Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

אבטחה לא מבטיחה

25 יוני 2004
בימים אלו, אנו עדים להתפתחותה של בועה חדשה במגזר שאין בו חלומות ולא סיכויים גדולים, אולי ההפך – מגזר האבטחה. מניות של חברות רבות בתחום האבטחה ובתחומים משיקים עלו לאחרונה בעשרות ואף במאות אחוזים. חברת מגל, לדוגמא, עלתה לאחרונה ביותר ממאתיים אחוז, במחזורי ענק והגיעה לשווי, שהפתיע גם את מנהליה ובעליה, שעסקו במרץ במימוש אחזקותיהם. הרציונל מאחורי הריצה למניות האבטחה, גורס כי ניתן להגן על תיק המניות מפני פיגוע או אירוע ביטחוני גדול ע"י קנית סל של מניות חברות אבטחה. הרי לאחר פיגוע (עדיף מגה פיגוע), השווקים עלולים להתמוטט, אך לעומת זאת, חברות האבטחה בודאי ירוויחו מכך. נשמע פשוט.

אך למה להתגונן רק מפני מגה פיגוע? בדרך דומה ניתן להתגונן גם מפני רעידת אדמה בקליפורניה (או בישראל) ע"י קנית סל של חברות בניה, שודאי ירוויחו מגל הבניה שיבוא אחרי הרעידה; או ע"י רכישת מניות של חברות עם שטחי נדל"ן בנבדה, למקרה שקליפורניה תשקע בים; ואולי, כדאי לקנות סל של חברות המייצרות משאבות מים, למקרה שיפאן תוצף בגל ענק (לאחר שקליפורניה תשקע בים, כמובן).

אין סוף לתרחישים שניתן להעלות על הדעת ולנסות להתגונן מפניהם. טרור הוא רק אחד מהם ולאו דווקא המסוכן מכולם. אנו סבורים כי לטרור העולמי אין יכולת להשפיע מהותית על כלכלת העולם. ככל שהטרור יהיה נפוץ יותר ויפגע במקומות רבים יותר – הוא יאבד את יכולתו להזיק כלכלית. הטרור יעיל רק כאשר הוא בלתי צפוי ונדיר. כאשר הוא נפוץ, הוא משתכלל בתוך מכלול הסיכונים. החשש מפיגועים כבר משוקלל בתוך המחירים בשוק המניות בתל אביב ובמידה מסוימת גם בשווקים אחרים. משקיעים המחפשים לגדר סיכונים, מוטב שיתגוננו מפני עלית הריבית או התרחבות תקציבית ולא מפני קטסטרופות. הדרך להתגונן מפני תרחישי קטסטרופה היא לא ע"י ניסיון להרוויח מהם, אלא ע"י השקעה במניות במינון סביר, בפיזור רחב ולאורך זמן. בנאלי אבל נכון.

מניות
בארה"ב מתקבלים מידי יום נתונים אופטימיים לגבי מצב המשק, אשר באופן פרדוכסלי מחלישים את השוק, עקב החשש בלב המשקיעים מפני עליה בריבית. החשש ימשיך ללוות את השוק, אך אנו מעריכים שהנתונים הטובים יגברו. בארץ, צפויים אירועים חיצוניים ( תכנית התנתקות, בני מזוז וכד.) אשר בוודאי ישפיעו נקודתית על השוק, אך לא יעצרו את הכיוון החיובי הנובע מהצמיחה במשק.
המלצתנו: כאמור, למכור מניות של חברות אבטחה ולהגדיל חשיפה למניות בכל פעם שאירועים חיצוניים ישפיעו על השוק בכיוון מטה.

שיקלי
הטראומה שהותירה ההורדה של הריבית אל מתחת ל - 4% לפני שלוש שנים, מסבירה אולי את הדרך הרגועה שבה התקבלה הכרזת הנגיד על עצירה זמנית במגמת הורדת הריבית. משמעות ההכרזה היא, שכנראה לא נראה רווחי הון בשחרים, בתקופה הקרובה.
המלצתנו: התשואה בשחרים הארוכים ממשיבה להיות גבוהה ואטרקטיבית (7.5%).

מט"ח
הציפיות להעלאה מסוימת בריבית על הדולר חיזקו את המטבע האמריקאי מול רוב המטבעות המרכזיים בעולם, פרט ליין היפאני. גם השקל לא נחלש מהותית מול הדולר ועל כן הוא התחזק מול שאר המטבעות . להערכתנו, הדולר ימשיך להתחזק והשקל יתחזק יחד אתו גם אם ייחלש מולו במעט.
המלצתנו: להמשיך ולהחזיק בדולרים על אף הריבית הנמוכה, גם כהגנה לאפיקים השקליים הארוכים.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר