הנדל"ן החל לאבד מערכו.
לבריחה מסיכון יש תכונה מדבקת. היא מתחילה אומנם בשוק אחד אך היא מדביקה בפחד שלה גם את שאר השווקים. החשש של משקיעים ממחנק אשראי גובר על כל הנתונים הכלכליים המרשימים וגורם למחירים לרדת, לשווקים להתערער ולמשקיעים לברוח.
איך מתמודדים עם שוק במשבר? ברור שהכי נכון זה לנסות ללכת נגדו. להשקיע עוד כסף, למצוא מציאות ולנצל את הפאניקה והפחד כי המצב הכלכלי בבסיסו הוא טוב. אבל, זו עצה שקל לתת, אך היא מאוד קשה ליישום ואף מסוכנת. לא לכולם יש אורך נשימה ויכולת מנטלית ופיננסית לספוג מהלומות בטווח הקצר. גם מופסה, מלך האריות, אביו של סימבה, ניסה להתמודד עם שעטת העדר, ונרמס לבסוף על ידו.
לרוץ עם העדר ולברוח נראה אולי לרבים כאפשרות הקלה, אך היא טומנת בחובה סכנות לא מעטות. כל יציאה מפוזיציה כרוכה בכניסה לפוזיציה אחרת. מי שיוצא מהשוק בזמן ירידות עדיין צריך למצוא אפיקים אחרים להשקיע בהם את כספו. מי שמתמהמה ונע עם העדר, לא בהכרח יצליח להיות במקום הנכון בדיוק בזמן.
זה מה שיפה בשוק ההון: הוא יכול להעלים תשואות של שנה תוך חודש, אך הוא גם יכול לתת שנה שלמה תוך שבוע. משקיע שלא יהיה בשוק באותו שבוע יכול להפסיד תשואה של שנה שלמה רק כי הוא חשב, שהוא יידע מתי להיכנס לשוק.

מניות

איש לא יעדכן אותנו מראש מתי יסתיים משבר הסאב פריים ומתי יחזרו הנתונים הכלכליים המשופרים לתת את הטון בשווקים. נגידי הבנקים בעולם עושים צעדים כדי למנוע התפתחות המשבר מעבר לתחום של הלוואות הסאב פריים, אך האווירה השלילית לא מאפשרת לשווקים לחזור למהלך של עליות ושבירת שיאים. האווירה הזאת תשתנה יום אחד ולא כדאי להיות בחוץ כשזה יקרה. משקיעים שבוחרים לפעול בתקופות כאלו לוקחים על עצמם סיכון גבוה. כדאי אולי לנצל ירידות חדות כדי לקנות מניות שנופלות חזק ואולי למכור מניה או שתיים שלא בטוחים לגביהם, אך אלו פעולות שיש לעשות רק בחלק קטן מהתיק ההשקעות. בתקופות כאלו עדיף לא לעשות פעולות דרסטיות.

לא כדאי לבצע שינויים דרמטיים בתיק ההשקעות בזמן של מערבולת בשווקים.

שיקלי

הבריחה מהסיכון הגיעה גם אל שוק האג"ח הישראלי ויצרה מצב שהוא קצת אבסורדי. בארה"ב בורחים המשקיעים מהסיכון אל האיכות (Flight to quality ) ומעלים אגב כך את מחיריהן של אגרות החוב האיכותיות. בישראל, לעומת זאת, הבריחה מתרחשת מכל האפיקים כנראה לעבר הכסף המזומן. הערכות בשוק הן כי הנגיד ימשיך להעלות את הריבית, אך אנו מתקשים לראות כיצד תהליך העלאת הריבית בישראל יתקיים במקביל להורדת ריבית בארה"ב. בשלב כלשהו יתחילו המשקיעים לחפש אלטרנטיבות לריבית הזעומה, שנותנים הבנקים ואנו מאמינים שהם ימצאו בשלב הראשון את אגרות החוב הצמודות, שמצטיירות כמסוכנות פחות.

להקטין סיכון ע"י הגדלת האפיק הצמוד על חשבון האפיק הדולרי וכן הקטנת המח"מ באגרות החוב השקליות.

מט"ח

נכונותו של נגיד הבנק הפדרלי ברננקי לנקוט במדיניות מרחיבה ולהזרים כספים לשוק כדי למנוע את משבר הנזילות ממנו חששו כולם, אותתה לשוק כי ייתכן ונראה בקרוב גם הורדת ריבית בארה"ב. במצב כזה נראה שלא כדאי להחזיק בדולרים בפרט כשייתכן שהריבית השיקלית עוד יכולה לעלות.

לצמצם אחזקות בדולר. לנצל ימים של עליות כדי למכור.

נתוני שוק - נכון לתאריך 18/08/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1,038
10.5%-
12%
דאו
12,846
7.9%-
3.1%
נאסד"ק
2,451
5.8%-
0.9%
דולר / ש"ח
4.251
1.8%
0.6%
ריבית בנק ישראל
3.75%
0.25%
0.75%-
אינפלציה
101.2
1.1%
2.2%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר