Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

ביבי, יקיר הבורסה

16 נובמבר 2008

כמו שזה נראה עכשיו, ביבי הולך לעשות את זה שוב.
אם יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, יממש את יתרונו בסקרים ויזכה בבחירות הקרובות , סביר להניח שהבורסה בתל אביב תהיה הראשונה להגיב בשמחה. ישנם רבים המאמינים שזה מקרי לחלוטין, אבל שתי הפעמים הקודמות בהן נבחר נתניהו לעמדת השפעה, נקבעו כנקודות מפנה בשוק ההון בתל אביב.

בפעם הראשונה, כשנתניהו זכה בבחירות מול שמעון פרס ב – 1996 , קיבלה הבורסה את ניצחונו בירידה חדה של 6% , אבל מאותה הנקודה התהפכה המגמה בשוק. ממדד של 170 נקודות הצטרפה הבורסה בתל אביב למגמת העליות של בורסות העולם, שהסתימה רק בשנת 2000 במדד 600 , עם התפוצצות בועת ההיי טק.

זה קרה שוב בשנת 2003 , כשביבי מונה ע"י אריק שרון לתפקיד שר האוצר בדיוק כששוק ההון היה בשפל נוסף. ישנם כמובן לא מעט ציניקנים המאמינים, שבחירה בליכוד ובביבי, מציינת תמיד נקודת שפל של המדינה ושל הכלכלה. כך או כך , התברר שוב שמנקודת שפל אפשר רק לעלות. הבורסה בתל אביב התאהבה ברפורמות של נתניהו ובטיפולו הקשוח בתקציב המדינה. ממדד של 290 נקודות ערב כניסתו של נתניהו לתפקיד שר האוצר, הצטרפה הבורסה התל אביבית אל מסע העליות של בורסות העולם שנקטע רק לאחרונה כשנגע המדד באזור ה – 1200.

גם עכשיו נמצא שוק ההון בנקודת שפל, ביחד עם כל הבורסות בעולם. התחושה מסביב היא שהמצב גרוע כמו שלא היה מעולם. חדשות רעות כבר אינן מפתיעות איש יותר והיום אין אייל הון או יזם, שחסינים מפני שמועות על התמוטטותם הקרובה.
המיתון כבר פה. הוא מגיע ממש כפי שציפו לו ומביא עימו סגירה של חברות ופיטורים נרחבים. הממשלות בכל העולם עושות צעדים דרסטיים שנועדו לעזור לכלכלות לעבור את התקופה הקשה בצורה קלה יותר וכבר אי אפשר להגיד שישנם משקיעים שאינם מודעים לעומק המשבר.

אם ללמוד מההיסטוריה, לדעתנו, אנו נמצאים בשלהי המשבר הנוכחי. בכל מקרה, אנו בודאי לא בתחילתו. משברים כאלה מסתיימים לרוב אחרי ירידה של 40 – 50 אחוזים מהשיא, לאחר תקופה של 16 – 24 חודשים. שינוי המגמה כשהוא מתרחש, הוא מתרחש לפתע, כשהמיתון במשק נמצא בשיאו ובדיוק כשהכול נראה הכי גרוע.
הבחירות לכנסת הבאה יערכו מוקדם מידי וייתכן שבסיומן עדיין לא יתברר מלוא חומרת המשבר הנוכחי. האתגרים שיעמדו בפני ראש הממשלה שייבחר בישראל יהיו לא פשוטים אבל ההתמודדות איתם תשדר אווירה של שינוי. זה יהיה גם אחרי שבבית הלבן יתיישב כבר נשיא חדש עם מדיניות חדשה . אם המשבר הנוכחי יתברר בסך הכול כמשבר מחזורי מהסוג שכלכלות חוות מידי כמה שנים, אז התקופה שאחרי הבחירות ביחד עם הסנטימנט החיובי שיש לביבי (היה וייבחר) בבורסה יכולים להוביל את שוק ההון בתל אביב לתקופה חדשה של עליות.

שינוי של מגמה בשווקים בעקבות בחירתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה הוא אפשרי , אבל הוא יהיה "מושלם" מידי ותלוי מידי בעיתוי מאוד ספציפי. סביר יותר שההתאוששות בשווקים תיקח יותר זמן, אבל היא בוודאי תתרחש תוך כדי הקדנציה בת ארבע השנים של נתניהו. הוא יידע כמובן לזקוף זאת לזכותו ויהיו רבים בשוק ההון שיסכימו איתו.
לבנימין נתניהו, שהתקבל בראשית דרכו בשוק ההון בחשש רב, יש סיכוי מאוד גבוה לסיים את ארבעת השנים שלו במשרד ראש הממשלה כשהוא "יקיר הבורסה" הבלתי מעורער.

מניות
שוקי ההון הגיעו עכשיו לשלב השלישי, הכי כואב של המפולת: השלב האחרון שנמשך לעיתים הרבה מאוד זמן. בשלב זה בורסות חוות ירידה ארוכה ומתמשכת שמלווה באבדן עניין מצד המשקיעים. המחזורים בניירות הערך השונים יורדים ורק במניות ובאפיקים הנחשבים לסולידיים ניתן למצוא מספיק נזילות כדי לבצע עסקאות. כנראה שאין מה למהר. השלב האחרון יהיה איתנו עוד זמן לא קצר וכדאי לנצלו לקניות סלקטיביות במניות הנחשבות לסולידיות.

המלצתנו: רמות השפל הנוכחיות יהיו איתנו עוד זמן מה – לנצל ירידות לקניות רק של מניות סולידיות.

שיקלי
בשוק הסולידי מתפתח אבסורד שאנו לא כל כך בטוחים כיצד הוא הולך להסתיים. הממשלות בכל העולם נאלצות להפנות תקציבים גדלים והולכים לצורך הגנה על המשקעים באפיקים שספגו את המהלומות הקשות. המימון של ההוצאות הללו צריך לבוא מהגדלת הגרעון ומגיוס של אגרות חוב מהציבור. האבסורד הוא שהממשלות, המגייסות כסף ברמת סיכון גבוהה יותר, לא נאלצות להעלות את הריבית אלא אף מורידות אותה. מתברר שהפחד מהסיכון הוא מספיק כדי לדחוף את המשקיעים לחיק האג"ח הממשלתי בלי קשר לתשואה שהוא מבטיח.

המלצתנו: להעדיף אגרות חוב קצרות על אף הציפיות להמשך הורדת הריבית.

מט"ח
כפי שכתבנו כשהדולר היה בדרכו למטה, אין משמעות כלכלית לשער של ארבעה שקלים לדולר , אך השער הזה יאט את התחזקות הדולר בטווח הקצר. בטווח הארוך, התארכות המשבר תספק הזדמנויות מכירה טובות יותר.

המלצתנו: למכור דולרים רק למי שזקוק לשקלים בטווח הקצר. בטווח הארוך הדולר ימשיך לעלות.

נתוני שוק - נכון לתאריך 16/11/2008
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
671.97
10.65%
-45%
דאו
8497
5.4%
-36%
נאסד"ק
1517
6.9%
-43%
דולר / ש"ח
3.89
7.5%
1.3%
ריבית בנק ישראל
3%
0.75%
-1.25%
אינפלציה
107.1
0.1%
4.5%

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר