Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

אינפלציה בישראל? עדיין לא

16 יולי 2007
בערך פעם בשנה מאפשרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרשנים לבשר לציבור על כך שהאינפלציה חוזרת. אם תקליקו במנוע החיפוש "גוגל" את צירוף המילים "האינפלציה מרימה ראש" תגלו לא מעט מאמרים וכתבות שנכתבו בשנים האחרונות בעקבות מדד חודשי גבוה כלשהו.
רק בשנת 2003, בה ירד המדד בכמעט שני אחוז, לא נכתבו מאמרים החוזים התפרצות אינפלציונית קרובה. בכל שאר השנים ניתן למצוא לא מעט הערכות המזהירות מפני עליות מחירים שיש להיערך לקראתן.
אך אבוי, מי שנערך להתמודד עם מדדים גבוהים מצא את עצמו מול סדרה של מדדים נמוכים ואף שליליים. בשנת 2003 ירד מדד המחירים לצרכן ב - 1.9%. בשנים 2004 ו – 2005 עלו המדדים ב - 1.2% ו - 2.4% בהתאמה, ואילו בשנת 2006 ירד המדד בשיעור מזערי של 0.1% בלבד.
מדד חודש יוני הנוכחי הפתיע רבים ועלה ב- 0.7%. מתחילת השנה עלה המדד באחוז, שזהו הגבול התחתון של יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה. לא מפתיע על כן, שישנם רבים וטובים החוששים כי אנו עדים לתחילתו של תהליך של עליית מחירים במשק.
אינפלציה מתרחשת כאשר הרבה כסף רודף אחרי מעט סחורות ולכן הוא מעלה את מחירן. הסכמי שכר נדיבים והירידה באבטלה יכולים אכן ליצור מצב כזה, אך אנו עדיין רחוקים ממנו. אנו עדיין נהנים גם ממחירי יבוא זולים עקב השקל החזק.
השקל אמנם נחלש בחודש שעבר מול הדולר וגרם לחלק ניכר מהעלייה במדד, אך אין סיבה להאמין שהתהליך הזה ימשך בישראל בעוד בשאר העולם, הדולר דווקא נחלש .
בכל מקרה, אנו סבורים שראוי להתייחס אל העלייה במדד הנובעת מעליה במחיר הדולר כאל "קפיצת מדרגה" באינפלציה ולא כאל תהליך אינפלציוני מתמשך. אנו לא צופים עליה מתמשכת במחיר הדולר ולכן אנו לא מאמינים שתתפתח בישראל אינפלציה.

מניות

בעקבות עליות המחירים החזקות בכל הבורסות בעולם, הצטרפו לא מעטים למחנה של חוזי השחורות. במחנה זה יושבים רבים המונים אחת לאחת את כל הסיבות שיובילו למפולת גדולה. איש לא יופתע שם אם מחר תתרחש מפולת בשווקים בעולם. אנחנו נופתע! לא בגלל שאנו סבורים שמפולת לא יכולה להתרחש, אלא בגלל שלא ניתן להרוויח מהשקעות אם נערכים כל הזמן למפולת. רבים במחנה חוזי השחורות צפו את המפולת המתקרבת בכל אחת מחמשת השנים שעברו. המפולת שבוששה לבוא הותירה אותם באפיקים סולידיים עם תשואות הולכות וקטנות. ייתכן ונופתע כאשר תגיע המפולת, אבל אין זה אומר שזה יהיה סוף העולם. הכלכלה העולמית היא במצב לא רע וההתאוששות לא תארך הרבה זמן. מי שמפזר את ההשקעות שלו יעבור גם תקופה של ירידות בשלום, אבל מי שכל הזמן מנסה להתחמק ממפולת לא ירוויח בעליות.

להמשיך ולהשקיע באותן פרופורציות בשווקים בישראל ובעולם, בעיקר בארה"ב.

שיקלי

בעיית חדלות הפירעון, של משכנתאות בשוק הסאב-פריים בארה"ב, הציתה פחד אצל משקיעים בכל העולם. החשש מפגיעה במדיניות מתן האשראי ובאמון הציבור הובילה לעליה בתשואות בשוק הסאב-פריים וגם בשווקי אג"ח אחרים ובכללם בישראל. לעליה בתשואות באפיקים השקליים תרמו גם הערכות שנגיד בנק ישראל יעלה את הריבית במשק במידה ותחול התעוררות אינפלציונית . שוק הנדל"ן בארה"ב מתמודד בינתיים היטב עם שיעור חדלות הפירעון של המשכנתאות ולכן ייתכן ונראה בקרוב ירידה בחששות ואולי גם ירידה בתשואות. בישראל, אנו לא מאמינים שנראה התעוררות אינפלציונית ולכן אנו סבורים שהעלייה בתשואות של אגרות החוב השקליות הייתה מוגזמת.

לנצל את הירידות כדי לקנות אגרות חוב שקליות מסוג שחר לטווח ארוך.

מט"ח

הדולר התחזק החודש בצורה משמעותית מול השקל למרות שמול האירו הוא דווקא נחלש. אנו נוטים לראות בעליית הדולר, תיקון לירידה החדה שלו לאזור ה- 4 ₪ ומאמינים שברמה הזאת פוטנציאל ההתחזקות שלו מוגבל.
להחזיק מט"ח דולרי כהגנה וכדי ליהנות מריבית גבוהה.

נתוני שוק - נכון לתאריך 15/07/2007
ערך
שינוי חודשי
שינוי מתחילת השנה
ת"א 25
1160
3%
19.6%
דאו
13907
2.17%
9.22%
נאסד"ק
2703
3.17%
8.49%
דולר / ש"ח
4.28
3.40%
1.96%-
ריבית בנק ישראל
3.5%
0
1%-
אינפלציה
0.7%
1%
הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר