Image is not available

A vision without action is merely a dream...

Slider

האתנול חוזר לכותרות

24 מאי 2008

יצרנית האתנול השניה בגודלה בארה"ב, פסיפיק אתנול (סימול: PEIX), פירסמה השבוע תוצאות טובות מהצפוי לרבעון הראשון של 2008. פרסום התוצאות גרר ראלי חסר תקדים במניית החברה ובמניות שאר יצרניות האתנול הנסחרות בוול-סטריט

ביומיים שמאז פרסום הדוח, הכפילה פאסיפיק אתנול את שוויה. שווי מנייתה זינק משפל של 3.25 דולר לכ-6.5 דולר בעוד חברות בולטות נוספות מהסקטור, דוגמת ורא-סאן (סימול: VSE) ואוונטין רניואבל אנרג'י (סימול: AVR) רשמו אף הן עליות של כ-20% ו-30% בהתאמה.

ממבט ראשון, הדוחות שהציגה פאסיפיק אתנול, לא מעודדים במיוחד. החברה הציגה ירידה חדה ברווח הרבעוני – הפסד של 90 סנט למניה לעומת רווח של 5 סנט ברבעון המקביל אשתקד.

ברם, מכירות החברה זינקו ב-63%, שיעור צמיחה לא שכיח בחברות ערך. נתון מעודד נוסף חבוי בהפרשה חשבונאית חד פעמית של 96 סנט למניה שביצעה החברה ברבעון הראשון. ללא ההפרשה, החברה היתה מציגה עליה מפתיעה ברווח לצד זינוק במכירות. הנתונים המעודדים שהציגה פסיפיק, יחד עם יצרניות האתנול המתחרות, גרמו למשקיעים לחשוב מחדש על כדאיות ההשקעה במניות האתנול – מהמניות החבוטות בשנה האחרונה בשווקים האמריקאיים.

מדווחי החברות, ניתן ללמוד כי קיצוצים תפעוליים שהביאו להתייעלות מאסיבית, הצליחו לשמור את החברות רווחיות למרות מחירי התירס הגבוהים, בניגוד לתחזיות המוקדמות.

האם שבוע הראלי מסמן שינוי מגמה ארוך טווח? לא בטוח. עתידה של תעשיית האתנול (האמריקאית בעיקר) תלוי במספר גורמים חיצוניים הרי גורל, שלחברות עצמן אין כל השפעה על התהוותם.

מחיר התירס

רובו המכריע של האתנול האמריקאי (ה-E85) מיוצר מתירס. מחיר התירס זינק מכ-2.4$ לבושל בקיץ 2006 למעל 6$ כיום. הזינוק המטאורי פגע אנושות בשולי הרווח של יצרניות האתנול והוא זה שהיווה את הסיבה העיקרית לקריסת מחירי מניות האתנול מתחילת 2007 עד לשבוע הנוכחי.

כידוע לכל, הביקוש הגובר לתבואות החקלאיות לצורך עיבוד מזון והעליה החדה במחירן כתוצאה מכך, הינו כורח המציאות מזה יותר משנה ואינו פוסח גם על התירס.

כיום, אין כל סימן שביקושים אלה ידוללו. מצבו של התירס במשוואה זו רגיש אף יותר משאר התובאות החקלאיות. הביקושים לתירס לא נובעים רק מצרכי מזון, אלא, כאמור גם לצרכי תעשיית הביו-אנרגיה.

נתון מדאיג נוסף ניתן למצוא בדוח שפרסמה משרד החקלאות האמריקאי, לפני מספר שבועות, לפיו מגדלי התירס נמצאים בפיגור תפוקה של כ-20% לעומת הממוצע הרב-שנתי, נתון שעלול להביא להידללות היצעים ועליה נוספת במחירי התירס.

חקיקה אמריקאית

אחת מההחלטות הפיננסיות החשובות שנטל על עצמו ממשל בוש הינו קביעת יעדי תוצרת רב-שנתיים לתעשיית האתנול ומתן סובסידיות והטבות מס ליצרניות על מנת לסייע בעמידה ביעדים אלו.

הדוקטרינה הזו זכתה לקיטונות של ביקורת, הן מבעלי האג'נדה הסביבתית והן ומבעלי האידיאולוגיה הסוציאליסטית. אלו מלינים על המפגע הסביבתי שיוצרים מפעלי הייצור, ואלו מתריסים כנגדה, עקב עליית מחירי התירס והסוכר.

כיום, גוברות הקריאות לחשיבה מחדש על כדאיות הרפורמה כמו גם על ביטול מס ייבוא (54 סנט לגלון) אתנול מברזיל. כמובן שהפסקת התמיכה הממשלתית תהיה בגדר מכת מחץ לפניה של תעשיית האתנול בארה"ב.

מחיר האתנול

מחיר גלון אתנול ירד מקיץ 2006 עד סוף שנת 2007 ביותר מ-60%. מרמה של 3.9$ לגלון לרמה של כ-1.57$. השילוב של מחיר התירס ומחיר האתנול המופק (בצירוף חלקי של מחיר גז טבעי המשומש להפעלת המזקקות) יוצר את את מרווח הזיקוק של תעשיית האתנול. כאשר המשוואה פשוטה: בושל תירס אחד הופך ל-2.75 גלון אתנול.

מכאן, שבמחירים של היום - כלומר, מחיר גלון אתנול שעלה מתחילת השנה וניצב על 2.6$ ומחיר בושל תירס שעומד על כ-6$, נוצר רווח זיקוק חיובי של מעל לדולר. הנתון עצמו מעודד ביחס למרווח שנוצר באמצע 2007, אך תוכניות ממשלתיות רב-שנתיות, כאמור, להגברת ייצור האתנול בארה"ב ומפעלי זיקוק רבים שנמצאים בשלבי בנייה סופיים, עלולים לדחוף לעליית היצע האתנול ולירידה במחירו.

מה צפוי?

עושה רושם שהנתונים החיוביים שהפיקו יצרניות האתנול הפיגו לא מעט מהפסימיות שאפפה את הסקטור. הימים הקרובים יעידו אם עליות המחירים הינם קביעה של רמת מחירים חדשה או שמא זוהי אופטימיות רגעית שמגובה גם בהרבה סגירות של פוזיציות שורט.

בכל אופן, עתידן ארוך הטווח של יצרניות האתנול לא ינבע מהדוחות. על אף שיפור מהותי ברמת ההוצאות התפעוליות של החברות, נתונים אקסוגניים רבים, כפי שפורטו לעיל, יחרצו ללא כחל ושרק את עתידן הכלכלי לטוב או לרע. מחיר התירס מהווה את הפקטור המשמעותי ביותר, ועל כן ניתן לחתוך ולומר שאם וכאשר מחירי התירס יאבדו גובה – כדאי מאוד יהיה לצרף את יצרניות האתנול לתיק ההשקעות.

הסתייגות: אין לראות במאמר זה כייעוץ לרכישה או מכירת נכסים פיננסיים. המלצה זו אינה מתחשבת בצרכיו ובנתוניו הפיננסיים של כל אדם. העושה שימוש כלשהו בהמלצה זו, עושה זאת על אחריותו בלבד.
לתיאום פגישה 03-5251544

Please publish modules in offcanvas position.

צור קשר