שאלות נפוצות מסחר בארץ


מהו חשבון מסחר?

חשבון מסחר הינו חשבון דרכו ניתן להעביר הוראות קנייה ומכירה של מוצרים הפיננסים (מניות, אג"חים, קרנות נאמנות ומק"מים) בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מהו חשבון נאמנות בבתי השקעות והאם החשבון בטוח כמו בבנק?

בית ההשקעות הוא חבר הבורסה לני"ע בת"א אשר אצלו יכולים לקוחות פרטיים לפתוח חשבון ולסחור בשוק ההון.

"חשבון נאמנות" אינו מוגדר בחוק הנאמנות במשפט הישראלי אך מסעיף מרכזי בו ניתן להבין מספר דברים:

נאמנות מוגדרת כ"זיקה לנכס שעל פיה חייב נאמן להחזיק או לפעול בו לטובת נהנה". לעניינינו, ה"נאמן" הוא בית ההשקעות בו נפתח החשבון, ה"נהנה" הוא אותו אדם אשר העביר את החשבון מהבנק לבית ההשקעות וה"נכס" הוא בעצם חשבון ניירות הערך. ניתן לראות, כי בית ההשקעות מחויב עפ"י חוק להחזיק ולפעול בחשבון ניירות הערך לטובת בעל החשבון.

פתיחת חשבון מתבצעת בנפרד לכל בעל חשבון על מנת למנוע טעויות ובין בעלי חשבונות שונים או פעולה בחשבון רק באמצעות הוראה בכתב של בעל החשבון. חשבונות ניירות הערך של הלקוחות נפתחים ומנוהלים ע"י הלקוחות בנפרד מחשבון הנוסטרו של בית ההשקעות.

החוק מחייב את בית ההשקעות להחזיק את יתרות המזומנים של הלקוחות בחשבונות נאמנות בבנקים הגדולים. משמעות הדבר שיש הפרדה מלאה ומוחלטת בין הנכסים של הלקוחות להון העצמי של בית ההשקעות. הכסף המזומן של הלקוחות מוחזק ע"י בית ההשקעות בנאמנות והוא אינו רשאי לעשות כל שימוש בכסף למעט הפקדתו בפיקדונות שקליים יומיים אשר את הריבית מהם הוא מחויב להחזיר ללקוח.

נקודה נוספת וחשובה היא שניירות הערך של הלקוח שבחשבונו מופקדים למעשה במסלקה של הבורסה וזה מהווה הגנה נוספת. בנוסף כל בית השקעות הוא חבר בורסה המחויב לספק בטחונות על פי חוק.


האם חשבון מול בית השקעות זהה לחשבוני האישי בבנק?
לא. חשבון בבית השקעות משמש למסחר בניירות ערך בלבד ולא מאפשר ניהול עו"ש בדרך הרגילה שאנו מכירים, כרטיס אשראי, צ'קים משכורת ועוד.האם חשבון מול בית השקעות זהה לחשבוני האישי בבנק?

לא. חשבון בבית השקעות משמש למסחר בניירות ערך בלבד ולא מאפשר ניהול עו"ש בדרך הרגילה שאנו מכירים, כרטיס אשראי, צ'קים משכורת ועוד.

מהם היתרונות של בתי ההשקעות מול הבנקים?

  • שירות - בית ההשקעות מובנה יותר לשוק ההון יותר מאשר הבנק עצמו במובן של שירות לקוחות, חדרי מסחר ועוד. השירות שתקבלו מול בתי ההשקעות הינו אמין, מהיר ונוח יותר מאשר הבנק.

  • מערכות מסחר - בתי השקעות מאפשרים ללקוחותיהם עבודה עם מספר מערכות מסחר בשונה מהבנק.

  • ביצוע פעולות מהמחשב הפרטי שלכם בבית - תוכלו לבצע את פעולות הקנייה והמכירה של ניירות הערך השונים דרך אתר האינטרנט של הברוקר שלכם באמצעות המחשב האישי שלכם מהבית (זה אפשרי גם במרבית הבנקים).

  • שעות פעילות ארוכות יותר - שעות הפעילות היומיות של הברוקרים נמשכות שעות רבות יותר מאשר בבנקים. אצל חלק מהברוקרים תוכלו אף לבצע פעולות בשעות הערב ולפעמים גם בסופי שבוע. נציג מטעם הברוקר יעמוד לשירותך בכל שעות הפעילות הללו על מנת לקבל את הוראות המסחר שלכם.

  • ריבית גבוהה יותר על סכום הכסף בעו"ש - סכום הכסף המזומן שימצא בחשבונכם אצל הברוקר יזוכה בדרך כלל באופן אוטומטי בריבית שנתית בגובה ריבית הפריים פחות 2%-2.2%, הגבוהה באופן משמעותי מהריבית שתקבלו בבנקים.

  • עמלות - העמלות בבתי השקעות אטרקטיביות וזולות יותר מהעמלות שמשלמים לקוחות הבנקים, משלמים רק עבור פעולות קנייה ומכירה בלבד. בנוסף אין עמלת אי ביצוע הוראת קנייה/מכירה,    עמלת מינימום, עמלת קבלת דיווידנד, עמלת מימוש זכויות ועמלות נוספות שהבנק גובה. גובה העמלה ייקבע בהתאם לאופי הפעילות והיקפם.

במה כרוך הליך פתיחת החשבון למסחר מול בית השקעות?

כדי לפתוח חשבון תוכל למלא את פרטיך באתר, לפנות במייל או בטלפון לפרוקסימה ונציגנו יחזרו אליכם לתיאום פגישה.
אורך הפגישה כחצי שעה עד שעה ובמהלכה מקבל הלקוח הסבר מפורט על דרכי העבודה ועל מערכת המסחר האינטרנטית. בפגישה זו חותם הלקוח על מסמכים לפתיחת חשבון, מזדהה באמצעות תעודת זהות.

הליך פתיחת החשבון הינו נוח ופשוט. הוא כולל מספר שלבים:

  • חוזה - חתימה על חוזה סטנדרטי לכלל בתי ההשקעות בארץ.

  • זיהוי - בית ההשקעות חייב לבצע זיהוי לקוח פנים מול פנים, באמצעות אחד מעובדיו.

  • העברת כספים - ניתן להעביר כספים אל בית ההשקעות מבתי השקעות שונים ומהבנקים עצמם.

  • קבלת אישור - כולל שם משתמש וסיסמה למערכות המסחר.

אילו מסמכים עלי להציג בעת פתיחת החשבון?

תעודת זהות בתוקף.
תעודה נוספת (רישיון נהיגה, חוגר, תעודת מילואים וכיו"ב).


תוך כמה זמן נפתח החשבון?

מספר ימים לאחר חתימת החוזה. לאחר ההפקדה יינתן שם משתמש וסיסמה להפעלת החשבון במערכת מסחר.


ישנם מספר רב של בתי השקעות, איך אדע מי המתאים ביותר?

לכל בית השקעות יש יתרון יחסי בסוג מסחר מסוים. חלקם מתמחים בשוק האמריקאי, חלקם בעלי עמלות נמוכות ובחלקם אפשרות לבצע מכירה בחסר. בשורה תחתונה, יש להתאים ללקוח תנאי מסחר אידיאלים המתאימים לפעילותו עם התמקדות בעמלות, מערכות מסחר, מינוף, אשראי, ריבית עו"ש.

לפרוקסימה קיימים הסכמים עם מספר בתי השקעות בארץ ובעולם ללא תלות בבית השקעות מסוים, לכן טובת הלקוח היא העומדת בראש ובראשונה והיא מהווה את השיקול העיקרי בהתאמת בית ההשקעות ומערכת המסחר לאופי הלקוח.
 

איך אני קונה מניות ושאר מוצרים פיננסים דוגמת אג"חים?

לאחר פתיחת החשבון והעברת הכסף לחשבונך, תקבל הרשאות למערכת מסחר של הבורסה. דרך מערכת זו ניתן לקנות/למכור כל נייר ערך שנסחר בבורסה.


האם אפשרי לפתוח חשבון משותף?

כן, ניתן לפתוח חשבון משותף.


מהו הערך המוסף שאני מקבל בהתקשרות עם פרוקסימה?

היכולת להתאים את בית ההשקעות ומערכות המסחר ללקוח, תמיכה של בית ההשקעות ועמלות נמוכות.


מהם העמלות בקנייה/ מכירה מניות/אג"ח/אופציות בארץ ובחו"ל?

העמלות משתנות מלקוח ללקוח ונקבעות על פי גודל התיק, סך הפעילות ואופי הפעילות.


מה קורה לכסף שיושב בחשבון ולא מושקע בניירות ערך?

בשונה מהבנקים, יתרות מזומן בחשבון צוברות ריבית יומית אוטומטית המוזנת לחשבון הלקוח בסוף כל חודש.


האם אפשר להעביר ניירות ערך מבנק/בית השקעות אחר?

כן, ניתן להעביר ניירות ערך מכל מקום אחר.


האם העברה של ניירות ערך מבנק/בית השקעות אחר נחשב לאירוע מס?

לא, במידה ושמות בעלי החשבון זהים בשני הברוקרים השונים, אחרת זה נחשב לאירוע מס.


האם ניתן להעביר הפסד הון מברוקר לברוקר?

לא, הפסד הון לא ניתן להעברה.


לאחר פתיחת חשבון המסחר, כיצד אפקיד כסף לחשבון?

קיימים מספר חשבונות אליהם ניתן להעביר כסף, בהתאם לברוקר ולבנק אתה מעוניין להעביר. כסף זה יועבר לחשבון הנאמנות שנפתח על שמך, לאחר שליחת האסמכתא אלינו(בפקס).


כיצד כספי מוחזר לחשבוני בבנק?

ניתן להעביר כל סכום שתרצה מחשבונך בברוקר לחשבון אחר על ידי העברה בנקאית.

פרוקסימה ניהול השקעות בע"מ | רחוב מונטיפיורי 35 תל אביב 65201 | טלפון: 03-5251544 | פקס: 03-5251546
אודות     |     ניהול תיקי השקעות     |     מסחר עצמאי     |     Proxima Ventures     |     גילוי נאות     |     צור קשר