Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

טלנובלה חקלאית בארגנטינה

02 מאי 2008
ContentPageImage
החודש, חזרו כותרות העיתונים לזעוק מרה נוכח מחירן הגואה של הסחורות בסקטור החקלאיות ברחבי העולם. צעדים מרסני צריכה וייצוא שננקטו בתקופה האחרונה ע"י מספר ממשלות היוו קטליזאטור סמוי לתמורות החדות שנרשמו במחירי התבואות.
לאור עליות המחירים החדות עומדות היום האומות המובילות ביצוא חומרי הגלם למזון אל מול דילמה לא פשוטה – האם לשבת בחיבוק ידיים ולתת לחקלאים המקומיים להנות ממלוא ערך עליית המחירים, או להתערב למען כלל האוכלוסייה ולמתן את אינפלציית המחירים.

אחת הסאגות המרתקות שמביא עימו רף המחירים החדש, מתרחשת בימים אלו בארגנטינה. החלטות הממשלה והצעדים הננקטים ע"י היצרנים המקומיים בענקית החקלאות הדרום-אמריקאית משפיעים וימשיכו להשפיע לפחות בטווח הקרוב על מחירי הסחורות ועל מחיר מניותיהן של חברות חקלאות הקשורות למדינה.

לקראת סוף מרץ הכריזו כ-300,000 חקלאים ארגנטיניים על שביתה כללית. ההשבתה נבעה מהחלטה על העלאה חדה ומפתיעה במיסי הייצוא על שלל התוצרים החקלאיים. מס הייצוא עלה בין ליל מכ-33% לכ-41%, במה שנראה כהחלטה הכלכלית המשמעותית הראשונה לממשלתה החדשה של כריסטניה קירשנר רעייתו של הנשיא הקודם, נסטור.

ההחלטה על ההשבתה הזניקה את מחירי הסויה הבשר והתירס בבורסת הסחורות של שיקאגו, מחשש לחוסרי היצע שינבעו עקב כך. העלאת מיסי הייצוא דווקא בשעה בה אישוני החקלאים מפנים את מקומם לסימני דולר אמריקאי, עוררה תהודה רבה בכל רחבי המדינה ששגשוגה תלוי כל כך בפדיון החקלאים.

ארגנטינה היא אחת מיצואניות התוצרים החקלאיים הגדולות בעולם. במשך שנים היא נמצאת בחמישיה הראשונה של יצואניות החיטה, תירס, בשר ולאחרונה גם סויה, על מוצריה.

כ- 60% מהכנסות הייצוא של ארגנטינה מגיעות ממוצרי החקלאות, בעוד תוצרי התעשיות המסורתיות האחרות משרתים בעיקר את האוכלוסיה המקומית.

כעבור שלושה ימי שביתה ולאור לחצים הולכים וגוברים על הממשלה, נאותה ראש הממשלה, להפגש עם ראשי החקלאים ולנסות ולעדן את הגזרה.

בתגובה, הכריזו החקלאים על הפוגה בת 30 יום בשביתה, בה ינסו להגיע לעמק השווה בסוגיה שמהווה עבורם קש ששבר את גבו של החקלאי הארגנטינאי הפשוט.

ההחלטה על העלאת מסי הייצוא אינה החלטה של מה בכך עבור מנתבי המדיניות הכלכלית בארגנטינה. לאורך שנים ארגנטינה היתה ידועה כמעודדת צמיחה חסרת רסן על חשבון אינפלציה מוגברת.

הסלידה הארגנטינאית מריסון התמ"ג הביאה לכך שבשלוש השנים האחרונות האינפלציה בארגנטינה היתה דו-ספרתית וכפולה בעוצמתה לעומת האינפלציה שנרשמה בשכנתה, ברזיל, שנהנית כמוה ממחירי הסחורות המרקיעים, אך נקטה במדיניות כלכלית שמרנית יותר.

בעוד ברזיל מטילה מסים ישירים על משקיעים זרים הרוכשים אגרות חוב ממשלתיות, ארגנטינה שומרת באדיקות על שער דולר גבוה באופן מלאכותי, כדי לעודד את הייצוא (החקלאי בעיקר), ואף דרבנה חקלאים ותעשיינים רבים להגדיל את תוצרת ע"י הגדלת סובסידיות ושיפור תנאי הפנסיה.

כעת, בצעד חריג מנסה הממשלה לרסן את הייצור ואת עליות המחירים ע"י הגבלת הייצוא. את ההחלטה נימק שר האוצר (שאף הספיק להתפטר השבוע) בכך שהפדיון הגבוה שיקבלו החקלאים לנוכח מחירי הסחורות ושער הדולר הגבוה, יקזז את נתח העלאת המס.

אל מולם ניצבים האיכרים הפשוטים הנתמכים במפתיע ע"י רוב הציבור האורבאני בטענה אחת מרכזית שעושה שכל. הטלת המסים החדשים תפגע בחקלאי הקטן ותחזק, על חשבונו, את הקונגלומרטים הגדולים הפועלים בתעשיית החקלאות של ארגנטינה.

האולטימטום בן 30 הימים עומד לפוג בסוף השבוע הנוכחי ואחריו, באם לא תתרחש כל התקדמות, ישובו החקלאים להפגין בכיכרות בואנוס איירס ולחסום את הדרכים המובילות את התבואה אל מפעלי העיבוד.

על אף שנראה כי הפעם הממשלה, שקמה זה מכבר, תעשה מאמצים כנים לרצות ולו במעט את השובתים, קשה לחזות את העתיד לקרות. במדינה שבה התנהלות ממשלתית הגונה וחפה משיקולים זרים אינם לחם חוק ניתן להניח כי הפרשה רחוקה מסוים.

בין אם האוליטמטום יסתיים בדרכי נועם או בהחרפת המצב הקיים, סביר שהתוצאות יתנו אותותיהן גם בשוק ההון האמריקאי וגם במחירי חלק מהסחורות החקלאיות.

נבחן שתי חברות שרמת החשיפה שלהן לשוק החקלאי בארגנטינה גבוהה וכל תמורה בתנאי השוק החקלאי בארגנטינה ישפיעו גם על שערי מניותיהן.

הראשונה, מבית, חברת קרסוד (סימול: CRESY). החברה הינה ענקית חקלאות מקומית שידה בכל שלוחה של התעשייה החקלאית בארגנטינה. לקרסוד 18 חוות לגידולי בקר, הפקת חלב וגידול סוגי תבואה שונים אותם היא בעיקר מייצאת. תחום נוסף בו עוסקת החברה הוא החכרת שטחי גידול לחקלאים קטנים ברחבי ארגנטינה.

לאחרונה אף קנתה קרסוד חברת נדל"ן מובילה בארגנטינה, מהלך שהסב לה הפסדים לא מעטים לנוכח תוצאותיה המאכזבות של חברת הנדל"ן.

מניית קרסוד חוותה ירידות שערים חדות מסוף 2007, בעיקר בגלל ההשקעה הכושלת בנדל"ן. המנייה איבדה כ-33% משיא של 25$ בנובמבר 2007.

כיום, מניית החברה נמצאת בעמדת המתנה ברורה לתוצאות המאבקים הפנימיים בארגנטינה. החרפת העיצומים עם תום 30 ימי האולטימטום יפגעו בחברה וניתן יהיה לשקול כניסה לפוזיציית שורט ולו קצרת טווח. פתרון למשבר עשוי לדחוף את המניה באופן חד מעלה.

חברה נוספת שחלק נכבד מהכנסותיה מגיע מארגנטינה היא באנג' העולמית (סימול: BG).

החברה הניו-יורקית עוסקת בשני תחומים עיקריים: רכישה, אחסון ומכירה של תבואה חקלאית וייצור ושיווק דשנים. לבאנג' פרישה נרחבת בארגנטינה של מחסני תבואה אותה היא מוכרת לחברות המזון הגדולות בעולם. בנוסף בגלל רשת הקשרים הענפה שלה בדרום אמריקה, חלק גדול מלקוחות הדשנים של החברה ממוקמים בארגנטינה.

השביתה הביאה לכך שלחברה לא היתה תוצרת חקלאית לאסוף בכל נקודות הפריסה של בארגנטינה למרות שהתחייבה מבעוד מועד לאספקת התוצרת אל מול חברות זרות.

מניית החברה איבדה כ-12% ביום בו הודיעו החקלאים הארגנטינאים על כינון השביתה, אך שינתה מגמה ורכבה על רוח העליות במחירי הסחורות וההפוגה שהוכרזה 3 ימים לאחר פרוץ השביתה.

המגמות הצפויות למניית קרסוד עם סיום האולטימטום, סביר שיקרו גם לבאנג' עם כי בעוצמה קטנה יותר שכן לבאנג' עסקים ענפים ברחבי הגלובוס.

בנוסף לתנודתיות הצפויה במניות עם היוודע גורל השביתה , מחירי החוזים על תוצרי הסויה (שמן, חלב) ועל הסויה עצמה, יחד עם החוזים על החיטה והתירס הנסחרים בבורסת הסחורות של שיקאגו, צפויים לתנודתיות עזה. סיום חיובי של השביתה יביא לירידה במחירי הסחורות ואילו החרפת העיצומים עלולה לבשר על דילול ממושך של היצע הסחורות ומכאן שמחירן יעלה.

מאת: דן פיינשטיין | מתוך מדור וול-סטריט של האתר bizportal.co.il | פורסם ב-01.05.08

 

לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר