Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

הגאות בשוק האג"ח הקונצרני מוזילה למנפיקים את עליות המימון

20 מרס 2017
על היתרונות בהרחבת סדרת אג"ח,  והאם ניתן להרוויח מזה כסף?  
דלק קבוצה, חברה-לישראל ,ביג, ישרס ואיירפורט-סיטי הן רשימה חלקית של חברות בורסאיות אשר  ניצלו את הגאות בשוק האג"ח הקונצרני ובחרו לגייס חוב במתכונת של הרחבת סדרה אג"ח קיימת. להבדיל מהנפקת סדרת אג"ח חדשה, הרחבה סדרה קיימת נחשבת כזולה יותר ואף מקצרת את זמן הגיוס, בשל הסתמכותה על תשקיף ושטרי נאמנות קיימים. יתרון נוסף קשור למחיר איגרות החוב ביחס להנפקה המקורית, שכן כאשר חברה כלשהי מזהה שהביקושים לאפיק הקונצרני הולכים וגוברים, היא עשויה לנצל את המגמה ולהנפיק את אותה האג"ח במחירים גבוהים יותר ובכך להוזיל באופן משמעותי, את עליות הגיוס.
מנגד, למשקיעים המחזיקים כבר בסדרה שבה מבוצעת ההרחבה, מדובר בחדשות רעות לטווח הקצר, שכן חברה המעוניינת לגייס, צריכה להציע את אגרות החוב המורחבות בהנחה כלשהי ממחיר השוק הנוכחי בכדי לשכנע את הציבור לרכוש אותן, בנוסף, פעולת ההרחבה משנה את פרופיל הסיכון של החברה, והריבית שדורשים המשקיעים עולה בהתאם. במסמך זה ננסה לספק אינדיקציות אשר עשויות לסייע לנו באיתור סדרות אג"ח, בעלות פוטנציאל להרחבה עתידית:
לפני הכל, מומלץ לעיין בתשקיף האג"ח ובשטר הנאמנות ולבחון האם עומדת למנפיקה, הזכות לגייס כמות גבוהה יותר משהיא הציעה בהנפקה הראשונית ונדגיש כי חברה אשר מחזיקה מס' סדרות אג"ח תעדיף להרחיב בסדרת האג"ח בעלת המח"מ הארוך ביותר.  
אתגרים תזרימיים: הרחבת סדרת אג"ח מתבצעת בדרך כלל לצורך פירעון חוב קצר מועד או לצורך מימון הפעילות העסקית הנוכחית או העתידית של החברה. אי לכך, כאשר לחברה חוב שעומד לפירעון בקרוב, ובנוסף אג"ח ארוכה יותר אשר נסחרת במחיר המגלם עלות גיוס הון נוחה, הרחבת הסדרה הארוכה היא אחת הפעולות האפשריות וההגיוניות אשר עומדות לרשותה. כך לדוגמא, חברה-לישראל החליטה לבצע הרחבה בסדרה 11 ( הארוכה ) בכדי לממן את תשלום ריבית ופדיון של  סדרה 7 (הקצרה) .
ההיבט המסחרי:  הנחת העבודה גורסת שהנפקה בדרך של הרחבת סדרה מתבצעת כמעט תמיד תוך התבססות על מחיר השוק של האג"ח. ולכן אם מחירה של אג"ח עלה בצורה משמעותית בזמן קצר, מבלי שמצבה העסקי של החברה השתנה, יש לצפות שהמנפיקים יבקשו לנצל סיטואציה זו, לצורך הגדלת מקורות המימון. כך עשתה קבוצת דלק , כאשר ביצעה לפני כחודש הרחבה לסדרה ל"א , וכך עושה בימים אלו חב' אדגר, באמצעות הרחבת סדרה ט'.
עידכוני דירוג: אינדיקציה נוספת טמונה בפרסומי סוכנויות הדירוג, להלן מידרוג ומעלות. שכן הודעה מטעמן אודות אישור או העלאת דירוג של סדרת אג"ח קיימת משמשת לעיתים קרובות כהכנה להרחבה אפשרית, לדוגמא, נציין את חברת הנדל"ן ישרס אשר החליטה לבצע הרחבה לסדרות האג"ח שלה ( סדרה טו' ו- יד') סמוך לפרסום זה.
האם הרחבת סדרת אג"ח טומנת בחובה הזדמנות לרווח מהיר? ישנם סוחרי אג"ח זריזים, שעם פרסום הודעת חברה על כוונתה להרחיב סדרה קיימת, ממהרים למכור את האג"ח שמחירן עדיין גבוה, רק כדי לנסות ולרכוש אותן בהמשך במחיר נמוך יותר, אם באמצעות הזמנה בהנפקה, ואם בשוק לאחר שמחירן יירד. בנוסף, הרחבת סדרה אג"ח מייצרת ביקושים מבניים אצל מנהלי תעודות-הסל אשר נדרשים לבצע התאמות שנובעות מהשינויים בהיקף הסדרה המורחבת, או עקב כניסה אפשרית למדדי התל-בונד השונים.
לסיכום: מתחילת שנת 2017  רשמו קרנות הנאמנות המתמחות באג"ח כללי גיוסים של למעלה מ-4 מיליארד ₪ . אנו סבורים כי הגאות אשר פוקדת את שוק האג"ח הקונצני והירידה ההחדה בתשואות,  צפויה להוות לחברות הבורסאיות קרקע פורייה להרחבות סדרות אג"ח נוספות . 


צחי קלמין

מנהל מחקר ואסטרטגיה

פרוקסימה בית השקעות.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר