Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

אנשי האתמול

18 אוקטובר 2009
181009תחושה קלילה של אי נוחות חלפה בי כשקראתי על השבחים הרבים שהורעפו על הכלכלה הישראלית בוויעדת קרן המטבע הבינלאומית שהתכנסה באיסטנבול בתחילת אוקטובר. חשתי עצב קל נוכח המחמאות חסרות התקדים שקיבלו קברניטי המשק על הניהול הנכון של הכלכלה בעת המשבר. הרגשתי טיפה לא נעים שדווקא ישראל מציגה כבר עכשיו צמיחה חיובית, שיעורי אבטלה נמוכים ומערכת בנקאית יציבה. הצטערתי קצת כי פתאום נפל עלי והבנתי שהמדינה שלנו השתנתה.
זה לא היה כך פעם. פעם היה אפשר לסמוך על זה שבעת משבר, אצלנו יהיה קשה יותר. פעם הכל היה פשוט. ידענו שכשבעולם משתעלים אז אצלנו חוטפים דלקת ריאות. ידענו שכשהעולם נכנס למיתון , אז אצלנו יהיה אוי ואבוי. פשוט ידענו.
אבל זה כבר לא כך. בישראל מתנהלת כבר מספר שנים כלכלה אחראית ושקולה המצליחה להתמודד לא רע עם האתגרים המסובכים הניצבים בפני המדינה וגם עם המשבר העולמי האחרון. מי היה מאמין שכך יהיה?
ליאורה מרידור למשל לא האמינה. בתפקידה כיו"ר הוועד המנהל של אוניברסיטת תל אביב קרה לה הנורא מכל. בעיתוי הגרוע ביותר האפשרי, החליטה ד"ר מרידור, בכירה בבנק ישראל לשעבר, "להציל את המולדת" ולממש את כל תיק ההשקעות של האונברסיטה. כן, היא נתנה הוראה למכור את כל תיק ההשקעות של האונברסיטה בדיוק במרץ האחרון כשכל שווקי ההון בעולם היו בשיא הירידות. תאמרו, מזל רע; תאמרו, זו חכמה בדיעבד לדעת שזה היה שיא השפל; תאמרו, זה היה צעד נכון בעיתוי גרוע, אבל אני אומר: לא לא ולא!. ליאורה מרידור שייכת לקבוצה של אנשים (מישהו אמר אליטה?) שפועלת ומתנהגת לפי הכללים שהיו נהוגים פעם. אנשים אלו שכיהנו בעבר בתפקידים בכירים בשירות המדינה נוטים בשל כך לזלזל בהישגים ולא להאמין ביכולות של איש זולתם. הם בטוחים שגם היום, הם יודעים איך הדברים באמת מתנהלים ולכן הם לא סומכים על אף אחד חוץ מאשר על עצמם.
ההתנהגות שלהם מזכירה קצת את ההתנהגות של הנהגים האלו שעסוקים כל הזמן בלמצוא עברות תנועה של נהגים אחרים. אלו שכל הזמן מתלוננים על תרבות הנהיגה בישראל, על הכבישים המשובשים והתשתית הגרועה. לכו תסבירו להם שמצב התשתיות בישראל הוא טוב ואף טוב מאוד במקומות מסוימים. לכו תסבירו להם שהנהג הישראלי השתפר משמעותית בנהיגה שלו. לכו תראו להם שמספר ההרוגים בישראל הוא הכי נמוך שהיה אי פעם.זה לא יעזור. הם תמיד ירטנו ויאשימו את האופי הישראלי בכל תאונה.
באותו אופן, ליאורה מרידור פשוט לא היתה מוכנה להאמין שמשהו השתנה. היא בטח מנהלת כבר שנים את אותן השיחות עם אותם אנשים שבהן הם מגיעים תמיד לאותה מסקנה: "המצב גרוע ואין שם למעלה אף אחד שיודע מה צריך לעשות".
עכשיו צרפו את הגישה הזו ליהירות שממילא טבועה אצל בכירים בשרות המדינה לשעבר ותקבלו פעולות תמהות ולא סבירות כמו זו שעשתה ליאורה מרידור. רק מי שמשוכנע שהוא מבין ויודע יותר טוב מכולם, יכול לעשות פעולה כל כך קיצונית וחד צדדית שלא לוקחת בחשבון מצב שאולי הוא שוגה.
בניהול השקעות כולנו מקבלים לא פעם החלטות שגויות. זה רק טבעי בסביבה שאין בה ודאות. אבל מי שפועל בצורה חד צדדית בהשקעות מתנהג כאילו הודאות כן קיימת. פעם זה אולי היה נכון, פעם ידעו כולם שהכלכלה הישראלית במצב קשה והיא יכולה רק להתדרדר - הייתה ודאות. אנשי האתמול רוצים להאמין שהודאות עדיין קיימת. אך היא לא. היא נעלמה עם ישראל של פעם.


מניות
שווקי ההון ממשיכים את מסעם האיטי כלפי מעלה בסיוע הנתונים והדוחות הכספיים שמפתיעים לטובה כל רבעון מחדש. השווקים זקוקים להפתעות האלו כדי להתגבר על הפחדים של המשקיעים מכך שההתאוששות היא אולי מהירה מידי.
אנו סבורים שההתאוששות אינה מהירה מידי. זו היא פשוט תגובה לירידות החדות מידי והחששות המוגזמים שהפילו את השווקים בעולם לרמות שפל היסטוריות. השווקים אינם יקרים עכשיו והם יעלו בעזרת הנתונים הכלכליים שימשיכו להיות טובים.
המלצתנו: עדיין לא הגיע הזמן לצאת מהמניות.

שוק האג"ח
נגיד בנק ישראל סטנלי פישר קיבל את הקרדיט על היותו הנגיד הראשון בעולם שהעלה את הריבית במשק. מדד ספטמבר השלילי (0.3%- ) מקטין את הצורך של הנגיד להמשיך במגמה הזו ולכן לא נראה את הריבית במשק עולה בקרוב. הריבית תעלה כמובן ביחד עם הריביות במקומות אחרים בעולם, מה שצפוי לקרות רק באמצע 2010 , אם נסכים לפרשנות המקובלת לדברי ברננקי.
המלצתנו: להישאר עדיין באפיקים שקליים קצרים.

מט"ח
המטבע האמריקאי ממשיך להתדרדר בעולם וגם בישראל. הניסיון של בנק ישראל להיאבק במגמה זו נראה לנו נואש ונידון לכישלון. בשלב זה אנו לא רואים מה יעצור את המגמה הזו של הדולר מלבד התארגנות של מספר נגידים שיפעלו ביחד לחיזוקו.
המלצתנו: הדולר אולי לא יחלש, אבל אנו לא מוצאים סיבה שתגרום לו להתחזק.
נתוני שוק - נכון לתאריך 15/10/2009
ערך
שינוי חודשי %
שינוי מתחילת השנה %
ת"א 25
1042
9.57
59.13
דאו
10063
3.92
14.66
נאסד"ק
2173
3.38
37.79
דולר / ש"ח
3.718
1.14-
2.21-
ריבית בנק ישראל
0.75
0
1-
אינפלציה
105
0.3-
3.46
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר