Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

אפקט הפרפר או הפיל של ברננקי

19 יוני 2007
בן ברננקי,נגיד הבנק האמריקאי, הסעיר את שווקי העולם בשבוע שעבר, לאחר ששלח איתות שהוא שוקל לעלות את הריבית של הדולר. ברננקי יצר בעצם אפקט, שאנו נכנה בשם: "אפקט הפיל", שהוא היפוכו של "אפקט הפרפר". "אפקט הפרפר" הוא מושג מתחום המטאורולוגיה, שמסביר באופן תיאורטי כיצד "משק כנפי פרפר בסינגפור עשוי לחולל סופת טורנדו בצפון קרוליינה".
אפקט הפרפר אומר, "שבנסיבות מתאימות, שינוי מזערי בתנאי הפתיחה משפיע דרמטית על המשך התהליך". מכאן, שאפקט הפיל צריך להיות: שגם שינויים דרמטיים בתחילת התהליך לא ישפיעו על המשכו, או בפשטות: רקיעות רגלים של פילים לא יצליחו אף פעם לחולל סופה ביער.
רקיעות הרגליים של הנגיד האמריקאי הסעירו חלק מהמשקיעים בעולם וגם בישראל היו שהתנהגו כאילו הסופה כבר הגיעה וצריך לרוץ למצוא מחסה מפני העצים הנופלים.
ההיגיון מאחורי הגישה הזאת היה, שאם הריבית על הדולר (הפיל) תעלה , אז העלייה תגרור אחריה פיחות של השקל , שיוביל לאינפלציה ולהעלאת ריבית, ומכאן קצרה הדרך לעצירת הצמיחה (סופה ביער) . ההיגיון הפשוט הזה תורגם לפיחות מיידי בשקל, למפולת בשערי האג"חים השקליים ולירידה חדה בבורסה.
מעטים עצרו לרגע כדי לשאול: מה הקשר? הרי הריבית הנמוכה על השקל לא עצרה את התחזקותו של המטבע הישראלי עד עכשיו. הרי הצמיחה בישראל היא זו שיצרה את התנאים שהובילו להשקעות הזרות בישראל ולזרימת ההון פנימה. הרי מזג האוויר הנאה אינו תלוי בהתנהגות הפילים.
בסופו של דבר, סערה לא הגיעה לשוק בישראל. היא גם לא תגיע. לפחות לא בגלל שהפילים בחרו לרקוע. הצמיחה של המשק הישראלי ומגמת הורדת הריבית בישראל לא תיבלם בגלל שינוי הריבית של הדולר. רק שינוי בתנאים הכלכליים הבסיסים של המשק כמו גירעון תקציבי או אירוע גיאו פוליטי , יביעו לסערה.
תנועות ההון, המאזן המסחרי של ישראל והאינפלציה הנמוכה הם אלו ששמרו על עוצמתו של המשק ושל המטבע הישראלי. התנאים הללו לא הותירו בידי נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, כל ברירה אלא להמשיך להוריד את הריבית במשק.
אנו סבורים שנגיד בנק ישראל לא יעלה את הריבית בקרוב. יותר מכך, אנו מאמינים שלאחר שהמשקיעים יירגעו מהחששות מפני העלאת הריבית הדולרית יחזור הנגיד לתוואי של הורדת ריבית נוספת – פשוט לא תהיה לו ברירה.

מניות

רמת הריבית הנמוכה בארץ והיעדר אלטרנטיבה אטרקטיבית אחרת ימשיכו למשוך משקיעים אל שווקי המניות. הפדיונות הגדולים של אגרות חוב ממשלתיות שיתרחשו במהלך חודש יוני, יזלגו בוודאי גם אל שוק המניות התל אביבי. אנו סבורים ששוק המניות בתל אביב ימשיך להיות אטרקטיבי להשקעה בזכות המשך הצמיחה בישראל , העדר האינפלציה והריבית, שתמשיך להיות נמוכה. אם זאת, אנו מעדיפים להשקיע בשיעור לא קטן גם במניות בחו"ל ולהרוויח כך גם מהדולר הזול.

לנצל את הדולר הזול כדי להגדיל חשיפה לשווקים בחו"ל. להקטין חשיפה ואף להימנע מחשיפה לשווקי המזרח, בייחוד סין.

שיקלי

הסוחרים באגרות החוב ממשיכים להשוות בין הריבית הדולרית לעשר שנים לריבית השקלית לעשר שנים וקוראים לפער זה – פרמיית הסיכון של ישראל. מה הקשר?! פרמיית סיכון נמדדת במונחי אותו מטבע ולא בוחנת את הריבית על שני מטבעות שונים. פעם חשבו סוחרי האג"ח שלא יכול להיות שלשקל תהיה ריבית נמוכה מזו של הדולר. גם אז תירצו זאת בתואנה של פרמיית הסיכון של ישראל. פרמיית הסיכון ההיא נגוזה לאחר שהנגיד העז והוריד את הריבית בצורה משמעותית. עכשיו זה רק עניין של זמן, עד שגם פער הריביות בין הדולר לשקל בטווח של 10 שנים יעלם לגמרי ואף נראה את השקל עם ריבית נמוכה מהדולר גם בטווח הארוך.

לנצל את הירידות באגרות חוב שקליות מסוג שחר לטווח ארוך כדי לקנות.

מט"ח

הדולר הראה סימנים של התחזקות מול השקל בשבוע שעבר. לרגע חזרנו לתקופה שבה הדולר מתחזק בעוצמה ומותיר מאחור משקיעים שלא הספיקו לקנות בזמן. זה לא יקרה בקרוב. יש מספיק דולרים לכולם. הדולר יישאר לדעתנו ברמות הללו בטווח הקרוב ולכן כדאי אולי להחזיק בו לאלו שרוצים ליהנות מריבית גבוהה יותר מהריבית של השקל. לפוחדים מהתחזקות השקל – זה הזמן להגנות.

להחזיק מט"ח דולרי כדי ליהנות מריבית גבוהה

נתוני שוק - נכון לתאריך 18/06/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1126
0.54%
19%
דאו
13612
1.99%
9.22%
נאסד"ק
2620
2.87%
8.49%
דולר / ש"ח
4.142
4.6%
1.96%-
ריבית בנק ישראל
3.5
0.25-
1-
אינפלציה
0
0.3%-
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר